PIT za 2014 r. wypełni za nas administracja podatkowa

Zeznanie podatkowe za 2013 rok będzie ostatnim zeznaniem składanym po staremu, zaś PIT za 2014 r. wypełni już administracja podatkowa - zapowiedział w piątek na konferencji prasowej minister finansów Mateusz Szczurek.

Szef resortu finansów poinformował, że od lipca ruszy portal podatkowy, który będzie kanałem komunikacji między administracją a podatnikiem. Będzie można w nim znaleźć informacje, które są w bazach danych administracji podatkowej, a także umożliwi zapłatę zobowiązań online - wyjaśnił.

Jak mówił, zeznanie za 2013 rok będzie ostatnim składanym po staremu. Dodał, że zeznanie dotyczące tego roku podatkowego wypełni wstępnie administracja podatkowa. "Od marca do kwietnia przyszłego roku podatnik zaloguje się do systemu, sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Jeśli nie będzie chciał nanosić poprawek, naciśnie OK i właściwie cała deklaracja zostanie złożona" - zaznaczył.

Według niego zmiany w systemie wymagają dużego przygotowania informatycznego. Zapewnił, że prace w tym zakresie trwają, dzięki czemu - jak mówił - współdziałanie między administracją podatkową a podatnikiem będzie bardziej przyjazne.(PAP)

Komentuje Piotr Szulczewski, analityk Bankier.pl
Piotr Szulczewski

(Pseudo) rewolucja podatkowa

Nie spodziewałbym się aż tak wielkich zmian w kwestii rozliczeń, jak zapowiada Minister Szczurek. Po pierwsze jakiekolwiek ulgi podatkowe, wykazać musimy samodzielnie. Po drugie, jeżeli zarabiamy i sami odprowadzamy podatek (przedsiębiorcy, autorzy, sprzedający prywatnie, wyjeżdżający za granicę), sami musimy rozliczyć podatek. Wreszcie jakikolwiek błąd po stronie płatnika - brak PIT-11, PIT-8C, część pomyłek w tych informacjach - obciążają podatnika. Nie wyobrażam sobie w tych przypadkach automatyzmu naliczania podwyższonych kosztów podatkowych, kontroli przez program górnej granicy 50% kosztów uzyskania przychodów czy też ustalenia, czy podatnik posiada miejsce zamieszkania w miejscowości, w której wykonuje czy też nie wykonuje pracy.

Dochodzi wreszcie problem obowiązku korzystania z komputera, którego nie musi mieć ani płatnik, ani podatnik. Czyżby czekały nas kolejki do przedpotopowych PeCeT-ów ustawianych w urzędach skarbowych? Nie wyobrażam sobie również osób starszych, które z batem gnać trzeba będzie przed ekran komputera, by wypełniły swojego PITa. Wreszcie ciekawie może przedstawiać się kwestia udzielania pełnomocnictw do logowania się do systemu e-podatnik z komputera umieszczonego w Urzędzie Skarbowym. Czyżby urzędnik będzie sprawdzał osoby stojące przy komputerze i to, czy logują się na własne konto, czy korzystają z danych innej osoby bez pełnomocnictwa?

Automatyzm "klepnięcia" druku w e-systemie może wprowadzić wreszcie ryzyko traktowania druku PIT bardzo nieświadomie (w myśl zasady - zrobili za mnie - na pewno jest dobrze - akceptuję). Po tak złożonym druku należy spodziewać się, że ryzyko poniesie nie tyle program komputerowy - ale niestety - podatnik.

Zobacz też: Wielkie plany rządu Donalda Tuska. Premier przedstawia rewolucyjne zmiany na rok 2014

dol/ amac/ mow/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~pelka

Wymyślają ciągle kolejne głupoty, ale nic takiego co zapewni rzeczywiście poprawę sytuacji. Już rok działam w UK, według tego schematu - http://www.pawelkurnik.pl/ Płacę dwa razy niższy ZUS, mają tam bardzo wysokie zwolnienia podatkowe, samo 40 k wolne o podatku, 180 k dywidendy zwolnionej z podatku. Całkowicie inne realia biznesowe - pozwalające normalnie funkcjonować. No i te kilkanaście tysięcy oszczędności w ciągu jednego roku!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~box

Ta rewolucja będzie początkiem końca organizacji pożytku publicznego w Polsce , które działają i rozwijają się dzięki środkom pozyskiwanym z akcji 1 %. czy minister szczurek zastanowił się nad tym, że z powodu gwałtownego zmniejszenia się wpływów ( dzięki jego rewolucji) organizacje zaczną zwalniać pracowników, ograniczać działalność .A przecież niektóre z nich budują ośrodki rehabilitacyjne dla dzieci z kredytów , które spłacają pieniędzmi z 1% . I co mają robić ??? oddać rozpoczęte budowy komornikom ?? a może o to panu ministrowi chodziło ???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~lol

Szczur wymyśla takie głupoty aby drugi cwaniak i jego koleś niejaki Piotr Szulczewski mógł zabłysnąć swymi mdławymi wypocinami. Jeszcze jedno, niedawno zmarł niejaki messner podobno "polski" były premier, czy to nie ten sam co ma dom w stanach zjednoczonych w tahoe donner koło truckee w californii przy ulicy rhineland ave. lub heidi way już teraz ciężko mi powiedzieć który to był podjazd, wielki dwupiętrowy dom. Jeżeli to ten sam, to ładnie się urządził ze swoją podobno włoską żoną oczywiście dzięki tym PIT-om jakie płacą Polacy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~lol

Gdyby zamiast PIT (Personal Income Tax) istniał POD (Podatek od Osobistych Dochodów) na poziomie 10% tak jak to było za pierwszych polskich władców, wtedy to by był polski podatek.

! Odpowiedz
0 0 ~lol

Zawsze uważałem że Szczurek to głupi człowiek, ale jeżeli się jest rodziną takiego cwaniaka jak jurek foint z kalisza, francuski węgier udający polskiego hydraulika to tylko takie pomysły można mieć. Szczur niech sobie sam zapłaci podatek PIT za wszystkich Polaków, natomiast Polacy powinni zająć się ściganiem obcokrajowców którzy nie płacą podatków i oszukują Polaków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~lol

PIT- Personal Income Tax, nie jest to polski podatek, ktokolwiek go płaci wspiera gospodarki innych krajów.

! Odpowiedz
0 0 ~gr.

Urząd skarbowy wykona zestawienie z posiadanych dokumentów od płatników podatku i będzie to tylko zestawienie a nie rozliczenie. Nie trzeba do tego nowych pracowników a wystarczy tylko kilka kliknięć. Jeśli podatnik ma inny pomysł na rozliczenie to wystarczy nie akceptować tego i zrobić to samemu. Na takiej samej zasadzie od dawna ZUS rozlicza swoich świadczeniobiorców. Przecież urząd skarbowy nie będzie uwzględniał ulg, darowizn i itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~tomek

To nie rewolucja a kolejna afera informatyczna. Kto zapłaci ogromne koszty tej rewolucji ??
Tu chodzi o odebranie ulg i kasę dla kolesi. Panie ministrze , Polacy sami potrafią wypełniać PITy.

! Odpowiedz
0 0 ~DFA

NIGDY JUZ NIE ZAUFAM TEMU KŁOWI !!!

! Odpowiedz
0 1 ~SteFun

zatrudną ludzi a rozliczanie przez urzędników przesuną w czasie, stara zagrywka
Donald jakby ci się nos wydłuża przed wyborami???

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.