REKLAMA

PIT możesz korygować aż do skutku

Barbara Sielicka2011-03-29 07:00
publikacja
2011-03-29 07:00

Część z nas ma już za sobą obowiązek złożenia zeznania podatkowego. Co jednak w sytuacji, gdy zorientujemy się, że PIT został źle wypełniony? Wówczas składamy korektę zeznania rocznego.Prawo do pomyłki ma każdy podatnik, dlatego też ustawodawca przewidział możliwość złożenia przez niego korekty do właściwego urzędu skarbowego.

A co w momencie, gdy taka pomyłka przydarzyła się podatnikowi parę lat z rzędu? Wówczas musi on dla każdego roku podatkowego złożyć osobną korektę.

Jeżeli zatem zorientujemy się, że mamy złożone błednie wypełnione PIT-y za np. trzy ostatnie lata – musimy złożyć do urzędu trzy oddzielne korekty. Niestety jedna zbiorcza nie wystarczy. Wynika to z tego, że korektę zeznania podatkowego sporządza się na tym samym druku PIT, który był właściwy dla złożenia zeznania rocznego.

Rozlicz PIT 2010 z Bankier.pl
 
Jak wypełnić PIT?Program za darmo!Przekaż 1% podatku!

- Jeśli zatem chcemy skorygować nasze zeznania za ostatnie 3 lata, musimy ponownie wypełnić 3 oddzielne formularze (wraz ze stosownymi załącznikami!), powtarzając de facto całą czynność składania deklaracji podatkowej za dany rok od początku - wyjaśnia mec. Łukasz Tabor, Kancelaria Prawna Skarbiec.biz.

Gdy korektę zeznania podatkowego znów złożymy błędnie wypełnioną – będziemy składać kolejną korektę. Jedno zeznanie podatkowe możemy korygować nieograniczoną ilość razy. Aż do skutku.

Korektę należy złożyć na tym samym druku PIT, jaki obowiązywał przy zeznaniu w danym roku podatkowym. Podatnik musi więc wcześniej sprawdzić, jaki konkretnie formularz obowiązywał dla roku podatkowego, którego dotyczyło korygowane zeznanie. - Zawsze się może bowiem okazać, iż w międzyczasie zmieniono obowiązujące wzory formularzy. Sprawdzenia w tym zakresie podatnik możne dokonać na stronie internetowej Ministerstwa Finansów w dziale „formularze podatkowe” i stamtąd pobrać odpowiedni, obowiązujący w danym roku formularz – dodaje nasz ekspert.

Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Jak mówi Łukasz Tabor, należy zatem wskazać urzędowi, gdzie i z jakich przyczyn popełniliśmy błąd w poprzednio składanym zeznaniu i załączyć nasze oświadczenie do składanej na nowo deklaracji. Jeśli składamy korekty naszych zeznań za ostatnie 3 lata, wówczas oczywiście będziemy musieli sporządzić 3 oddzielne uzasadnienia i załączyć każde z nich do odpowiedniej korekty.

Co ważne, a o czym wielu podatników zapomina, na pierwszej stronie formularza zamiast kwadratu „złożenie zeznania” należy zaznaczyć kwadrat „złożenie korekty”. Wypełnienie i złożenie korekty PIT nie jest samo w sobie zadaniem trudnym, może się jednak okazać męczące. Dlatego warto dokładnie sprawdzić swoje zeznanie podatkowe jeszcze przed jego złożeniem.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

 
Źródło:
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Maro
Tak, tak, ladnie pieknie jak pomyliles sie na swoja niekorzysc! Jesli korekta w druga dtrone i US musialby cos oddac to kontrole masz na karku na 300 procent!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki