PGE wybuduje elektrownię w Opolu

Rząd znajdzie środki i sposoby, by powstała nowa elektrownia w Opolu - oświadczył w czwartek premier Donald Tusk. Dwa nowe bloki na węgiel kamienny w Opolu miała budować PGE, ale dwa miesiące temu zrezygnowała z tej inwestycji.

Na słowa Donalda Tuska silnie zareagowały akcje spółek wiązanych z projektem budowy elektrowni w Opolu. Najwięcej, bo ponad 10% zyskuje Rafako, któremu wtóruje PBG (9,66%). Solidne wzrosty towarzyszą także akcjom Polimeksu-Mostostalu (6,67%). Jednocześnie mocno tanieje PGE (-4,78%), która radzi sobie zdecydowanie najgorzej spośród spółek z WIG20.

"Na posiedzeniu zespołu ds. bezpieczeństwa energetycznego z udziałem wicepremiera Piechocińskiego, ministrów skarbu, finansów, naszych ekspertów potwierdziliśmy gotowość rządu do budowy elektrowni Opole. To jest jedna z wielu inwestycji, które zapowiadaliśmy. Po przeanalizowaniu wszystkich danych na rynku uznaliśmy, że rząd znajdzie środki i sposoby, aby ta inwestycja była prowadzona zgodnie z naszymi zamiarami" - poinformował Tusk.

Polska Grupa Energetyczna, ogłaszając na początku kwietnia rezygnację z budowy dwóch nowych bloków na węgiel kamienny w Elektrowni Opole, jako przyczynę podała ograniczenie opłacalności tej inwestycji z powodu m.in. zmian na rynku energii.

Prezes PGE Krzysztof Kilian mówił, że przeprowadzone analizy wskazują, że ze względu na moce wytwórcze PGE, oparte głównie na węglu brunatnym, oraz inne projekty inwestycyjne prowadzone w grupie, kontynuowanie projektu Opole II nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy spółki.

Po ogłoszeniu tej decyzji Donald Tusk mówił, że rząd i PGE, po wycofaniu się spółki z inwestycji w rozbudowę bloków energetycznych w Opolu, będą szukać nowych optymalnych rozwiązań w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski bez naruszania interesów giełdowej spółki

Inwestycję za ponad 11,5 mld zł brutto miało realizować konsorcjum Rafako, Polimex Mostostal i Mostostal Warszawa. Zobowiązało się, że budowa bloku 5 potrwa 54 miesiące, a bloku 6 - 62 miesiące.(PAP)

wkr/ je/ mow/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~niegłup

Szukanie głosów i tyle. Czas najwyższy żeby to towarzystwo wzajemnej adoracji POpłynęło.

! Odpowiedz
0 0 ~lolo

i tutaj widać jak pracownicy rządu zarabiają. Kupujesz akcje spółki, premier cos obiecuje, spółka zyskuje 10% i natychmiast sprzedajesz. Czysty prosty zysk kolegów i kolesiostwa

! Odpowiedz
0 0 ~Baca

jądrową czy na miał węglowy wysoko siarkowy ??
Centralne sterowanie Kopaczowa przywiozła z Chin, albo Donald naczytał się dzieł wybranych Kim Dzong Ila.
Dla zarządu firmy nieopłacalne, ale dla Donalda w sam raz, następny gwóźdź do trumny.

! Odpowiedz
0 0 ~polskadogorynogami

No, no. Tego po nieudacznikach platformerskich się nie spodziewałem. Postanowili jednak rozbudować elektrownię w Opolu miast kupować prąd za granicą, tak jak u nich, to w zwyczaju. W rozpaczy pewnie są jacyś tzw. europejczycy, piewcy "wolnego rynku", zadają pewnie sobie pytanie jak to teraz będzie? Trochę Polaków znajdzie pracę w kraju a to się ich kosmopolitycznych łbach nie mieści.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~bolek

wybory blisko.

! Odpowiedz
0 0 ~Dżery

W dotychczasowej historii Najjaśniejszej było tak, że jak rząd mówi, że zabierze, to zabiera, a jak rząd mówi, że da, to znaczy, że mówi. Rząd konsekwentnie realizuje program Wisła: pogłębia dno i nie da się oderwać od koryta!

! Odpowiedz
0 0 ~Bogdan

Ja też pi.....e! Ale super pomysł.

! Odpowiedz
0 0 ~ja

ja pier...

!