REKLAMA

PFR ponownie uruchomił tarczę finansową dla dużych firm

2021-09-15 08:44, akt.2021-09-15 09:39
publikacja
2021-09-15 08:44
aktualizacja
2021-09-15 09:39
PFR ponownie uruchomił tarczę finansową dla dużych firm
PFR ponownie uruchomił tarczę finansową dla dużych firm
fot. Robert Neumann / / FORUM

Do 30 września można składać wnioski o finansowanie preferencyjne w ramach tarczy finansowej PFR dla dużych firm. Program został uruchomiony w związku z przyjęciem przez Radę Ministrów zmian do programu, po uzyskaniu uprzednio decyzji Komisji Europejskiej - poinformował PFR.

Jak podano w komunikacie Polskiego Funduszu Rozwoju, finansowanie służy pokryciu szkody powstałej na skutek zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki w związku z COVID-19. Program został uruchomiony w związku z przyjęciem przez Radę Ministrów zmian do programu rządowego Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm, po uzyskaniu uprzednio decyzji Komisji Europejskiej.

Fundusz podkreślił w informacji, że składanie wniosków odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.pfrsa.pl. Formularz określa odpowiednie dokumenty, oświadczenia oraz dane finansowe wymagane w procesie oceny możliwości udzielenia pożyczki. W celu uzyskania Finansowania Preferencyjnego 2.0 powinni złożyć wniosek nie później niż do 30 września 2021 roku.

Według PFR finansowanie preferencyjne ma formę oprocentowanej i umarzalnej pożyczki preferencyjnej udzielanej na okres do 6 lat. Umorzenie jako finansowanie bezzwrotne ma na celu pokrycie maksymalnie do 75 proc. faktycznej szkody poniesionej przez przedsiębiorstwo na skutek COVID-19. Wysokość umorzenia nie może również przekroczyć 75 proc. kwoty udzielonej pożyczki.

W informacji wskazano, że finansowanie preferencyjne skierowane jest do przedsiębiorstw, które poniosły bezpośrednią szkodę wynikającą z COVID-19, rozumianą jako skumulowana negatywna EBITDA, wygenerowana w okresach, w których prowadzona działalność gospodarcza została zabroniona, w wyniku działań podjętych przez polskie władze w celu ograniczenia rozprzestrzenienia się pandemii COVID-19.

Wyjaśniono, że pod terminem: "działania podjęte przez polskie władze ograniczające działalność gospodarczą Przedsiębiorcy" rozumie się działania: zakazujące prowadzenia przez przedsiębiorcę istotnej części (ponad 50 proc. działalności) lub wyłączające pewne wysoce istotne oraz jasno określone kategorie klientów przedsiębiorcy (np. wyłączenie określonych kategorii gości hotelowych), lub ograniczające liczbę klientów dla konkretnych sektorów lub działalności na poziomach wyraźnie i istotnie niższych od tych, które w danym przypadku byłyby podyktowane ogólnie stosowanymi zasadami dystansu społecznego lub zasadami dotyczącymi pojemności w przestrzeniach komercyjnych (na przykład w przypadku kin, działalności związanej z wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi, restauracji, wystaw i targów).

Jak podkreślił PFR, finansowanie preferencyjne nie może zostać udzielone podmiotom, które nie podjęły działań w celu ograniczenia szkód spowodowanych restrykcjami związanymi z COVID-19, a także które są odpowiedzialne za poniesioną szkodę lub nie prowadzili swojej działalności z należytą starannością lub niezgodnie z obowiązującym prawem.

Finansowanie udzielane jest w oparciu o stałą stopę oprocentowania równą: 0,75 proc. w pierwszym roku od daty podpisania umowy, 1,25 proc. w drugim i trzecim roku od daty podpisania umowy, 2,25 proc. w czwartym piątym i szóstym roku od daty podpisania umowy.

Okres udostępniania finansowania mija 31 grudnia 2021 r., z możliwością wypłaty środków do 31 marca 2022 r. jeżeli umowa Pożyczki zawiera warunki zawieszające do wypłaty środków. PFR dopuszcza uruchamianie Pożyczki jednorazowo lub w transzach. Jak zaznaczono, pożyczka ma charakter pożyczki nieodnawialnej.

Finansowanie preferencyjne udzielane jest do wysokości szacowanej szkody COVID poniesionej przez przedsiębiorstwo na skutek COVID-19 w okresie restrykcji, (maksymalnie pomiędzy 1 listopada 2020 r. a 30 kwietnia 2021 r.) oraz nie może przekroczyć: kwoty 750 milionów złotych, dwukrotności rocznych kosztów wynagrodzeń przedsiębiorstwa (z uwzględnieniem kosztów świadczeń pracowniczych) za rok 2019, 25 proc. łącznego obrotu przedsiębiorstwa w 2019 roku.

Udzielone finansowanie preferencyjne może zostać przeznaczone na regulowanie bieżących płatności przez przedsiębiorstwo, w tym: wypłatę wynagrodzeń, zobowiązań handlowych, w tym zakupu towarów i materiałów lub pokrywanie innych kosztów operacyjnych służących wytworzeniu produktu lub usługi, zobowiązań publiczno-prawnych, inne cele związane z finansowaniem bieżącej działalności, ustalone w Dokumentach Finansowania Programowego.

Według PFR, udzielone finansowanie preferencyjne nie może zostać przeznaczone na: dokonywanie jakichkolwiek dystrybucji do właścicieli lub podmiotów powiązanych, nabycie udziałów lub akcji w celu umorzenia, fuzje i przejęcia, obsługę odsetek, kuponów, płatność prowizji i opłat, spłatę, refinansowanie lub przedterminową spłatę zadłużenia finansowego, inne cele określone przez PFR w Dokumentach Finansowania Programowego.(PAP)

mww/ drag/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (10)

dodaj komentarz
mikimysz
Nie ma restrykcji a państwo największym/najsiliniejszym chce zrekompensować straty lub niedoszłe zyski a małe firmy niech się martwią same o siebie, prawo i sparwiedliwość z równością całą gębą
obserwator62
Następne pieniądze za nic dla "narodowych czempionów" - wydrukowane (inflacja) lub zabrane w podatkach.
mikimysz
No to już mamy gospodarkę socjalistyczną prywacierze pozostawieni sami sobie a największych doduje się żeby tylko istnieli i zatrudniali, tworzenie dóbr nie konieczne
prawnuk
obstawiam PGG i grudniową pensję oraz nagrodę z tytułu straty
qonradx
Chyba zmienie specjalizacje z IT na wypełnianie formularzy i ubieganie się o wnioski, to znacznie bardziej lukratywne niz ubieganie sie o PRAWDZIWE KONTRAKTY i uzeranie z robotą. Wystarczy wykazać stratę i jakies znajomosci w urzedzie i kasa leci no bo w koncu PANDEMIA....
maniek_as
Znowu fałszują pieniądze i wprowadzają do obiegu przez słupa. Fachowo nazywa się to, oczywiście dla zamydlenia oczu ciemnemu ludowi, QE, skup aktywów lub bardzo skomplikowane instrumenty finansowe.
marxs
ale po co tarcze? jak niedawno Kościany z Moravitzem i Sasiunem zarzekali się że PISowsko-wolska gospodarka jest w stanie rewelacyjnym i za 5 lat jak głosi Holecka przegonimy Szwajcarię
andregru
Czy to ma pomóc opanować inflację czy ją rozpalić . 75% pomocy do umorzenia .
anty12
Hameryka i eskimosi wymusili na swoim Moravitzu haracz. Klasykk. Polak za to zaplaci.
dzo_bajden
chyba zaden rzad w historii nie byl tak ulegly wobec lobby eskimosów jak ten kaczystoski

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki