PGNiG chce powrócić do projektu gazociągu z Norwegii

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce powrócić do projektu gazociągu z Norwegii. Wpłynie to na przyszłość gazoportu w Świnoujściu.

Według dziennika "Gazeta Polska Codziennie", w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie trwają analizy dotyczące rozbudowy gazoportu. Firma nie wyklucza bowiem powrotu do realizacji projektu gazociągu z Norwegii, którego częścią byłby rurociąg z Polski do Danii. Inwestycja może liczyć na finansowanie ze środków unijnych jako element transeuropejskiej sieci energetycznej. W perspektywie gaz z północy zastąpiłby paliwo ze wschodu.

"Gazeta Polska Codziennie" powołując się na informacje pracownika PGNiG, pisze, że rozbudowa gazoportu nie będzie zagrożona jeśli znajdą się inni odbiorcy gazu skroplonego. Polskie LNG, czyli spółka obsługująca terminal, może sprzedawać metan skroplony w cysternach, który może dotrzeć tam, gdzie nie ma rurociągów.

IARgpc/pp/to/

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~rosomak

ja się nie znam, ale a czy to nie tak, że w Norwegii nie ma dużo tego gazu? w każdym razie jeśli chodzi o sam terminal w świnoujściu, to z tego co czytałem (m.in tu http://lng.edu.pl/pl/) planowane są też gazociągi Polska–Litwa, Polska–Słowacja, Polska – Dania, chyba też Chorwacja. ogólnie jeśli terminal zostanie rozbudwowany to może przyjąć 1/2 zapotrzebowania kraju. wiec generalnie im więcej źródeł tym lepiej

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~Norek

Gazu Norwegowie maja na 200 lat, takze spoko, poza tym dobrze jest miec z nimi kontakty handlowe na tak wysokim poziomie, sam losos to nie wszystko. Jedyny problem to cena i brak lapowek, no nijak nie da sie zarobic na boku!

! Odpowiedz
3 1 ~hahaha

"W perspektywie gaz z północy zastąpiłby paliwo ze wschodu."-hahaha gdzie oni takich durniów w tym nierządzie znajdują gaz i ropa u norków sa na wyczerpaniu a teraz ratuja sie przed bankructwem i upadkiem biorąc pełnymi garściami ze swojego funduszu emerytalnego

! Odpowiedz
0 2 ~ja

gazu i ropy w Norwegii jest duzo ale koszt wydobycia jest wysoki.
z megafunduszu iora kase ,bo cena ropy jest niska i zastoj w przemysle naftowym.
ale nie ma to nic wspolnego z iloscia zloz ropy!
nie pisz jak nie wiesz.

! Odpowiedz
1 0 ~hahaha odpowiada ~ja

poczytaj o wydobyciu a raczej resztek wydobycia na morzu Płn.

! Odpowiedz
0 1 ~ja odpowiada ~hahaha

wyodbycie jest male ,bo koszty sa mega wielkie.ropy jest duzo.wiem,bo tu jestem akurat.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PGNIG 1,06% 4,94
2019-11-15 17:01:36

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil