REKLAMA

PKB słabsze w Polsce, lepsze w USA

2016-11-30 12:30
publikacja
2016-11-30 12:30

Dane o wzroście PKB w Polsce w 3 kwartale nie mogą cieszyć. Jeszcze na początku roku optymiści mówili o 3,5% i możliwym wzroście, obecnie jest już 1% mniej. W USA z kolei skorygowano wzrost za 3 kwartał o 0,2% w górę.

Wzrost PKB w Polsce zwalnia

W trzecim kwartale wzrost gospodarczy wynosił już zaledwie 2,5%. Jest to powód spadających nakładów inwestycyjnych. Prognozy wzrostu na 2016 rok dla Polski spadają niemal co miesiąc. Obecne 2,5% wcale nie jest takie pewne na końcu roku. Sytuację mogą poprawić święta napędzane programem 500+, aczkolwiek nawet te wydatki nie powinny nadrobić zmniejszonych inwestycji. W ciągu roku spadły one o 7,3%. Z kolei w ciągu roku konsumpcja wzrosła o 4,2%. Warto też zwrócić uwagę na rosnące zapasy, które również dobrze nie rokują. Jaki ma wpływ wzrost gospodarczy na waluty? Im wolniej rośnie gospodarka tym mniej chętnie pojawiają się w niej inwestycje zewnętrzne, a w rezultacie mamy mniejszy popyt na złotówkę. Co zatem idzie cena złotego nie rośnie. Niższy wzrost gospodarczy to zatem w dużym uproszczeniu słabsza waluta.

Dobre dane z USA

Wczoraj o 14:30 poznaliśmy rewizję danych o wzroście gospodarczym w USA. PKB wzrósł o 3,2%, a nie jak oczekiwano o 3%. Dane te nie wzbudziły jednak niemal żadnego zaskoczenia na rynkach. Po krótkim wzroście zaczął się osłabiać. Dolar jest obecnie bardzo mocny, a inwestorzy szukają okazji do domknięcia zyskownych pozycji przed grudniową decyzją o możliwej podwyżce stóp procentowych. Nie może zatem dziwić, że słabiej reagują na dane makroekonomiczne. Podobnie rynek zachował się o 16:00 kiedy lepiej od oczekiwań wypadł indeks zaufania konsumentów. Inwestorzy spodziewają się dobrych danych, jednakże do wyjaśnienia sytuacji na grudniowym posiedzeniu FED można spodziewać się pewnego uspokojenia. Scenariusz ten zakłada, że tuż przed decyzją nie znajdzie się duża grupa inwestorów szybko dostosowująca swoją pozycję. Ruchy takie mają raczej miejsce w przypadku niepewnych decyzji, a grudniowe posiedzenie wydaje się już przesądzone patrząc na notowania kontraktów terminowych na stopę procentową.

Dzisiaj dzień wolny w Rumunii - dzień św. Andrzeja. W kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

13:45 - Strefa Euro - wystąpienie publiczne szefa EBC Mario Draghiego,

14:30 - USA - dochody i wydatki amerykanów,

15:45 - USA - indeks Chicago PMI.

Źródło: PKB słabsze w Polsce, lepsze w USA - Komentarz walutowy z dnia 30.11.2016

Autor: Maciej Przygórzewski, główny dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat, Currency One SAŹródło:
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~KOMODUS2602
Panie & Panowie rzeczywista inflacja w Polsce jest pomiedzy 5 a 7 % PKB 2,5 % pozostawiam to bez komentarza.......a wierzmy ze bedzie tylko lepiej......
~IMHO
Dodać należy, że w PKB jest jest widoczna sezonowość i III i IV kwartał zawsze były najlepsze... Więc to, że w tym roku jest spadek to jakaś tragedia.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki