REKLAMA

PIT 2011: Jak rozliczyć darowizny na cele kościelne

Barbara Sielicka2012-04-17 07:01
publikacja
2012-04-17 07:01

Oprócz ulg podatnik może w zeznaniu wykazać także niektóre darowizny, jakich dokonał w ubiegłym roku podatkowym. Jedną z nich jest odliczana od dochodu darowizna przekazywana na Kościół. Jednak aby móc ją odliczyć, musi ona być przekazana na odpowiedni cel.

Podatnik powinien więc przekazać swoje pieniądze na:

  • cele kultu religijnego (potocznie – na Kościół),
  • na cele charytatywno-opiekuńcze Kościoła Katolickiego (lub innych kościołów uprawnionych na podstawie umów).

Darowizna na cele kultu religijnego

Darowizna ta wlicza się to ogólnej kwoty wynoszącej 6 proc. dochodów podatnika. Oznacza to, że podatnik nie może odliczyć od dochodu więcej niż te 6 proc. W skład tej sumy wchodzą darowizny na rzecz krwiodawstwa, kultu religijnego oraz na rzecz organizacji pożytku publicznego. Nie wlicza się natomiast 1% przekazany na rzecz organizacji pożytku publicznego.

W przypadku darowizn w naturze za kwotę do odliczenia uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług. Nie oznacza to, że wartość darowizny to cena brutto, a jedynie cenę netto podwyższa nadwyżka VAT, której nie da się odliczyć w działalności podatnika. Wartość darowizny ustala się według umowy darowizny.

W deklaracji wpisujemy wartość darowizny, wartość odliczenia oraz dane identyfikujące obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.  Powyższe dane wpisujemy do załącznika PIT/O w części D. Do deklaracji nie dołączamy żadnych dokumentów. Musimy je jednak posiadać na wypadek kontroli urzędu skarbowego. Dowodem może być np. dokument wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego.

Uwaga! Od roku rozliczenia za 2011 rok umieszczenie na dokumencie darowizny danych darczyńcy jest obowiązkowe.

Darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze

Pieniądze przekazane na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła nie wliczają się do omawianego powyżej ograniczenia 6% dochodów podatnika. Oznacza to, że takie darowizny mogą być odliczane w całej wartości od osiąganego dochodu.

Dodatkowo muszą być one przekazane na rzecz np. Kościoła Katolickiego, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła Chrześcijan Baptystów czy Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego (pełna lista podmiotów).

Osoba dokonująca darowizny na omawiane cele musi posiadać następujące dowody, aby móc skorzystać z odliczenia:

  • pokwitowanie odbioru darowizny wystawione przez kościelną osobę prawną,
  • w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny - sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność, dokument potwierdzający dokonanie  darowizny (dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego).

Tu również przy wykazywaniu darowizny w deklaracji podatkowej należy wskazać wartość darowizny, wartość odliczenia oraz dane identyfikujące obdarowanego, a w szczególności jego nazwę i adres (załącznik PIT-O, część D, oraz dane w deklaracji rocznej).

Więcej na temat darowizny na kościół szukaj na www.pit.pl/darowizny-koscielne/

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

 

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2011

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki