REKLAMA

PKN Orlen na celowniku młodych analityków. Ruszyła 10. edycja konkursu CFA Institute Research Challenge

2018-12-06 14:46
publikacja
2018-12-06 14:46

Studenci z ponad 20 uczelni z Polski i krajów nadbałtyckich rozpoczęli rywalizację w konkursie dla młodych analityków organizowanym przez CFA Institute. Spółką, którą będą analizowali w tej edycji konkursu, będzie PKN Orlen.

fot. / / CFA Society Poland

CFA Institute Research Challenge to międzynarodowy konkurs, w którym zespoły liczące od trzech do pięciu osób mierzą się z analizą finansowa spółki notowanej na giełdzie. Rywalizacja składa się z trzech etapów: krajowego, regionalnego i światowego. W Polsce za organizację konkursu odpowiada CFA Society Poland, członek międzynarodowego stowarzyszenia CFA Institute. W tym roku konkurs jest organizowany po raz dziesiąty.

Jak co roku konkurs wzbudził zainteresowanie studentów kierunków finansowych. Zaangażowane są nie tylko uniwersytety ekonomiczne, lecz także instytucje kształcące pod kątem zarządzania, a nawet politechniki. Do konkursu zgłosiło się 30 zespołów z ponad 20 uczelni, zarówno z Polski, jak i krajów nadbałtyckich.

„Rosnące zainteresowanie konkursem to ważny sygnał, że młodzi ludzie stale poszukują inspirujących wyzwań zawodowych. Są w stanie poświęcić swój wolny czas, pod warunkiem, że widzą w tej inicjatywie wartość dodaną” – przyznaje Monika Grabek, Executive Director, CFA Society Poland.

Zadaniem zespołu biorącego udział w rywalizacji jest przygotowanie profesjonalnej analizy spółki notowanej na giełdzie. Studenci nie są pozostawieni sami sobie – w pracy, która potrwa kilka miesięcy, wspierają ich mentorzy posiadający kwalifikację CFA oraz opiekunowie macierzystych uczelni. Dzięki temu uczą się profesji analityka od najlepszych. Oprócz umiejętności analizy, równie ważna jest autoprezentacja. Przygotowany wcześniej raport jest bowiem prezentowany przed jurorami konkursu.

Inauguracja jubileuszowej edycji konkursu odbyła się 4. grudnia w siedzibie spółki PKN Orlen, która będzie „bohaterem” tegorocznego konkursu. To ona bowiem została wybrana jako spółka, którą młodzi adepci analizy finansowej będą mieli za zadanie dokładnie prześwietlić. Raporty analityczne mają zostać przygotowane do 11 lutego 2019 r., a 1 marca zespoły przedstawią rezultaty swojej pracy w formie prezentacji przed kapitułą konkursową. Organizatorzy przyznają, że ze względu na rozległą działalność i strategiczną pozycję spółki, studentom trafiła się niełatwa organizacja do analizy.

„Wycena PKN Orlen S.A. to duże wyzwanie” – potwierdza Monika Grabek. „To firma z czołówki największych organizacji nie tylko w Polsce, lecz również w całym regionie Europy  Środkowo-Wschodniej. Na szczęście podczas spotkania z przedstawicielami analizowanej spółki, studenci mieli szansę zapoznać się z przekrojem jej działalności i zadać pierwsze pytania, które ułatwią stojące przed nimi wyzwanie” – dodaje przedstawiciel organizatora.

„Cieszymy się, że PKN Orlen został zaproszony do tegorocznej edycji konkursu. Jednym z celów, jaki postawiliśmy sobie w ostatnim czasie, jest promowanie wiedzy na temat funkcjonowania rynku kapitałowego. CFA Institute Research Challenge to niewątpliwie jedna z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw w tym zakresie skierowanych do studentów z całego świata. Studenci biorący udział w tegorocznej edycji konkursu będą mieli doskonałą okazję, aby w formie zdrowej rywalizacji wcielić się w rolę analityków giełdowych i przygotować raport oraz wycenę naszej spółki” – mówi Iwona Waksmundzka, Dyrektor Biura Relacji Inwestorskich PKN Orlen.

Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody. Trzy pierwsze drużyny z finału lokalnego otrzymają stypendium CFA, dla wybranych osób są również oferowane staże w firmie partnerskiej Deloitte i Banku Gospodarstwa Krajowego. Szczęśliwcy z czołówki konkursu zostaną również zaproszeni na globalną konferencję CFA.

„Jak co roku nie możemy doczekać się, by wyłonić najlepszych z najlepszych, którzy będą reprezentować Polskę i kraje bałtyckie w Zurychu wiosną przyszłego roku” – mówi prof. Krzysztof Jajuga. „Cieszy nas też, że dzięki konkursowi można obserwować, jak młodzi i zdolni studenci stawiają pierwsze kroki w branży analitycznej oraz pracują na rozpoznawalność marki osobistej.  Z wieloma z nich spotykamy się nierzadko na dalszych etapach ich kariery lub podczas uzyskiwania przez nich kwalifikacji CFA.

– Główny ciężar spoczywa na barkach indywidualnych członków drużyn, ale nie można przeoczyć roli mentorów, opiekunów uczelnianych, partnerów konkursu, jak i ekspertów oceniających raporty, którym już teraz dziękuję za wsparcie. Bez nich nasza inicjatywa nie byłaby tak rozpoznawalna – podsumowuje Monika Grabek.

Finał konkursu odbędzie się 25 kwietnia 2019 roku w Nowym Jorku. Warto zatem powalczyć o zwycięstwo w regionalnym etapie, a przy okazji zwiedzić wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych.

Patronem medialnym konkursu jest serwis Bankier.pl.

MD

Źródło:
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki