REKLAMA

PGNiG Obrót Detaliczny po 8 miesiącach pięciokrotnie zwiększył wolumen sprzedaży gazu do nowo pozyskanych klientów rdr

2016-08-10 11:54
publikacja
2016-08-10 11:54

PGNiG Obrót Detaliczny w ciągu ośmiu miesięcy tego roku zanotował prawie pięciokrotny wzrost wolumenu sprzedaży gazu rok do roku nowo pozyskanym klientom - poinformował na konferencji prasowej Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG ds. handlowych.

"Zwiększyła się liczba pozyskanych przez PGNiG Obrót Detaliczny klientów. W ciągu ośmiu miesięcy tego roku spółka zanotowała prawie pięciokrotny wzrost rok do roku, jeśli chodzi o wolumen sprzedaży gazu do nowo pozyskanych klientów" - powiedział.

Przedstawiciele PGNiG poinformowali, że od początku roku PGNiG Obrót Detaliczny pozyskał 700 klientów biznesowych, a łączny wolumen sprzedaży gazu z tego tytułu wynosi ok. 358 mln m sześc.

Z tej liczby ok. 60 proc. to zupełnie nowi klienci. Pozostałą część stanowią klienci, którzy wrócili do spółki, tak jak to było w przypadku producenta płytek ceramicznych, Ceramiki Paradyż.

W środę firma podpisała umowę na dostawy gazu z Ceramiką Paradyż. Umowa określa dostawy na poziomie ok. 118 mln m sześc. w ciągu dwóch lat.

"To największy kontrakt w historii spółki" - powiedział Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Dodał, że PGNiG Obrót Detaliczny walczy o nowych klientów dobrą ofertą i jakością obsługi.

"Dla nas najważniejszym celem jest sprzedawanie coraz większych wolumenów gazu" - zapewnił Mucha.

Nie chciał zdradzać założeń sprzedażowych na ten rok, zapewnił jednak, że "są one ambitne".

"Jesteśmy w trakcie liberalizacji rynku. W większości krajów oznaczało to utratę pozycji przez głównych dostawców gazu. My staramy się ten trend odwrócić, z dobrym skutkiem" - powiedział wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak.

"Przyjęliśmy dobrą strategię. Staramy się wracać do naszych dawnych odbiorców i pozyskiwać nowych dzięki nowemu podejściu, konkurencyjnym cenom i bezpieczeństwu dostaw, zwiększając tym samym sprzedaż" - dodał.

Zapytany, czy zwiększanie wolumenów sprzedaży nie odbywa się kosztem marż, odpowiedział: "Część rynku mamy taryfowaną, części odbiorców oferujemy rabaty. Ale biorąc pod uwagę kształtowanie się cen importowych i wydobycie, marża jest wciąż dodatnia i na sprzedaży zarabiamy".

Maciej Woźniak podtrzymał, że PGNiG jesienią tego roku może ponownie wrócić do dostaw spotowych gazu.

"Być może jesienią wrócimy do dostaw spotowych. Będziemy reagować na bieżąco na nasze potrzeby i kształtujące się ceny rynkowe" - powiedział.

Dodał, że spółka będzie korzystać z "okazji rynkowych".

W maju spółka informowała, że rozważa zamówienie pięciu ładunków LNG na zasadach spot w okresie czerwiec-lipiec 2016 r. Dostawy spot miały być realizowane niezależnie do regularnych dostaw w ramach kontraktu długoterminowego z Qatargas.

W drugiej połowie czerwca, po zrealizowaniu jednej z dostaw (od firmy Statoil), spółka podała jednak, że na razie nie planuje kolejnych spotowych dostaw, sugerując, że być może powróci do tych planów jesienią tego roku.

Wiceprezes poinformował, że magazyny gazu na chwilę obecną są wypełnione w ok. 75 proc. (PAP)

morb/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki