REKLAMA

PGNiG Firmą Roku Forum Ekonomicznego

2020-09-09 22:18
publikacja
2020-09-09 22:18
PGNiG Firmą Roku Forum Ekonomicznego
PGNiG Firmą Roku Forum Ekonomicznego
/ Forum Ekonomiczne w Krynicy

PGNiG zostało w środę Firmą Roku dorocznego Forum Ekonomicznego, odbywającego się w tym roku w Karpaczu.

Nagrodę specjalną Forum Ekonomicznego odebrała liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Wyróżnienie wręczył jej minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Nagrodę dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - za ubiegłoroczne osiągnięcia tej firmy - przyznała Rada Programowa Forum, organizowanego dotąd co roku w Krynicy-Zdroju.

Nagrodę wręczył pomysłodawca i organizator Forum, przewodniczący jego Rady Programowej, Zygmunt Berdychowski. "Nagrodziliśmy wyjątkowego menadżera, społecznika, polityka, który dla wolnej Polski poświęcił wiele lat swojego życia" - mówił Berdychowski, wręczając wyróżnienie prezesowi PGNiG Jerzemu Kwiecińskiemu.

Jak mówił w laudacji członek Rady Programowej Forum Ekonomicznego Dawid Jackiewicz, doroczna nagroda Forum Ekonomicznego jest przyznawana najprężniej, najdynamiczniej rozwijającym się podmiotom, których sukcesy i osiągniecia powinny być wzorem i przykładem naśladowania dla innych uczestników rynku.

PGNiG wyróżniono m.in. za skuteczną batalię przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie, skutkującą obniżeniem ceny gazu dostarczanego z Rosji w ramach kontraktu jamalskiego. W efekcie PGNiG zyskało 6 mld zł za lata 2014-2020. Środki trafią m.in. na inwestycje w budowę niskoemisyjnej gospodarki.

"Na szczególną uwagę zasługuje, zakończona 30 marca tego roku batalia przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie, gdzie bardzo korzystny wyrok Trybunału zmienił zasadę ustalania ceny dostaw gazu w kontrakcie jamalskim. Wyrok ten nazwać można wielkim sukcesem PGNiG, który domagał się od swojego rosyjskiego dostawcy dostosowania cen gazu do warunków rynkowych. O skali sukcesu negocjacyjnego spółki niech świadczy kwota, którą Gazprom zapłacił PGNiG, tytułem ponownego naliczania dostaw gazu w latach 2014-2020 według nowej formułuj cenowej ustalonej przez Trybunał Arbitrażowy - 6 mld zł" - powiedział Jackiewicz.

Jak dodał, o pomyślnym dla PGNiG zakończeniu sporu cenowego z Gazpromem zadecydowała "determinacja, umiejętności negocjacyjne, ale też przede wszystkim ogromna znajomość rynku i jego specyfiki". "Nie bez znaczenia były również działania na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu, które spółka realizowała w ostatnich latach, które osłabiły dominującą pozycję wschodniego dostawcy. Symbolem sukcesu tych działań była 100 dostawa LNG, którą PGNiG odebrał 3 lipca tego roku w terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu" - mówił członek Rady Programowej Forum.

Ocenił, że pomyślne zakończenie postepowania arbitrażowego nie jest jedynym "spektakularnym sukcesem PGNiG w tym roku". "Zaktualizowana strategia grupy kapitałowej PGNiG, która zostanie zaprezentowana jeszcze w tym roku, będzie uwzględniać wykorzystanie potencjału biometanu w Polsce poprzez sieci biogazowni, własną produkcję wodoru, jego magazynowanie" - powiedział Jackiewicz. "PGNiG to ścisła ekstraklasa spółek odpowiedzialnych społecznie i ekologicznie" - podkreślił.

O odebraniu nagrody prezes PGNiG Jerzy Kwieciński żartował, że jest ona nagrodą jednocześnie w dwóch kategoriach: maratonu i sprintu. „Maratonu, bo faktycznie w marcu br. zakończyliśmy maraton związany z naszym sporem sądowym z Gazpromem, który zaczął się jeszcze w listopadzie 2014 r. i trwał na przestrzeni paru zarządów naszej spółki” – wyjaśnił. "Finiszowaliśmy w tym roku - na tyle skutecznie, że wyrok sądu arbitrażowego wreszcie przywrócił nam i polskiej gospodarce rynkowe, europejskie ceny gazu” – zaznaczył prezes PGNiG.

„I druga kategoria sprintu - dlatego, że nie tylko sztuką było wygrać ten wyrok sądu arbitrażowego w Sztokholmie, ale również w pełni wdrożyć wyrok – coś, co zwykle firmom zajmuje parę lat, nam zajęło trzy miesiące” – wskazał Kwieciński uściślając, że tyle trwało przejście na pełne rozliczanie się z Gazpromem po cenach rynkowych, zapisanie wyroku w aneksie do umowy i otrzymanie zwrotu nadpłaty za poprzednie lata w wysokości 6 mld zł.

"Myślę, że to jest też uznanie osiągnięć na arenie międzynarodowej" - wskazał w środę szef gazowej firmy. Jak mówił, chodzi m.in. o wygrany arbitraż w Sztokholmie z Gazpromem w marcu br.

"Co więcej, w ciągu trzech miesięcy udało się w pełni wdrożyć ten wyrok i w pełni przejść na bieżące rozlicznie z Gazpromem, a sam wyrok przełożyć na język kontraktu Jamalskiego" - wskazał. "I co szczególnie ważne, uzyskać w całości nadpłatę za poprzednie lata" - dodał.

Według Kwiecińskiego ważne jest również, że spółce udało się w ostatnim półroczu zapewnić bezpieczeństwo gazowe w Polce - "naszym mieszkańcom, ale przede wszystkim gospodarce, bo przez cały ten czas gaz do Polski płynął bez najmniejszych zakłóceń z kierunku wschodniego rurociągiem Jamalskim i innymi rurociągami oraz przypływał w sposób zaplanowany na tankowcach" - dodał.

Wskazał ponadto, "że mimo zawirowań związanych z pandemią koronawirusa i bardzo niskich cen węglowodorów, a w szczególności gazu, utrzymaliśmy bardzo dobrą pozycję finansową".

Szef PGNiG podkreślił, że najważniejszym wyzwaniem na najbliższe miesiące będzie dobre przygotowanie się do połączenia z Orlenem.

"To jest konieczne, żebyśmy w tym obszarze mieli jeden duży, silny, polski multienergetyczny koncern, który nie tylko będzie naszą wizytówką na arenie międzynarodowej, ale będzie w stanie realizować transformację energetyczną w naszej gospodarce" - podkreśli. Jak wyjaśnił, chodzi o stworzenie podmiotu, który będzie w stanie realizować potężne inwestycje w najbliższym czasie.

Poza tym - jak dodał Kwieciński - ważne będzie wpisanie się w nową politykę klimatyczną UE i realizacji celu neutralności klimatycznej w 2050 roku. "Już rozpoczęliśmy intensywne działania w tym zakresie poprzez rozpoczęcie programów: biometanowy, OZE i wodorowy" - wskazał.

Jak podkreślił, dla UE wodór to paliwo przyszłości i Europa chce tu osiągnąć przewagę konkurencyjną w skali globalnej. "Chcemy, żeby również polskie firmy w tym uczestniczyły, w tym Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo" - powiedział Kwieciński.

Prezes PGNiG wskazał również na rekordowe wyniki w historii spółki – za drugi kwartał br. i za całe pierwsze półrocze. „Są to wyniki rekordowe nie tylko dla naszej spółki, ale również dla polskiej giełdy. W tak trudnym okresie pandemii, kryzysu gospodarczego pokazujemy, że polskie spółki potrafią osiągać rekordowe wyniki” – ocenił.

Dodał, że w ciągu tej połowy roku PGNIG przesunęło się z siódmego miejsca na polskiej giełdzie, z ósmego w czasie kryzysu koronawirusa, na drugie miejsce obecnie. „W tej chwili pod względem wartości jesteśmy największą polską spółką przemysłową – to jest nasz wielki sukces” – uznał Kwieciński podkreślając, że w związku z tym PGNiG wpłaciło największą zaliczkę podatku od dochodów od firm - w wysokości ponad 1 mld zł za czerwiec i że wyniki są efektem pracy zbiorowej prawie 25 tys. pracowników całej grupy kapitałowej.

W pierwszej połowie 2020 r. Grupa Kapitałowa PGNiG wygenerowała 5,92 mld zł zysku netto przy przychodach ze sprzedaży równych 21,04 mld zł. Zysk netto był czterokrotnie wyższy niż przed rokiem. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest liderem rynku gazu ziemnego w Polsce. Od 2005 r. spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.

autorzy: Marek Błoński, Aneta Oksiuta, Mateusz Babak, Piotr Doczekalski, Rafał Białkowski

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Forum Ekonomiczne w Krynicy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki