REKLAMA

PGE wybrało Polimex. Akcje mocno w górę

2020-01-03 15:02, akt.2020-01-03 15:28
publikacja
2020-01-03 15:02
aktualizacja
2020-01-03 15:28
PGE wybrało Polimex. Akcje mocno w górę
PGE wybrało Polimex. Akcje mocno w górę
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Zarząd PGE GiEK zaakceptował wybór oferty konsorcjum General Electric Global Services, Polimex Mostostal i General Electric International na budowę dwóch bloków gazowo-parowych w Zespole Elektrowni Dolna Odra - podała PGE w komunikacie. Wartość oferty na budowę bloków wynosi ok. 3,7 mld zł netto, a wartość 12-letniej umowy serwisowej ok. 1,03 mld zł netto.

Zawarcie kontraktu na budowę bloków planowane jest do końca lutego 2020 r. PGE podała, że termin rozpoczęcia prac projektowych zostanie określony po zawarciu kontraktu i po opracowaniu szczegółowego harmonogramu realizacji zadania.

fot. / / Bankier.pl

Zgodnie z warunkami określonymi w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, PGE GiEK oczekuje, że przekazanie nowych jednostek do eksploatacji nastąpi w grudniu 2023 roku.

Zarząd PGE wskazał, że planowane bloki gazowo-parowe w Elektrowni Dolna Odra znalazły się wśród jednostek wytwórczych, które uzyskały 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy na rok dostaw 2024.

Pozytywnie wybór ten przyjęli inwestorzy, akcje Polimeksu drożeją bowiem na piątkowej sesji o 7,3 proc., choć jeszcze przed publikacją komunikatu były pod kreską. Notowania wciąż pozostają jednak w pobliżu historycznych minimów.

(PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
tomitomi
PXM to lekko zboczona spółka ! chleba tutaj nie widzę ,no może kieliszek ,,,,,
szkoda ,
realmm
Pójdź do kościoła, tam to jest zboczeń;) Ale rozumiem punkt widzenia, jak to spółki skarbu Państwa. Czasem ciężko przewidzieć.
pluto85md
2x taniej niż węglowa Ostrołęka. Przypomnę Ostrołęka 1000MW za 6 mld brutto plus bocznica kolejowa, Dolna Odra 1400MW za 4,3 mld brutto z przyłączem gazowym.
realmm
Po pierwsze- ciężko porównywać tak różne projekty. Po drugie coś u Ciebie z matematyką słabo 3.7 lub 4.7(z serwisem) to jest połowa z 6 mld? Kontrakt jest wyceniony na ponad 3.7mld względem zakładanych 4mld (różnica 0.3), ale początkowa wycena wstępna ujmowała już 12 letnią konserwację i utrzymanie stanu, a na Po pierwsze- ciężko porównywać tak różne projekty. Po drugie coś u Ciebie z matematyką słabo 3.7 lub 4.7(z serwisem) to jest połowa z 6 mld? Kontrakt jest wyceniony na ponad 3.7mld względem zakładanych 4mld (różnica 0.3), ale początkowa wycena wstępna ujmowała już 12 letnią konserwację i utrzymanie stanu, a na to biorą dodatkowo ponad 1mld, więc defacto kontrakt jest podpisany 700mln drożej niż zakładano początkowo. Link do źródła: https://zedolnaodra.pgegiek.pl/Aktualnosci/ruszyly-poszukiwania-wykonawcy-blokow-gazowych-w-elektrowni-pod-szczecinem
"Przedmiot zamówienia uwzględnia m.in. zaprojektowanie, dostawę, budowę i montaż oraz uruchomienie, (...), serwis w okresie gwarancji oraz świadczenie usług serwisowych dla obu turbin gazowych przez 12 lat." i to opiewało na 4mld wstępnie, ostatecznie jest ponad 3.7+1.0= 4,7mld zł.
Kupcie teraz albo poczekajcie, może jeszcze przed odjazdem wzrostów będzie korekciątko. Może jeszcze jakiś czas będzie stało... Kto wie, wybór wolny;) Kurs jest w okolicy historycznych minimów, myślę, że nie był to zły dzień na dokupienie akcji. Ja doskonale pamiętam poprzedni odjazd na spółce na którym zarobiłem ponad 100%. Życzę trafnych decyzji w 2020!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki