REKLAMA

Stany Zjednoczone bliżej recesji. PKB nieoczekiwanie spadł

2022-04-28 14:30
publikacja
2022-04-28 14:30
Stany Zjednoczone bliżej recesji. PKB nieoczekiwanie spadł
Stany Zjednoczone bliżej recesji. PKB nieoczekiwanie spadł
fot. MJgraphics / / Shutterstock

W I kwartale PKB Stanów Zjednoczonych zanotował spadek, co kompletnie zaskoczyło ekonomistów. Co prawda jeden słabszy kwartał jeszcze nie czyni recesji, ale największa gospodarka świata hamuje znacznie szybciej, niż się tego spodziewano.

W I kw. 2022 roku amerykański PKB (wyrównany sezonowo) odnotował spadek o 1,4 proc. w ujęciu annualizowanym – poinformowało rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA). To wynik zdecydowanie gorszy od wzrostu o 6,9% odnotowanym kwartał wcześniej. To także najniższy wynik od wiosny 2020 roku, gdy covidowy lockdown zdruzgotał gospodarkę USA.

BEA

Opublikowany dziś wynik okazał się wręcz sensacyjnie niższy od oczekiwań większości ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał bowiem wzrost PKB Stanów Zjednoczonych w tempie 1,1%. Rezultatu jeszcze słabszego  – bo zaledwie 0,4% w ujęciu annaulizowanym – kazał się spodziewać model prognostyczny Fedu z Atlanty. Także ta projekcja okazała się zbyt optymistyczna.

Jeden kwartał pod kreską jeszcze nie oznacza recesji, którą ekonomiści zwykle definiują jako dwa kwartały z rzędu spadku aktywności gospodarczej. Tym bardziej, że słaby wynik I kwartału po części wynikał z efektu wysokiej bazy z kwartału poprzedniego. Niemniej jednak w danych o PKB widać lekką słabość amerykańskiej gospodarki, co może zmusić Fed do zacieśnienia polityki w znacznie mniej sprzyjających okolicznościach niż te, z którymi mieliśmy do czynienia w roku 2021.

Eksport i zapasy ściągnęły PKB pod kreskę

Ujemna dynamika amerykańskiego PKB względem poprzedniego kwartału jest po części efektem statystycznym. W IV kwartale wzrost tego wskaźnika napędziły szybko rosnące zapasy. W I kw. zapasy obniżyły annualizowany wzrost PKB o 0,84 punktu procentowego po tym, jak kwartał wcześniej dodały aż 5,32 pp. Ujemną kontrybucję wniósł też eksport (-0,68 pp. Względem +2,24 pp. kwartał wcześniej).  

Te dwa czynniki w zasadzie wyjaśniają tak słaby odczyt amerykańskiego PKB. Przy tym konsumpcja prywatna wniosła 1,83 pkt. proc., inwestycje 1,27 pkt. proc., a wydatki publiczne obniżyły annualizowaną dynamikę PKB o 0,48 pkt. proc.

Warto dodać, że spadkowi PKB towarzyszyła bardzo wysoka inflacja cenowa w amerykańskiej gospodarce. Deflator PKB sięgnął aż 8% wobec 7,1% kwartał wcześniej i 7,3% oczekiwanych przez ekonomistów.

W 2021 roku gospodarka Stanów Zjednoczonych urosła o 5,7% po tym, jak w 2020 roku skurczyła się realnie o 3,4%, co było największym regresem w sięgającej roku 1948 historii tych statystyk. Na skutek efektu niskiej bazy wynik odnotowany w 2021 był najwyższy od roku 1984.

Opublikowane dziś dane to tzw. szybki szacunek. Wyniki te będą podlegały jeszcze dwóm regularnym rewizjom. Pierwsza z nich ujrzy światło dzienne 26 maja.

KK

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jas2
Teraz wywołają światowa recesję, aby ceny surowców spadły i wiadomo kto stracił.
bha
Cóż.....Niech się jeszcze więcej nieodpowiedzialnie zadłużają po same uszy udając przy tym jarząbka. To na pewno marazm ,recesja i kryzys prędziej czy troszkę póżniej ich i przy okazji okazji niestety również i cały świat nie ominie. Brak słów na to od lat wszelakie nieodpowiedzialne krótkowidztwo udające Niby nadal kwitnącego cały Cóż.....Niech się jeszcze więcej nieodpowiedzialnie zadłużają po same uszy udając przy tym jarząbka. To na pewno marazm ,recesja i kryzys prędziej czy troszkę póżniej ich i przy okazji okazji niestety również i cały świat nie ominie. Brak słów na to od lat wszelakie nieodpowiedzialne krótkowidztwo udające Niby nadal kwitnącego cały czas ,,jarząbka". https://www.usdebtclock.org/
bha odpowiada bha
Dla zachłannej bez umiaru nienasyconej wciąż i wciąż i wciąż od dawna garstki %.
piano350
Gotówkę to radziłbym zbierać raczej na żarcie!
mrbartuss
Jedno nie wyklucza drugiego
samsza
Uciekają od dolara jak od ognia, nie sprzedają ani u siebie, ani na zewnątrz, gromadzą w magazynach, aby sprzedać później, czyli po wyższej cenie. Spekulacja.
mrbartuss
Czyli trzeba zbierać gotówkę na zakup akcji?
jas2
Tak. Po wojnie atomowej akcje będą tanie.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki