REKLAMA

Ostre hamowanie polskiej gospodarki

2020-02-14 10:00
publikacja
2020-02-14 10:00

Końcówka 2019 roku przyniosła ostre hamowanie w polskiej gospodarce. Roczna dynamika produktu krajowego brutto obniżyła się do 3,1% wobec 3,9% odnotowanych kwartał wcześniej.

Ostre hamowanie polskiej gospodarki
Ostre hamowanie polskiej gospodarki
fot. Grazyna Myslinska/ /

Produkt krajowy brutto Polski w IV kw. 2019 roku był realnie o 3,1% wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Była to najniższa roczna dynamika PKB od trzech lat. Podkreślmy, że mówimy tu o wzroście w ujęciu realnym, czyli już po uwzględnieniu inflacji.

Względem poprzedniego kwartału wyrównany sezonowo PKB wzrósł o 0,2%, co było wynikiem lepszym od oczekiwań analityków, którzy obawiali się spadku PKB o 0,1% kdk. Była to mimo wszystko najniższa kwartalna dynamika polskiego PKB od ponad trzech lat.

Ekonomiści spodziewali się słabych danych już po wstępnym odczycie za 2019 rok, jaki Główny Urząd Statystyczny opublikował pod koniec stycznia. Według wstępnych danych w całym 2019 roku produkt krajowy brutto Polski wzrósł realnie (czyli już po uwzględnieniu inflacji) o 4%, co było wówczas sporym rozczarowaniem. Po tym raporcie ekonomiści szacowali dynamikę PKB w IV kw. na -0,1% kdk i 3,0% rdr.

Wyniki polskiego PKB nieco lepiej prezentują się w ujęciu wyrównanym sezonowo. Po uwzględnieniu m.in. różnicy w liczbie dni roboczych realna dynamika polskiego PKB wyniosła w IV kw. 0,2% kdk i 3,5% rdr. Kwartał wcześniej odnotowano wynik na poziomie 1,2% kdk i 4,0% rdr.

GUS zastrzega, że opublikowane dziś dane mają charakter wstępny. Statystyki te będą jeszcze poddawane rewizjom Pierwszą z nich poznamy 28 lutego. Wtedy też dowiemy się, jaki był wpływ poszczególnych kategorii

Równocześnie GUS opublikował dane o inflacji CPI za styczeń. Wzrost cen koszyka towarów i usług przyspieszył z 3,4% do 4,4% rdr, osiągając najszybsze tempo od 2011 roku.

KK

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (55)

dodaj komentarz
marcin321
Obudźcie się. W ciągu nocy przybyło dużo ocen do komentarzy. Szczególnie tych nieprzychylnych naszej władzy. Mam nadzieję, że każdy normalny widzi tu manipulację.
marcin321
Postuluję do szanownej Redakcji, aby komentarze były oceniane dla zalogowanych, ewentualnie za pomocą DISQUS, żeby farma troli trochę się zmniejszyła. Bo to, że można za pomocą TORa w ciągu 15 min dać ponad 100 łapek, to jest żenada.
search
PKB 3,1% inflacja 4,4% i to dzieki spadkowi cen butow. Jakby na to nie patrzec do budzetu wiecej kasy wpada na socjal ale prawde mowiac to sie zwijamy. A dla trolom przypomne ile moga soabie kupic m2 mieszkania za pensje i czy maja dotacje MdM. Choc musza jeszcze potrolowac by doczekac obiecany 2000 /m2
and00
Jak można takie brednie pisać???
PKB się liczy w cenach stałych. inaczej najwyższy wzrost na świecie miała by Wenezuela
_jasko odpowiada and00
Jak można takie bzdury pisać? Przeczytaj jeszcze raz komentowany tekst.
open_mind
„Ostre hamowanie polskiej gospodarki” Do PKB wlicza się niestety produkcje w zachodnich obozach pracy wyzyskowej na terenie Polski, znaczy Niemcy wolniej-kaput to Polska zaczyna rzężeć. Tak oto działa gospodarka w „demokratycznej komunie Europejskiej” Znaczy panu ze stołu spadnie to i pies się naje, albo panu nie staje to i psu „Ostre hamowanie polskiej gospodarki” Do PKB wlicza się niestety produkcje w zachodnich obozach pracy wyzyskowej na terenie Polski, znaczy Niemcy wolniej-kaput to Polska zaczyna rzężeć. Tak oto działa gospodarka w „demokratycznej komunie Europejskiej” Znaczy panu ze stołu spadnie to i pies się naje, albo panu nie staje to i psu też nie.
open_mind
Nie dziwię się czerwonym klikom, mnie też ciężko było tą oczywistą prawdę napisać.
marxs
' Do PKB wlicza się niestety produkcje w zachodnich obozach pracy wyzyskowej na terenie Polski'-hehe 100% prawda ale tłumacz to durnemu polaczkowi i tak nic nie zrozumi
open_mind odpowiada marxs
Dlaczego to nasze Polakowo to zawsze - Idioci, jak polityczni tak ekonomiczni, czary jakieś czy co?
przedsiebiorca30
Za dużo osób tu komentujących wiąże wyniki gospodarcze z poszczególnymi rządami. A ten wpływ był znikomy, żeby nie powiedzieć żaden. Nie mieliśmy wybitnych rządów, ale też nie było katastrofalnych, co w naszym położeniu geopolitycznym, uwzględniając obecne czasy, jest na tyle dobre, że wystarczy tego nie spieprzyć, aby mieć wzrost Za dużo osób tu komentujących wiąże wyniki gospodarcze z poszczególnymi rządami. A ten wpływ był znikomy, żeby nie powiedzieć żaden. Nie mieliśmy wybitnych rządów, ale też nie było katastrofalnych, co w naszym położeniu geopolitycznym, uwzględniając obecne czasy, jest na tyle dobre, że wystarczy tego nie spieprzyć, aby mieć wzrost powyżej przeciętnej światowej. Obecny rząd jest jednak pod pewnymi względami wyjątkowy, bo stara się robić coś ponad przeciętnego w ostatnich 30 latach. Niestety jak to bywa, łatwiej działać w sferze socjalnej, rozdając to co jest niż wymyślić coś innowacyjnego czego nie ma :) Ot, taka drobna różnica bez wchodzenia w szczegóły.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki