Oto oświadczenie majątkowe Mateusza Morawieckiego

Mateusz Morawiecki zmienił zdanie i opublikował oświadczenie majątkowe. Minister rozwoju może pochwalić się sporym i różnorodnym majątkiem.

(fot. Adam Chelstowski / FORUM)

"Szanując zainteresowanie opinii publicznej, zdecydowałem się upublicznić to moje oświadczenie. Złożyłem je w terminie. Nie mam obowiązku upubliczniania i nie miałem tego obowiązku, w związku z tym postąpiłem zgodnie z tym, jak miało być. Natomiast ze względu na zainteresowanie upublicznię" - powiedział wczoraj Mateusz Morawiecki.

Oświadczenie opublikowane na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów złożone zostało 16 listopada 2015 r., co oznacza, że wszelkie kwoty w nim zawarte dotyczą roku poprzedniego, a więc 2014 r.

Morawiecki w oświadczeniu wpisał:

Nieruchomości

- Dom o powierzchni ok. 150 m2 położony na działce o powierzchni ok. 0,46 ha wraz z zabudowaniami letniskowymi i gospodarczymi

- Dom o powierzchni ok. 100 m2 położony na działce o powierzchni ok. 2800 m2

- 50% własności segmentu szeregowego o powierzchni 180 m2 na działce o powierzchni ok. 400 m2

- Działka rolna o powierzchni ok. 2 ha warta 110 000 zł.

Środki pieniężne, akcje etc.

- Środki pieniężne w wysokości 3,158 mln zł

- Papiery wartościowe w postaci akcji na kwotę ok. 3,839 mln zł brutto (chodzi o akcje BZ WBK)

- Uprawnienia do akcji określone kwotowo do wysokości 350 000 zł

- Prawo do polisy o wartości 590 000 zł oraz prawo do polisy w wysokości 20 000 zł (cesje zostaną przeprowadzone wkrótce)

Inny majątek

- zabudowa kuchenną (ok. 60 000 zł) oraz meble (ok. 50 000 zł) jako składniki mienia ruchomego o wartości powyżej 10 000 zł

Zobowiązania

- Kredyt mieszkaniowy hipoteczny w wysokości zaciągnięty na zakup działki rekreacyjnej oraz domku letniskowego (zaciągnięty na 1 100 000 zł, pozostało do spłaty 683 000 zł)

Dodatkowo M. Morawiecki wspomniał o pożyczce dla osoby fizycznej w drugim stopniu pokrewieństwa (siostry) o wartości ok. 300 000 zł.

Ile zarobił w BZ WBK?

W oświadczeniu majątkowym minister wskazał, że nie jest członkiem zarządu żadnej spółki prawa handlowego, toteż nie musiał przedstawiać wysokości swoich dochodów z czasów, gdy kierował bankiem BZ WBK. Dane te są jednak publicznie dostępne w rocznych raportach banku notowanego na GPW.

W 2014 r., czyli roku, którego dotyczy oświadczenie, wynagrodzenie prezesa Morawieckiego sięgnęło 1,761 mln zł. Do kwoty tej należy doliczyć dodatkowe korzyści w wysokości 92 900 zł.

Streżyńska nie ujawni

Oświadczenia majątkowego nie zamierza ujawniać minister cyfryzacji. Anna Steżyńska argumentuje, że prawo jej na to zezwala.

"Nie zdecydowałam się na ujawnienie oświadczenia, ponieważ nie są to dane, które dotyczą tylko jednej osoby, czyli mnie, dotyczą całej rodziny - w związku z tym również jej bezpieczeństwa. Są to dane w standardzie poufności. Ustawa wymaga tego, żebyśmy je przedstawiali i podlegają one badaniu przez odpowiednie służby. Natomiast dla dobra swoich bliskich - nie publikuję" - powiedziała wczoraj Anna Streżyńska.

Oświadczenia są przygotowywane zgodnie z obowiązkiem wynikającym z tzw.ustawy antykorupcyjnej z 1997 roku. Prawo stanowi, że minister konstytucyjny może (a więc nie musi) wyrazić zgodę na publikację oświadczenia.

RM

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 0 ~Mała

Dodam jeszcze, czy to jest odpowiedni człowiek na stanowisko ministra finansów?Mam na myśli te odsetki...

! Odpowiedz
2 7 ~Mała

Nie rozumiem jednej rzeczy. Jeśli Morawiecki ma na koncie 3 158 000 zł. to po co wziął kredyt na zakup działki i domu letniskowego w wysokości 1 100 000 zł. Musi więc zapłacić sporo odsetek. Jaki w tym cel? Nie lepiej było kupić za gotówkę?

! Odpowiedz
5 20 ~big

i dlatego jesteś Mała a on minister

! Odpowiedz
4 8 ~gojeSĄpoTOabySŁUŻ

Jako że Pani Streżyńska jest żoną byłego księdza, i Żydówką z Podkarpacia to można jej wybaczyć tę wstrzemięźliwość. Przecież tyle antysemityzmu, dookoła pogromy, katolicy i w ogóle samo zło.

! Odpowiedz
4 28 ~józio

Ja mu nie żałuję , zapracował ,ale dziwie sie Błaszczakowi ,że ma kawalerkę 39 m2. Uważam ,że facet jest życiowi niezaradny , chyba MOPS musi mu pomóc . Poprostu sierota nad sierotami

! Odpowiedz
3 22 ~charyt

Błaszczak pewnie ma rozdzielność majątkową więc dom pod Legionowem i inne dobra stanowią majątek żony.Cwaniaczek

! Odpowiedz
9 25 ~halny

Tego gościa nie da się nie lubić.

! Odpowiedz
3 13 ~krysztofiak

http://pl.blastingnews.com/felietony/2016/01/czy-minister-finansow-mateusz-morawiecki-manipuluje-kursem-akcji-bzwbk-00731903.html Czy zatem w piątek, 08.01.2016 r., na dzień przed ujawnieniem publiczności faktu, iż osoba odpowiedzialna za finanse państwa jest w posiadaniu akcji banku BZWBK, doszło do zakupów w ramach praktyki insiding trading? Czy Morawiecki jest giełdowym insiderem? Czy w feralnym dniu na giełdzie finansowe agendy Prawa i Sprawiedliwości dokonywały zakupów akcji BZWBK, grając pod kilkudniową zwyżkę ich kursu ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 17 ~analityk

Pan Mateusz Morawiecki to człowiek międzynarodowych kół finansowych. Zatem musi mieć odpowiednie pochodzenie. Inaczej być nie może. Na temat jego kompetencji co do kierowania rozwojem gospodarki polskiej to uważam, że ich nie ma, ponieważ nigdy nie pracował w koncernach w pionach rozwojowych. A to jest warunek sine qua non. Ten Pan się zna na handlowaniu pieniędzmi i nic więcej. Puki co nie ogłosił programu rozwoju polskiej gospodarki poza demagogią jaką uprawia dla ciemnego luda.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 11 ~J5291

rozumiem wyksztalcenie ,doswiadczenie,ale dlaczego tak wysokie wynagrodzenie .a teraz wielki problem opodatkowac banki.Na jedna pensje treba pracowac 10lat.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil