REKLAMA

Ostre pogorszenie koniunktury gospodarczej w Polsce

2020-11-20 10:47
publikacja
2020-11-20 10:47
Ostre pogorszenie koniunktury gospodarczej w Polsce
Ostre pogorszenie koniunktury gospodarczej w Polsce
fot. vlad_mlshk / / Shutterstock

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdziły hipotezę o załamaniu aktywności gospodarczej w listopadzie. Najmocniej ucierpiała branża gastronomiczno-hotelarska. Ale bardzo słabe odczyty zarejestrowano także w przemyśle, handlu i budownictwie.

- W listopadzie br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury we wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki kształtuje się na niższym poziomie niż w miesiącu poprzednim – oznajmia GUS.

- Pogorszenie składowych „prognostycznych” odnotowuje się we wszystkich badanych obszarach, natomiast składowych „diagnostycznych” w większości obszarów – dodaje urząd. Badanie koniunktury w przedsiębiorstwach przeprowadzono w okresie od 1 do 10 listopada, a więc już po wprowadzeniu rządowych dekretów paraliżujących branże gastronomiczną, handel czy hotelarstwo.

I to właśnie w „zakwaterowaniu i gastronomii” odnotowano najgorsze wyniki. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w tym sektorze zanurkował do -61,1 pkt. wobec -29 pkt. w październiku, zbliżając się do rekordowo niskiego poziomu z kwietnia 2020 roku. Nieco lepiej było w handlu detalicznym, gdzie analogiczny wskaźnik spadł do -26,3 pkt. wobec -9,8 pkt. odnotowanych miesiąc wcześniej. To jednak wciąż rezultat wyraźnie lepszy niż wiosną (-49,5 pkt.).

Niepokojący jest jednak fakt, że dekoniunktura szybko rozlewa się także na branże nieobjęte antycovidowym lockdownem. W przetwórstwie przemysłowym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury spadł do -20,5 pkt. z -9,7 pkt. w październiku. W budownictwie odnotowano regres z -16,5 pkt. do -26,2 pkt. Nie są to jeszcze odczyty tak fatalne jak w kwietniu czy maju, ale nie napawa optymizmem fakt, że pogorszenie następuje tak szybko. Ponadto są to wskazania sugerujące, że czwarty kwartał przyniesie dość głęboki spadek PKB.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jedynym pocieszeniem może być fakt, że przedsiębiorstwa zdają się szybko adaptować do nowej rzeczywistości, zwiększając rezerwy płynnościowe i operacyjne. Poza budownictwem oraz zakwaterowaniem i gastronomią już blisko połowa firm deklaruje, że jest w stanie przetrwać ponad pół roku w warunkach utrzymania obecnych szykan gospodarczych wprowadzonych przez rząd.

Drugą dobrą wiadomością jest to, że poza hotelami i restauracjami nie widać jeszcze deklaracji o głębokim cięciu tegorocznych inwestycji. Firmy nie zapowiadają także masowych zwolnień pracowników. Za wyjątkiem hotelarstwa i gastronomii deklarowany poziom redukcji etatów waha się od 0,6% w przemyśle i transporcie po 4,3% w budownictwie.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Komentarze (32)

dodaj komentarz
marxs
"Na różnego rodzaju profilach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nazwiska policjantów, którzy mieli rzekomo uczestniczyć w czynnościach w trakcie nielegalnego zgromadzenia strajku kobiet - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że kierownictwo policji rozważa podjęcie kroków prawnych w "Na różnego rodzaju profilach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nazwiska policjantów, którzy mieli rzekomo uczestniczyć w czynnościach w trakcie nielegalnego zgromadzenia strajku kobiet - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że kierownictwo policji rozważa podjęcie kroków prawnych w tej sprawie i na pewno nie pozostawi policjantów samych sobie, mogą oni liczyć na każdą możliwą pomoc."-onet.pl
marxs
jak na Białorusi upubliczniano nazwiska i zdjęcie funkcjonariuszy Omonu to w PIS i TVPis wyli z radości i zachwytu wydaje mi się że w tym takim samym przypadku w PIS i TVPis też powinni wyć z radości i zachwytu z powodu transparentości i jawności
karbinadel
Na początek zdejmijcie te esesmańską błyskawicę :)
specjalnie_zarejestrowany2
Bandy Kaczyńskiego będą bić żonę Dudy?
meryt
gronostaj "zespoły disco polo"

Rząd niemiecki... pomoc dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą... osoby te zatrudnione w branży kulturalnej mają otrzymać w grudniu tego i w pierwszych sześciu miesiącach przyszłego roku m.in. jednorazową dotację w wysokości do 5.000 euro. Pokryje to 25 procent porównywalnych
gronostaj "zespoły disco polo"

Rząd niemiecki... pomoc dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą... osoby te zatrudnione w branży kulturalnej mają otrzymać w grudniu tego i w pierwszych sześciu miesiącach przyszłego roku m.in. jednorazową dotację w wysokości do 5.000 euro. Pokryje to 25 procent porównywalnych obrotów z roku 2019 gdy ich działalność zmniejszyła się o więcej niż połowę z powodu pandemii koronawirusa"
meryt odpowiada (usunięty)
.ebac_pis "Kompleks niemiecki"

Nie krępuj się z krytyką analogicznych obostrzeń w gospodarce niemieckiej :)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki