REKLAMA

Wiceminister: Drastyczne podwyżki cen gazu we wspólnotach to wina zarządców

2022-01-03 09:08
publikacja
2022-01-03 09:08
Wiceminister: Drastyczne podwyżki cen gazu we wspólnotach to wina zarządców
Wiceminister: Drastyczne podwyżki cen gazu we wspólnotach to wina zarządców
fot. Marian Weyo / / Shutterstock

Winę za przypadki wyższych niż w wynikających ze zmian w taryfach podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych ponoszą zarządcy wspólnot, którzy nie składali deklaracji o przeznaczeniu paliwa - uważa wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

Jak podkreślał w poniedziałek w radiu TOK FM Ozdoba, tam, gdzie odbiorcą gazu jest wspólnota, np. spółdzielnia, można w odpowiedni sposób zgłosić odbiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą. W efekcie pozostali odbiorcy w gospodarstwach domowych mogą płacić cenę przewidzianą w odpowiedniej taryfie.

„Gdyby zarządcy tak robili, nie byłoby żadnego problemu” - stwierdził wiceminister. Przypomniał, że np. na stronie największego detalicznego sprzedawcy gazu PGNiG OD znajdują się formularze odpowiednich oświadczeń.

W deklaracjach o przeznaczeniu paliwa gazowego na potrzeby naliczania akcyzy odbiorca jako tzw. pośredniczący podmiot gazowy, czyli np. spółdzielnia, deklaruje, na jakie cele trafiają odpowiednie części kupowanego gazu. Znajduje się tam pozycja cele opałowe w gospodarstwach domowych.

Jak przypomina Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, w przypadkach, kiedy faktycznym odbiorcą jest gospodarstwo domowe sprzedawca gazu ma obowiązek stosować w rozliczeniach ceny gazu ustalone w zatwierdzonej przez Prezesa URE taryfie.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Według PGNiG OD, jeżeli jakakolwiek tego typu wspólnota jest objęta cennikiem dla biznesu, wynika to tylko i wyłącznie z deklaracji, którą sama przedłożyła dystrybutorowi, która zapewne odzwierciedla okoliczność, iż gaz nie jest pobierany tylko na potrzeby zużycia w gospodarstwie domowym.

Europa przejechała się na drogim gazie

Europejscy konsumenci doświadczają właśnie rekordowo wysokich cen gazu ziemnego. Politycy zrzucają winę na zimę, Gazprom i Putina, ale prawdziwe przyczyny gazowego kryzysu leżą znacznie głębiej.

Spółka zaznaczyła, że w ubiegłych latach klienci biznesowi mogli uzyskać ceny korzystniejsze niż ceny w taryfach. Dlatego - według PGNiG OD - były przypadki spółdzielni i wspólnot wnioskujących o takie właśnie wyceny i deklarujących zużywanie gazu na inne potrzeby, niż w gospodarstwach domowych. (PAP)

wkr/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (5)

dodaj komentarz
akkrzysztof
Panie Ozdoba albo Pan kłamie albo nie zna Pan Prawa energetycznego i Ustawy o podatku akcyzowym. Zgodnie z wymogami Prawa Energetycznego i Ustawy o podatku akcyzowym przy podpisywaniu umowy trzeba wskazać cel na jaki będzie zużywany gaz. Nasza wspólnota w 2015 wskazała dostawcy gazu, że zakup gazu w 100% jest na "potrzeby związane Panie Ozdoba albo Pan kłamie albo nie zna Pan Prawa energetycznego i Ustawy o podatku akcyzowym. Zgodnie z wymogami Prawa Energetycznego i Ustawy o podatku akcyzowym przy podpisywaniu umowy trzeba wskazać cel na jaki będzie zużywany gaz. Nasza wspólnota w 2015 wskazała dostawcy gazu, że zakup gazu w 100% jest na "potrzeby związane z ogrzaniem lokali mieszkalnych". W 2018 roku ponowie poinformowaliśmy dostawcę, że zużywany gaz w 100% jest na potrzeby gospodarstw domowych . W 2019 na podstawie komunikatu URE 76/2018 ponowie poinformowaliśmy, że zakupione paliwo jest na potrzeby ogrzania gospodarstw domowych. I dalej płacimy jako BIZNES.
antek10
To juz deklaracje trzeba składać że sie jest tym kim sie jest? Czy wy w PISie powariowaliście?
bangladesznadwisla
Ileż można kłamać. To się staje nudne
lobotomek
Skąd się biorą takie tępaki jak Ozdoba i co oni potrafią?
jpelerj
A nie Tuska? Ani rządu, który przygotował bubla i nawet nie dał do niego wytycznych swoim w końcu spólkom? To wyłącznie wina rządu PIS.

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki