Końcówka 2019 roku przyniosła ostre hamowanie w polskiej gospodarce. Roczna dynamika produktu krajowego brutto obniżyła się do 3,1% wobec 3,9% odnotowanych kwartał wcześniej.


Produkt krajowy brutto Polski w IV kw. 2019 roku był realnie o 3,1% wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Była to najniższa roczna dynamika PKB od trzech lat. Podkreślmy, że mówimy tu o wzroście w ujęciu realnym, czyli już po uwzględnieniu inflacji.


Względem poprzedniego kwartału wyrównany sezonowo PKB wzrósł o 0,2%, co było wynikiem lepszym od oczekiwań analityków, którzy obawiali się spadku PKB o 0,1% kdk. Była to mimo wszystko najniższa kwartalna dynamika polskiego PKB od ponad trzech lat.
Ekonomiści spodziewali się słabych danych już po wstępnym odczycie za 2019 rok, jaki Główny Urząd Statystyczny opublikował pod koniec stycznia. Według wstępnych danych w całym 2019 roku produkt krajowy brutto Polski wzrósł realnie (czyli już po uwzględnieniu inflacji) o 4%, co było wówczas sporym rozczarowaniem. Po tym raporcie ekonomiści szacowali dynamikę PKB w IV kw. na -0,1% kdk i 3,0% rdr.
Wyniki polskiego PKB nieco lepiej prezentują się w ujęciu wyrównanym sezonowo. Po uwzględnieniu m.in. różnicy w liczbie dni roboczych realna dynamika polskiego PKB wyniosła w IV kw. 0,2% kdk i 3,5% rdr. Kwartał wcześniej odnotowano wynik na poziomie 1,2% kdk i 4,0% rdr.
GUS zastrzega, że opublikowane dziś dane mają charakter wstępny. Statystyki te będą jeszcze poddawane rewizjom Pierwszą z nich poznamy 28 lutego. Wtedy też dowiemy się, jaki był wpływ poszczególnych kategorii
Równocześnie GUS opublikował dane o inflacji CPI za styczeń. Wzrost cen koszyka towarów i usług przyspieszył z 3,4% do 4,4% rdr, osiągając najszybsze tempo od 2011 roku.
KK