REKLAMA

PGE PAK ma decyzję resortu środowiska na budowę drugiej elektrowni jądrowej w Polsce

2023-11-24 17:38, akt.2023-11-24 17:49
publikacja
2023-11-24 17:38
aktualizacja
2023-11-24 17:49

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wydała decyzję zasadniczą na wniosek PGE PAK Energia Jądrowa dot. budowy, we współpracy z koreańską firmą KHNP, drugiej elektrowni jądrowej w Polsce – przekazał w piątek resort klimatu.

PGE PAK ma decyzję resortu środowiska na budowę drugiej elektrowni jądrowej w Polsce
PGE PAK ma decyzję resortu środowiska na budowę drugiej elektrowni jądrowej w Polsce
/ PGE

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało PAP, że 24 listopada br. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wydała decyzję zasadniczą na wniosek PGE PAK Energia Jądrowa dotyczącą budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce we współpracy z koreańską firmą KHNP.

Jak wyjaśniono, decyzja zasadnicza stanowi "wyraz akceptacji państwa dla przedstawionego przez inwestora zamierzenia inwestycyjnego w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej". Decyzja ta jest wydawana po zatwierdzeniu przez ministra klimatu i środowiska zgodności inwestycji z interesem publicznym w szczególności z celami polityki państwa, w tym polityki energetycznej oraz braku negatywnego wpływu inwestycji na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa.

Druga w Polsce elektrownia jądrowa ma powstać, jako wspólne przedsięwzięcie PGE PAK Energia Jądrowa oraz koreańskiego koncernu KHNP. Siłownia ma mieć co najmniej dwa reaktory APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. PGE PAK Energia Jądrowa, w której ZE PAK i PGE mają po 50 proc. udziałów, ma przygotować trzy elementy inwestycji: studium wykonalności, badania terenu, lokalizacji oraz ocenę oddziaływania na środowisko na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej.

W połowie sierpnia br. zarząd spółki PGE PAK Energia Jądrowa poinformował, że wniosek w sprawie wydania decyzji zasadniczej dotyczącej budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce we współpracy z koreańskim dostawcą technologii, firmą KHNP, został złożony do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Elektrownia ma powstać w 2035 r. w Koninie-Pątnowie w gminie Konin w Wielkopolsce, na terenach graniczących z obecną elektrownią Grupy ZE PAK. (PAP)

Autor: Adrian Reszczyński

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
kaka2002
Mamy tu ewidentny kasus owocu zatrutego drzewa... zatrutego przez obecność jacka sasina, któremu nic nie wyszło więc i ten projekt nie wyjdzie i nie będzie to wina Tuska.
and00
Ktoś wie czy Tusk będzie mógł to cofnąć?
peluquero
amerykanie dali zielone światło na rozwój energetyki atomowej i proszę, jak grzyby po deszczu :)
darius19
to chyba Putler dal zielone swiatlo - napadając Ukraine. Nielogicznosc/absurd tego komentarza - to jest budowane przez konkurenta amerykanow
peluquero odpowiada darius19
Skoro jesteś taki pewny to dlaczego piszesz "chyba"? Co zyskuje na tym Rosja? :)
peluquero odpowiada darius19
Beneficjent prawie zawsze jest prowodyrem.

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki