PG Silesia po inwestycjach za ponad 200 mln zł zwiększy produkcję i zatrudnienie

Należące do czeskiego inwestora Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia zainwestuje w najbliższych latach ponad 200 mln zł. Dzięki inwestycjom kopalnia zwiększy produkcję węgla o ok. 10-15 proc. i zatrudni kolejne 80-100 osób - poinformował w poniedziałek prezes spółki Michal Herzman.

(PG Silesia)

W październiku br. PG Silesia poinformowało o rozpoczęciu realizacji wartych ok. 111 mln zł inwestycji m.in. w trzeci kompleks ścianowy oraz modernizację zakładu przeróbki węgla.

Podczas poniedziałkowej konferencji w Katowicach, poświęconej sytuacji w górnictwie, prezes Herzman poinformował, że właściciel spółki zaakceptował niedawno jej program inwestycyjny na najbliższe lata, zakładający wydanie ponad 200 mln zł w najbliższych 2-3 latach.

To dowód, iż nasz właściciel wierzy, że PG Silesia będzie sukcesem na rynku polskim i europejskim. Ale będzie tak pod warunkiem, że środki wypracowane w okresie koniunktury nie będzie przejedzone, ale zainwestowane na przyszłość powiedział prezes.

PG Silesia zamierza zamknąć 2017 r. wydobyciem na poziomie ponad 2 mln ton węgla, wobec ok. 1,4 mln ton w ubiegłym roku. Zeszłoroczne mniejsze wydobycie wynikało z trudności technicznych, m.in. konieczności przezbrojenia obu ścian w pierwszym kwartale 2016 r., co skutkowało brakiem wydobycia przez około dwa miesiące.

Po zakończeniu obecnych inwestycji, w 2019 r. roczne wydobycie kopalni ma wzrosnąć do ok. 2,2 mln ton węgla.

Na przyszły rok spółka ma już zakontraktowane ok. 85 proc. wydobywanego surowca. Jak mówił Herzman, tak wysoki poziom kontraktacji osiągnięto po raz pierwszy, co także daje obraz obecnej sytuacji na węglowym rynku, będącym w okresie koniunktury.

PG Silesia to największy prywatny podmiot wydobywczy w polskim górnictwie węgla kamiennego. Do połowy przyszłego roku spółka zamierza zmodernizować zakład przeróbki mechanicznej węgla. Umowę na zaprojektowanie i przeprowadzenie modernizacji zawarto z firmą Carbo-Eco. Po zakończeniu prac spółka będzie w stanie w pełnym zakresie wzbogacać wydobyty węgiel, dzięki czemu znacząco zwiększy produkcję koncentratów miałowych.

Inną ważną inwestycją, poprawiającą efektywność kopalni, jest zakup trzeciego kompleksu ścianowego, który do połowy kwietnia przyszłego roku dostarczy giełdowy Famur. Wcześniej, najdalej w marcu 2018 r., firma Eickhoff Polonia dostarczy nowy kombajn ścianowy. Jak podkreślił w poniedziałek Herzman, ok. 90 proc. zamówień w ramach obecnych inwestycji PG Silesia trafia do polskich podmiotów.

Inwestycje oznaczają także zwiększenie tempa robót przygotowawczych, czyli drążenia nowych wyrobisk i udostępniania kolejnych zasobów węgla. Według prezesa w przyszłym roku natężenie robót przygotowawczych w PG Silesia będzie rekordowe. W przyszłym roku spółka zamierza zwiększyć zatrudnienie o ok. 80-100 osób; obecnie zatrudnia ok. 1650 pracowników. Wydajność pracy to ok. 1,1 tys. ton w przeliczeniu na jednego pracownika.

PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach należy do grupy czeskiego Przemysłowego i Energetycznego Holdingu (EPH). Produkuje węgiel kamienny przeznaczony głównie dla sektora energetycznego, ale również specyficzne rodzaje do sprzedaży detalicznej. Węgiel z Silesii, oprócz polskiego rynku, trafia m.in. do odbiorców w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech.

Silesia, należąca w przeszłości do Kompanii Węglowej, pozyskała czeskiego inwestora w grudniu 2010 r. W ciągu pierwszych pięciu lat czeska grupa EPH zainwestowała w rozwój kopalni ponad 1 mld zł - najwięcej w latach 2011-2013, kiedy kupiono cztery kombajny chodnikowe z wyposażeniem oraz dwa kompleksy ścianowe. Zmodernizowano też istniejącą infrastrukturę podziemną i wydrążono wiele kilometrów nowych wyrobisk. Zmodernizowano - w ramach pierwszego etapu prac - zakład przeróbki węgla i wybudowano nowy podziemny zbiornik na urobek. (PAP)

autor: Marek Błoński

edytor: Anna Mackiewicz

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.