PE poparł przepisy zakazujące sprzedaży produktów podwójnej jakości

Parlament Europejski w Strasburgu poparł w środę przepisy zakazujące sprzedaży produktów podwójnej jakości. Nowe przepisy zostały zatwierdzone przez Izbę przy 474 głosach za, 163 przeciw i 14 wstrzymujących się.

(fot. Robert Gardziński / FORUM)

Zgodnie z nimi produkty sprzedawane pod tą samą marką i w takim samym opakowaniu powinny mieć jednakowy skład. Przepisy powstały, bo wiele krajów Europy Środkowej i Wschodniej wskazuje, że na ich terenie sprzedawana jest żywność gorszej jakości niż w zachodniej Europie.

Awantura o olej palmowy. UOKiK sprawdza polską żywność

Olej palmowy ma ostatnio w internecie szczególnie złą prasę. UOKiK w odpowiedzi na zainteresowanie internautów składem produktów dystrybuowanych w Polsce, postanowił porównać żywność polską z tą oferowaną konsumentom z Europy Zachodniej. Spośród 100 przebadanych artykułów, istotne różnice dotyczyły 12.

Kwestia ta od wielu lat budzi sporo emocji. To dlatego, że produkty określonych firm sprzedawane pod tą samą nazwą w różnych krajach zawierają różne składniki. Producenci tłumaczą to specyfiką poszczególnych rynków, na których klienci przyzwyczajeni są np. do konkretnego smaku. Krytycy jednak wskazują, że gorsze składniki znajdują się często w produktach kierowanych na rynki Europy Środkowej i Wschodniej, a lepsze - na rynki Zachodu.

Zgodnie z przyjętymi przepisami firmy będą musiały albo ujednolicić skład produktów sprzedawanych w UE, albo zmienić nazwę produktów.

Europosłowie PiS opowiedzieli się za nowymi przepisami w sprawie podwójnej jakości żywności. Część europosłów PO poparła je, część zagłosowała przeciw. Europosłanka PO Róża Thun tłumaczyła, że nie poparła dyrektywy, bo została ona złagodzona przez kraje członkowskie w ramach Rady UE.

Przepisy poparli europosłowie PiS: Ryszard Czarnecki, Edward Czesak, Anna Fotyga, Beata Gosiewska, Czesław Hoc, Sławomir Kłosowski, Zdzisław Krasnodębski, Zbigniew Kuźmiuk, Stanisław Ożóg, Bolesław Piecha, Tomasz Poręba, Jadwiga Wiśniewska i Kosma Złotowski.

Za przepisami byli też europosłowie PO: Michał Boni, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Elżbieta Łukacijewska, Dariusz Rosati i Tadeusz Zwiefka. Poparł je też europoseł PSL Andrzej Grzyb.

Przeciwko byli europosłowie PO: Jerzy Buzek, Danuta Jałowiecka, Barbara Kudrycka, Janusz Lewandowski, Jan Olbrycht, Julia Pitera, Marek Plura, Bogusław Sonik, Adam Szejnfeld, Róża Thun i Bogdan Zdrojewski. Również przeciwko wypowiedzieli się europosłowie PSL Krzysztof Hetman, Jarosław Kalinowski i Czesław Siekierski.

"Niestety ta dyrektywa nie wzmacnia praw konsumentów przynajmniej w zasadniczym punkcie, o który wielu konsumentom w Polsce chodzi. Chodzi o tę tzw. podwójną jakość produktów. Problem pozostaje po przyjęciu tej dyrektywy" - powiedziała dziennikarzom Róża Thun (PO). Jak dodała, PE poparł wcześniej propozycje przepisów, mówiących o tym, że zakazane jest stosowanie tych samych opakowań do produktów, które się różnią. "Natomiast Rada UE przyjęła tekst, który zepsuł naszą propozycję" - wskazała.

Innego zdania była Jadwiga Wiśniewska. "Został uczyniony krok w dobrym kierunku, który bardzo jednoznacznie wskazuje, że nie będzie respektowana podwójna jakość produktów. Po raz pierwszy w regulacji unijnej wskazano, że takie praktyki są naganne" - wskazała.

luo/ ndz/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 12 ajwaj

Wiele to nie zmieni, Magdalenka "robiac dobrze" korporacjom miedzy.-nar. zadbala o praktyczny brak stronników konsumenta.
Do tego potrzebne sa laboratoria, eksperci, powszechne kontrole mln. artyk. i ustawodawstwo karajace oszustwa odczuwalnie.

Na "zachodzie" (choc i tam zwycieza wielki kapital) doszukuja sie najmniejszych odchylen od norm, dodatków zagr. zdrowiu, przekretów i to jest karalne i rozglaszane.
Czegos takiego w Magdalenka PL nie ma.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 42 blind-oln

PO jak zawsze przeciwko Polsce. Najpierw głosowali za sankcjami na Polskę. Potem za cenzurą internetu, a teraz przeciwko truciu Polaków olejem palmowym. Dzięki PO!

! Odpowiedz
7 43 antek10

A ci co głosowali przeciw to chyba ci sami mentalnie co ekypa z "das auto - das szwindel"?

! Odpowiedz
4 62 aggressive

Szanowni Państwo, zbliżają się wybory do Europarlamentu, proszę o przemyślane oddawanie głosów. Tak wiele złego nam, Polakom robią nasi posłowie w Parlamencie Europejskim głosując wielokrotnie przeciwko nam. Nadmienię, że nie jestem za ŻADNĄ partią, ale kogoś trzeba wybrać. Moj głos pójdzie w kierunku mniejszych partii.

! Odpowiedz
16 95 artur17

PO znowu przeciw interesom Polaków. Ale za to w interesie niemieckich firm...

! Odpowiedz
1 88 innowierca

"Wskazano ze takie praktyki sa naganne "
Nie ogarniam.To nie mialo prawa istniec , a funkcjonowalo przez lata.
Jezeli chodzi o zywnosc , jezeli wykryjemy taki produkt , to od razu dajemy bana.
Zakaz wjazdu.Jestesmy tak duzym producentem zywnosci , ze nie potrzebujemy zadnych chrupek produkowanych za granica.
Kazdy polityk , ktory glosowal za tym , zeby polskie dziecko dostawalo produkt gorszej jakosci ,
to od razu wyjazd na taczkach i zero powrotu do polityki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 128 kruger73

Naprawdę zastanawiam się dla kogo pracują niektórzy posłowie PO. Sprawa podwójnej jakości chyba jest oczywista jak to czyje interesy reprezentuje pani Róża, której całego wyjątkowo skomplikowanego nazwiska nawet wymówić nie potrafię. Ale mimo to Ona potrafi przekonać część społeczeństwa, że reprezentuje polskie interesy a oni jej wierzą. Ale jaja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
32 14 aleks__

Kiedy będzie wspólna europejska armia i polski arsenał atomowy z rakietami średniego i dalekiego zasięgu? Wtedy będziemy mogli się wypiąć na jankeskich "przyjaciół" spod znaku gwiazdy dawida.

! Odpowiedz
1 74 skasowane_konto

to było chore, że musieliśmy sprowadzać te same produkty na własną rękę z Niemiec i UK aby uzyskać Europejską jakość a nie jakość wschodniego bloku. Traktowano Nas jak naród gorszego sortu, a na to się nigdy nie zgodzę. W końcu parlament europejski wprowadził to na co czekało się już od kilku lat. Dziękuję.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 68 xiven

raz jeden na rok unia zrobiła coś ludzkiego i właściwego

to wyjątkowy czyn!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne