REKLAMA

Oszuści wyłudzają dane kart płatniczych klientów serwisu OLX

2020-10-20 08:15
publikacja
2020-10-20 08:15
Oszuści wyłudzają dane kart płatniczych klientów serwisu OLX
Oszuści wyłudzają dane kart płatniczych klientów serwisu OLX
fot. Max DeRoin / / Pexels

Oszuści wyłudzają dane kart płatniczych klientów serwisu OLX. Zachęcają do skorzystania z usługi nadania paczki przez portal za pośrednictwem WhatsAppa, ostrzega CERT Polska.

– Potwierdź otrzymanie pieniędzy za sprzedany produkt na stronie OLX. Zgodnie z zasadami korzystania z usługi dostawy OLX wskazane są powyższe dane kontaktowe kupującego oraz adres, na który należy odesłać towar w ciągu 3 dni – czytamy w fałszywej wiadomości przesyłanej przez oszustów opublikowanej w komunikacie prasowym OLX.

Przestępcy podszywają się pod platformę OLX, korzystając z komunikatora WhatsApp, i zachęcają do wysłania paczki przez portal. Wiadomość od oszustów zawiera link, który przekierowuje potencjalną ofiarę kradzieży tożsamości do fałszywej strony internetowej wyłudzającej dane karty płatniczej, ostrzega CERT Polska.

– Przestrzegamy przed linkami do fałszywych stron, udających strony OLX. Jeśli chcesz skorzystać z usługi przesyłki za pośrednictwem OLX, użyj przycisku „Kup z Przesyłką” tylko na stronie ogłoszenia umieszczonego na naszej stronie. Zostaniesz wtedy przeniesiony na naszą stronę delivery.olx.pl (...) Jeśli w adresie strony przed „olx.pl” widnieje inny tekst, niż w tych 2 adresach (delivery.olx.pl i przesylki.olx.pl) – uważaj! Nie są to strony naszej firmy – za jej pośrednictwem oszuści próbują wyłudzić Twoje dane! – ostrzega OLX.

Po czym poznać oszustwo? OLX zwraca uwagę m.in. na błędy w tłumaczeniu tekstu na fałszywej stronie. Przykładowo zamiast przycisku z napisem "wróć" wyświetla się słowo "plecy", a w jednym polu, do wpisania kodu weryfikacyjnego pojawia się napis w innym języku. O tym, jakie kroki podjąć, jeżeli obawiasz się, że mogłeś paść ofiarą kradzieży tożsamości, pisaliśmy w artykule pt. "Co zrobić, gdy padniemy ofiarą kradzieży danych osobowych?"

fot. / / Bankier.pl

DF

Co zrobić, gdy padniemy ofiarą kradzieży danych osobowych?

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (1)

dodaj komentarz
demeryt_69
Co najgorsze, że pomimo tej całej biurokracji, klient w Europie zawsze ma pod górkę. Za Oceanem wystarczy wykonać telefon do banku i te tzw. 'nieautoryzowane' transakcje są anulowane.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki