Ostre cięcia w budżetach gmin

Zmniejszone dochody i większe wydatki uderzą w mieszkańców. Samorządowcy o sytuację obwiniają rząd - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej".

(fot. Dawid Lasocinski / FORUM)
"W Łodzi nie będzie nowych tramwajów, w Gdańsku – zajęć pozalekcyjnych dla dzieci ani nauki pływania. W Bydgoszczy nie zostanie wybudowany basen, a w Lublinie zrezygnowano z remontu ulic. W Krakowie planowane są cięcia w programach imprez kulturalnych" - podaje dziennik.

Według gazety samorządy "dwoją się i troją", by dopiąć budżety na 2020 r.

"Trudna sytuacja finansowa to efekt m.in. obniżki podatków, co przekłada się na zmniejszenie wpływów do budżetów. Kłopoty pogłębiają także rosnące ceny energii i wysokie koszty gospodarowania odpadami. Największym problemem jest jednak zbyt niska subwencja oświatowa" - wylicza gazeta.

"Rzeczpospolita" informuje, że rząd podkreśla, iż wspomaga samorządy, systematycznie podnosząc nakłady na oświatę. "W tym roku subwencję zwiększyliśmy o ponad 3,8 mld zł" – mówił cytowany w artykule premier Mateusz Morawiecki podczas exposé w Sejmie.

"Wydatki na oświatę wzrosły znacznie bardziej niż subwencja" – ripostuje Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. Jego zdaniem sytuacja wkrótce będzie tragiczna.

autor: Aleksander Główczewski

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
21 9 anty12

Widze ze Grzesia juz nie ma, al eza to nowe pisowskei trole sie pojawily.

! Odpowiedz
9 1 heldbaum

Debilaj tez gdzies sie schowal...

! Odpowiedz
1 16 samsza

Pan prezes powiedział przecież, że jak ktoś sobie nie radzi z drożyzną, to się do tego zajęcia nie nadaje. Święta prawda!

! Odpowiedz
7 32 fred_

Nie moge zniesc debili sprowadzajacych wszystko do polityki. Nie wazne o czym artykul - komentarze i tak beda o zabarwieniu politycznym. Nie macie zycia, ogarnijcie sie. Jakies hobby sobie znajdzcie albo sport. Frustraci.

! Odpowiedz
36 42 mrcn07

Bzdury, to nieudolność tych samorządów powoduje brak środków na opisywane cele. Czy ktoś zadał sobie trud żeby policzyć ile dodatkowych podatków wpłynie z podniesienia płacy minimalnej? To i wzrost płac zrekompensuje obniżenie PIT do 17%. Poza tym od kiedy to takie biadolenie na obniżkę podatków? Mnie to osobiście cieszy

! Odpowiedz
48 30 qqryk

Zniszczyć samorządy! To jest niedopuszczalne, żeby jakiekolwiek decyzje zapadały poza siedzibą Partii!

! Odpowiedz
55 45 antek10

Durny naród myśli że z dodruku pieniędzy bierze się bogactwo.

! Odpowiedz
64 51 samsonn

szkoda ze kosztami glupoty PIS nie mozna obciazyc tylko ich wyborcow

! Odpowiedz
14 74 wonsz

Daaaawno temu pracowałem w urzędzie dużego miasta wojewódzkiego w Polsce A, zdarzało mi się uczestniczyć w szkoleniach i spotkaniach dotyczących budżetu. Problem był od zawsze identyczny - nie ma pieniędzy, więc nie będzie nowych tramwajów, nie będzie więcej dotacji dla dzieci, nie będzie na podwyżki dla urzędników i nauczycieli, nie ma na remont dróg (a w ogóle to wielka niesprawiedliwość, że miasto musi remontować przebiegające przez nie krajówki, a nie GDDiK) - słowem na nic nie będzie. Tylko na stadion, koncert Stinga i konferencję klimatyczną nie zabrakło (już pewnie wiadomo, co za miasto - ale nazwy celowo nie wymieniam, bo nie wierze, by było pod jakimkolwiek względem wyjątkowe). Wtedy jednak kto inny był winny - nie rząd, a młodzi ludzie, którzy przyjechali na studia, zostali, a podatki płacą ciągle w rodzinnych miejscowościach. Najwyraźniej wszyscy oni już swoje dane w skarbówce zaktualizowali i płacą podatki tam, gdzie trzeba, skoro teraz winny brakowi pieniędzy jest kto inny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil