Ostre cięcia w budżetach gmin

2019-11-22 06:48
publikacja
2019-11-22 06:48

Zmniejszone dochody i większe wydatki uderzą w mieszkańców. Samorządowcy o sytuację obwiniają rząd - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej".

/ fot. Dawid Lasocinski / FORUM
"W Łodzi nie będzie nowych tramwajów, w Gdańsku – zajęć pozalekcyjnych dla dzieci ani nauki pływania. W Bydgoszczy nie zostanie wybudowany basen, a w Lublinie zrezygnowano z remontu ulic. W Krakowie planowane są cięcia w programach imprez kulturalnych" - podaje dziennik.

Według gazety samorządy "dwoją się i troją", by dopiąć budżety na 2020 r.

"Trudna sytuacja finansowa to efekt m.in. obniżki podatków, co przekłada się na zmniejszenie wpływów do budżetów. Kłopoty pogłębiają także rosnące ceny energii i wysokie koszty gospodarowania odpadami. Największym problemem jest jednak zbyt niska subwencja oświatowa" - wylicza gazeta.

"Rzeczpospolita" informuje, że rząd podkreśla, iż wspomaga samorządy, systematycznie podnosząc nakłady na oświatę. "W tym roku subwencję zwiększyliśmy o ponad 3,8 mld zł" – mówił cytowany w artykule premier Mateusz Morawiecki podczas exposé w Sejmie.

"Wydatki na oświatę wzrosły znacznie bardziej niż subwencja" – ripostuje Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. Jego zdaniem sytuacja wkrótce będzie tragiczna.

autor: Aleksander Główczewski

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
anty12
Widze ze Grzesia juz nie ma, al eza to nowe pisowskei trole sie pojawily.
heldbaum
Debilaj tez gdzies sie schowal...
samsza
Pan prezes powiedział przecież, że jak ktoś sobie nie radzi z drożyzną, to się do tego zajęcia nie nadaje. Święta prawda!
fred_
Nie moge zniesc debili sprowadzajacych wszystko do polityki. Nie wazne o czym artykul - komentarze i tak beda o zabarwieniu politycznym. Nie macie zycia, ogarnijcie sie. Jakies hobby sobie znajdzcie albo sport. Frustraci.
mrcn07
Bzdury, to nieudolność tych samorządów powoduje brak środków na opisywane cele. Czy ktoś zadał sobie trud żeby policzyć ile dodatkowych podatków wpłynie z podniesienia płacy minimalnej? To i wzrost płac zrekompensuje obniżenie PIT do 17%. Poza tym od kiedy to takie biadolenie na obniżkę podatków? Mnie to osobiście cieszy
qqryk
Zniszczyć samorządy! To jest niedopuszczalne, żeby jakiekolwiek decyzje zapadały poza siedzibą Partii!
antek10
Durny naród myśli że z dodruku pieniędzy bierze się bogactwo.
samsonn
szkoda ze kosztami glupoty PIS nie mozna obciazyc tylko ich wyborcow
wonsz
Daaaawno temu pracowałem w urzędzie dużego miasta wojewódzkiego w Polsce A, zdarzało mi się uczestniczyć w szkoleniach i spotkaniach dotyczących budżetu. Problem był od zawsze identyczny - nie ma pieniędzy, więc nie będzie nowych tramwajów, nie będzie więcej dotacji dla dzieci, nie będzie na podwyżki dla urzędników Daaaawno temu pracowałem w urzędzie dużego miasta wojewódzkiego w Polsce A, zdarzało mi się uczestniczyć w szkoleniach i spotkaniach dotyczących budżetu. Problem był od zawsze identyczny - nie ma pieniędzy, więc nie będzie nowych tramwajów, nie będzie więcej dotacji dla dzieci, nie będzie na podwyżki dla urzędników i nauczycieli, nie ma na remont dróg (a w ogóle to wielka niesprawiedliwość, że miasto musi remontować przebiegające przez nie krajówki, a nie GDDiK) - słowem na nic nie będzie. Tylko na stadion, koncert Stinga i konferencję klimatyczną nie zabrakło (już pewnie wiadomo, co za miasto - ale nazwy celowo nie wymieniam, bo nie wierze, by było pod jakimkolwiek względem wyjątkowe). Wtedy jednak kto inny był winny - nie rząd, a młodzi ludzie, którzy przyjechali na studia, zostali, a podatki płacą ciągle w rodzinnych miejscowościach. Najwyraźniej wszyscy oni już swoje dane w skarbówce zaktualizowali i płacą podatki tam, gdzie trzeba, skoro teraz winny brakowi pieniędzy jest kto inny.

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki