REKLAMA

PKN Orlen nie ujawnił szczegółów programów marketingowych i sponsorskich

2021-04-13 19:05
publikacja
2021-04-13 19:05
PKN Orlen nie ujawnił szczegółów programów marketingowych i sponsorskich
PKN Orlen nie ujawnił szczegółów programów marketingowych i sponsorskich
/ Kancelaria Prezydenta RP

Przedstawiciele PKN Orlen oraz ministerstwa aktywów nie ujawnili na posiedzeniu sejmowej komisji szczegółów programów marketingowych oraz sponsorskich Orlenu i Energi, o co wnosili posłowie opozycji. Jako przyczynę podano brak takiego obowiązku dla spółki akcyjnej.

Posłowie opozycji o informacje ws. umów Orlenu i Energi wnioskowali do Ministra Aktywów Państwowych. W imieniu wnioskodawców poseł KO Paweł Poncyliusz przytaczał "medialne doniesienia", według których Orlen miał wydać na PR i marketing w 2018 r. 160 mln zł, w 2019 r. ponad 600 mln zł, a w 2020 r. - 1,2 mld zł. Jak wskazywał Poncyliusz i inni posłowie opozycji, w informacji o Orlenie, jaką otrzymali od ministerstwa aktywów, nie ma jakichkolwiek kwot ani liczb.

W odpowiedzi wiceminister aktywów Maciej Małecki oświadczył, że spółki akcyjne notowane na giełdzie, jak PKN Orlen, informacje, także o aktywności marketingowej, muszą przekazywać wszystkim akcjonariuszom. Zatem minister nie posiada innych informacji poza te, które spółki przekazują w informacjach publicznych i raportach - dowodził Małecki. To, co minister mógł przekazać, zawarł w informacji dla członków komisji - dodał.

Wiceprezes ds. finansowych PKN Orlen Janusz Szewczak oświadczył z kolei, że kwoty podawane przez Poncyliusza nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. "Nie jest też prawdą, że na umowę z Robertem Kubicą wydano 400 mln zł" - dodał.

Jak stwierdził, ogólne wydatki marketingowe Orlenu i Energi od 2008 r. są co roku albo na zbliżonym poziomie do roku ubiegłego, albo nieco niższe. Jest to rząd dziesiątek, może 100 mln zł i nie są to kwoty rosnące - dodał Szewczak. Jak podkreślił, umowy marketingowe są pod ścisłą kontrolą, wszystkie powyżej 0,5 mln zł muszą mieć akceptację Rady Nadzorczej.

Jako podstawę do nieujawniania szczegółów Szewczak wskazał regulacje unijne implementowane w Polsce.

Z kolei poseł PiS Krzysztof Tchórzewski podkreślał, że Orlen jest uważany za spółkę akcyjną, chwilowo - jak zaznaczył - kontrolowaną przez skarb państwa. 31 proc. akcji nigdy się nie ujawniło, nie wiadomo, kto je posiada - dowodził Tchórzewski. Jak dodał, zarząd Orlenu ma prawo nie odpowiedzieć na takie pytania.(PAP)

wkr/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (16)

dodaj komentarz
krrzysiek2
spokojnie zmiana władzy jest nieuchronna, dzisiaj prof. Maksymowicz upuścił sitwę pis. A na "brudną pałę" znajdzie się darmowy apartament za kratkami. Póki co na orlen tylko do kibelka.
langdon25
Kubica za kasę z Orlenu kupił sobie nowy apartament w Monako .

Dla pisuarów informacja - w tym księstwie są najwyższe ceny nieruchomości w świecie.

Monako to księstwo na południu Europy, Europa to taki kontynent o którym nic nie usłyszycie w TVPiS bo tam pokazywany jest tylko globus z Polską .
minirekin
Zachęcam do masowego uczestnictwa w WZA i pokazania zafajdanej zmianie palca Lichockiej!
ryszard-taryfiarz
nie ważne ile wydał kwotowo, a najważniejsze czy jest to 50% wypracowanego zysku czy 5%. Spece z PO którzy przez tyle lat nie potrafili tej spółki rozkręcić
pstrzezek
Spece z PiS elegacnko ją rozkręcają, na czynniki pierwsze krok po kroku
krokus12 odpowiada (usunięty)
I mówi to ktoś kto nie ma łba
endes odpowiada krokus12
Następny co w gusła z GW i innych cymbalsich mediów wierzy... dobrze się żyje w równoległej rzeczywistości?... śmiechu warte.
fiat126p
Rozkręcanie monopolisty, stosującego nieuczciwe praktyki, korzystającego z uprzywilejowanej pozycji, również prawnej.
Ceny paliw obniżyć jeśli są pieniądze na zbyciu, bo to nasze. Ostatecznie zainwestować w rozwój.
jkl777
NaPiSze króko, MOŻEJKI!

"Historia zakupu Rafinerii Możejki przez PKN Orlen, czyli lepiej zaorać niż sprzedać"
https://strefainwestorow.pl/artykuly/20170808/pkn-orlen-mozejki-litwa

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki