REKLAMA

P.A. Nova może zanotować ponad 20 mln zł zysku netto w '21

2021-09-24 12:00
publikacja
2021-09-24 12:00
P.A. Nova może zanotować ponad 20 mln zł zysku netto w '21
P.A. Nova może zanotować ponad 20 mln zł zysku netto w '21
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Biorąc pod uwagę wyniki za I połowę roku i przy założeniu braku istotnych restrykcji w działaniu obiektów handlowych w II półroczu, P.A. Nova może wypracować w 2021 r. zysk netto przekraczający 20 mln zł - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki. Firma myśli o emisji obligacji oraz o powrocie do wypłacania dywidendy.

„Zysk netto osiągnięty w I połowie roku stanowi już 3/4 zysku za 2020 r. Jeśli nie będzie istotnych obostrzeń w zakresie funkcjonowania obiektów handlowych, to spodziewamy się, że ten zysk wyniesie ponad 20 mln zł na koniec roku. Natomiast tak jak mówiłem wcześniej, to jest obarczone sporym ryzykiem ewentualnego lockdownu” – poinformował podczas konferencji prasowej prezes Tomasz Janik.

P.A. Nova zanotowała w I połowie 2021 r. blisko 90 mln zł przychodów wobec ok. 71 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zysk brutto na sprzedaży sięgnął 22,6 mln zł wobec 17,5 mln zł rok wcześniej, a zysk z działalności operacyjnej wzrósł do 19,7 mln zł z 14,3 mln zł przed rokiem. Zysk netto j.d. wyniósł 11,3 mln zł, podczas gdy w I połowie 2020 r. było to 7,1 mln zł.

Spółka zakłada, że w tym roku przychody z segmentu budowlanego wzrosną do ok. 120 mln zł w stosunku do blisko 100 mln zł w roku poprzednim.

„Naszym celem niewątpliwie jest osiągnięcie przychodów na poziomie 150 mln zł, jeśli chodzi o spółkę dominująca, w kolejnych latach” – powiedział prezes.

„Na przyszły rok mamy zabezpieczony backlog na ok. 40 mln zł, trzeba przy tym pamiętać, że dość szybko pozyskujemy i realizujemy kontrakty. Jeśli taki jest poziom w okresie wrzesień/październik 2021 r., to daje nam możliwości na poziomie 140-150 mln zł w przyszłym roku, jeśli te kontrakty będziemy wykonywać efektywnie” – dodał.

Janik poinformował, że rentowność brutto w segmencie budowlanym na kontraktach realizowanych w I połowie roku wyniosła 8-10 proc., jednak w kolejnych kwartałach należy oczekiwać jej pogorszenia.

„Obecne kontrakty szacujemy ostrożnie na 6-8 proc., oglądając nowe oferty na rynku i wyceniając nowe przedsięwzięcia. Widzimy wzrost cen materiałów i usług, mamy nadzieję, że to nie jest trwały stan i będziemy w stanie z tych planów wywiązać się z lepszym wynikiem. Niemniej jednak zakładamy 1-2 pkt. proc. mniej na tych kontraktach przez okres najbliższego roku” – skomentował Janik.

Prezes podał, że wyniki segmentu najmu nieruchomości będą zależały od ewentualnych lockdownów w kolejnych miesiącach.

Janik poinformował, że w najbliższych dniach P.A. Nova może zakończyć proces sprzedaży jednej ze swoich nieruchomości przemysłowych.

„To jest transakcja która powinna wygenerować ok. 15-16 mln zł dodatkowych środków pieniężnych dla spółki. Jest to konieczne, by finansować nowe inwestycje. Wyszliśmy już na rynek także z innymi nieruchomościami przemysłowymi, jesteśmy w trakcie negocjacji zbycia kolejnego większego obiektu rzędu 10 tys. m kw.” – powiedział.

„Co do zasady, nasze obiekty handlowe są przeznaczone do sprzedaży, ale raczej po osiągnięciu pewnej dojrzałości. To pozwala uzyskać lepsze warunki. Dodatkowo proces sprzedaży jest bardziej efektywny dla kilku nieruchomości jednocześnie” – dodał.

Prezes przypomniał, że sprzedaż nieruchomości jest także warunkiem powrotu spółki do wypłacania dywidendy.

„Powrót do dywidendy jest naszym celem. (…) Warunkiem koniecznym jest zamknięcie procesu sprzedaży nieruchomości, jeśli uda się to do I połowy 2022 r., to taką możliwość widzimy. Musimy to spiąć z ambitnym planem inwestycyjnym” – skomentował prezes.

Janik poinformował, że P.A. Nova nie ma na razie w planach pozyskiwania kapitału poprzez emisje akcji, myśli jednak o obligacjach.

„Na dzisiaj jest bardzo prawdopodobne, że skorzystamy z kolejnej emisji obligacji. (…) Jeśli nie w tym roku, to na początku przyszłego będziemy chcieli w obligacje wejść” – powiedział.

Pytany o skalę ewentualnej emisji odpowiedział: „Analizujemy plany wydatkowe na przyszły rok, nowe inwestycje to wartość ok. 150 mln zł. Wydaje się, że emisja 20-30 mln zł, to skala której możemy potrzebować, jeśli w formie sprzedaży nieruchomości takich środków nie uda się pozyskać”.

P.A. Nova ma obecnie w realizacji na lata 2021-2022 pięć obiektów własnych.

„28 października otwieramy park handlowy w Ząbkowicach Śląskich. Planujemy budowę parku handlowego w Kłodzku - obiekt chcemy oddać na koniec 2022 r., jesteśmy na etapie kompletowania najemców, właściwie mamy już 100 proc. obłożenia. Od października 2021 r. do drugiego kwartału 2022 r. planujemy trzy obiekty handlowe DIY o dużych powierzchniach rzędu 10 tys. m kw” – poinformowała Ewa Bobkowska, wiceprezes spółki ds. rozwoju.

Dodała, że spółka ma także trzy umowy przedwstępne o wartości ok. 54 mln zł pod nowe obiekty.

„Jedna lokalizacja pod park handlowy ale niewielki, jedna pod DIY, a co do trzeciej, to analizujemy ostateczną formę – może to być mix usług i mieszkaniówki o niewielkiej skali” – podała.

Spółka szuka także kolejnych lokalizacji pod projekty logistyczno-przemysłowe, o niewielkiej powierzchni, do 10 tys. m kw.

Myśli także o kolejnych projektach w Niemczech.

„Zagranica to do tej pory dwie inwestycje - jedna w formule generalnego wykonawcy, druga to obiekt mieszkaniowy jako deweloper. Co do zasady nie będziemy w Niemczech zainteresowani projektami jako generalny wykonawca, ale rozważamy inwestycje jako deweloper mieszkaniowy. Te projekty dają w Niemczech wyższe stopy zwrotu niż w Polsce. Obecnie trwają negocjacje o zakup ok. 1 ha gruntu, ale nie są sfinalizowane. To da ok. 4 tys. PUM” – poinformował Janik.

Dodał, że spółka w mniejszym stopniu jest zainteresowana inwestycjami mieszkaniowymi w Polsce z racji dużej konkurencji i ograniczonej podaży gruntów.

P.A. Nova zajmuje się kompleksową obsługą inwestycji w zakresie projektowo-budowlanym. Grupa jest właścicielem kilkunastu obiektów komercyjnych. (PAP Biznes)

jow/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki