REKLAMA

PGE: sensowne byłoby połączenie trzech grup energetycznych bez aktywów węglowych

2020-10-19 12:06, akt.2020-10-19 13:11
publikacja
2020-10-19 12:06
aktualizacja
2020-10-19 13:11
PGE: sensowne byłoby połączenie trzech grup energetycznych bez aktywów węglowych
PGE: sensowne byłoby połączenie trzech grup energetycznych bez aktywów węglowych
fot. carlos castilla / / Shutterstock

PGE ocenia, że sensowne byłoby połączenie trzech grup energetycznych oszczyszczonych z aktywów węglowych - poinformował prezes Wojciech Dąbrowski.

"Naszym zdaniem docelowo połączenie trzech grup (PGE, Tauronu i Enei - przyp. PAP Biznes) oszczyszczonych z aktywów węglowych byłoby sensownym rozwiązaniem, ale decyzja nie należy do nas" - powiedział prezes PGE na konferencji.

Dodał, że połączyć można by było m.in. obszary dystrybucji.

PGE zainteresowane komplementarnymi aktywami CEZ i Fortum w Polsce

"Jeśli chodzi o zainteresowanie aktywami CEZ czy Fortum, to nas interesują tylko aktywa komplementarne wobec tych, które już mamy. One mają być uzupełnieniem naszego stanu posiadania i naszej obecności na rynkach, na których już jesteśmy" - powiedział Dąbrowski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

"Jeśli chodzi o Fortum, to we Wrocławiu mamy wytwarzanie, a Fortum ma tam dystrybucję. Jeśli chodzi o CEZ, to przede wszystkim Kraków, tam mamy też wytwarzanie" - dodał.

Zaznaczył przy tym, że PGE nie ma zamiaru inwestować w aktywa węglowe.

"Położymy oferty, które z naszego punktu widzenia będą bezpieczne. Chcemy inwestować przede wszystkim w OZE, a aktywa CEZ czy Fortum będą przez nas kupione, tylko jeśli będzie to dla nas korzystne i pozwoli budować nam wartość grupy" - dodał.

CEZ zaprosił do składania do 29 września listów intencyjnych w procesie zakupu polskich aktywów grupy. Chce sprzedać CEZ Skawina, CEZ Chorzów, CEZ Produkty Energetyczne Polska oraz CEZ Polska. Polskie aktywa CEZ obejmują dwie elektrociepłownie o łącznej zainstalowanej mocy 568 MWe oraz 1088 MWt.

Kilka miesięcy temu Grupa Fortum zdecydowała o przeglądzie opcji strategicznych, w tym możliwości zbycia aktywów ciepłowniczych i chłodniczych w Polsce, w Estonii, na Litwie, Łotwie i Järvenpää w Finlandii. Jak podało Fortum, wstępne analizy wykazały, że te biznesy mogłyby zagwarantować wyższy wzrost przy innej strukturze właścicielskiej. W 2019 roku łączna sprzedaż ciepła w tych aktywach wyniosła 5,1 TWh, a energii 1,3 TWh. Łączna EBITDA wyniosła ok. 120 mln euro.

W Polsce Fortum ma aktywa ciepłownicze w pięciu miastach (Płock, Częstochowa, Bytom, Zabrze i Wrocław), w tym elektrociepłownie wielopaliwowe CHP w Częstochowie i Zabrzu. W 2019 r. spółka sprzedała 3,3 TWh ciepła i 0,6 TWh energii. EBITDA wyniosła 43 mln euro.

pel/ pr/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
killgore
Będzie historia EdF 2. Nikt tak dobrze nie płaci, jak polski rząd :)))
minirekin
Henryk Baranowski, były prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. mówił w 2017 r. po zakupie 17, 1 % akcji PGG dokonanej na zlecenie głównego udziałowca PGE czyli skarbu Państwa, że" Umowa inwestycyjna zakłada, że PGG będzie funkcjonować w oparciu o biznesplan, którego celem jest optymalizacja kosztów wydobycia,Henryk Baranowski, były prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. mówił w 2017 r. po zakupie 17, 1 % akcji PGG dokonanej na zlecenie głównego udziałowca PGE czyli skarbu Państwa, że" Umowa inwestycyjna zakłada, że PGG będzie funkcjonować w oparciu o biznesplan, którego celem jest optymalizacja kosztów wydobycia, poprawa efektywności funkcjonowania spółki oraz osiągnięcie określonych poziomów rentowności. Biznesplan PGG zakłada, że w 2017 r. spółka generować będzie dodatnie przepływy pieniężne dla inwestorów. Generowane przepływy pozwolą na osiągnięcie stopy zwrotu wyższej, niż koszt zaangażowanego kapitału." I teraz dodam co w owym czasie wiedzieli wszyscy akcjonariusze mniejszościowi, że PGE na tej inwestycji straci, I stracił miliardy zł, Stracili wszyscy akcjonariusze mniejszościowi i miliony Polaków mających środki w OFE. Taki durny Pis i jego przedstawiciele.

Powiązane: Rezygnacja z węgla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki