REKLAMA

Ostra przecena srebra

2020-09-22 10:44
publikacja
2020-09-22 10:44
fot. Rashevskyi Viacheslav / Shutterstock

Wtorkowy poranek przyniósł pogłębienie poniedziałkowych spadków notowań srebra. Biały metal traci na fali ucieczki od ryzykownych aktywów, komplikacji w polityce wewnętrznej USA oraz z powodu umocnienia dolara.

W poniedziałek kurs kontraktów terminowych na srebro spadł aż o 8%. We wtorek do 10:35 notowania srebra zniżkowały o 2,1%, schodząc do 24,28 dolarów za uncję. Po raz ostatni tak niskie ceny srebra obserwowaliśmy w połowie sierpnia.

Zdaniem analityków ta nieco paniczna wyprzedaż srebrnych kontraktów była efektem strachu przed powtórnym „zamknięciem gospodarki” w części krajów europejskich. Ponowny lockdown skutkowałby zapewne jeszcze głębszą zapaścią gospodarczą i w konsekwencji spadkiem zapotrzebowania na srebro, które współcześnie jest w znacznej mierze metalem przemysłowym.

Do tego doszły perturbacje w Waszyngtonie. Po śmierci lewicowej sędzi Sądu Najwyższego prezydent Trump prawdopodobnie zechce nominować nowego sędziego pod sam koniec swojej kadencji. Byłby to ruch sprzeczny z prawną tradycją i zapewne spowoduje ostrą ripostę Partii Demokratycznej. W konsekwencji możemy zapomnieć o szybkim wdrożeniu kolejnego pakietu wydatków publicznych mających stymulować bieżącą koniunkturę kosztem potężnego wzrostu długu publicznego finansowanego „dodrukiem” pieniądza przez Rezerwę Federalną.

Rynek zareagował na to umocnieniem dolara, a to niekorzystny sygnał dla całego sektora metali szlachetnych. W poniedziałek przecena objęła bowiem także złoto, pallad i platynę. Mamy więc do czynienia z „deflacyjnym powiewem” na rynkach finansowych, których uczestnicy obawiają się przykręcenie kurka z pieniędzmi ze strony rządów i banków centralnych.

Mimo sierpniowo-wrześniowej korekty metale szlachetne pozostają jedną z najlepiej spisujących się klas aktywów A.D. 2020. Od początku roku dolarowe ceny srebra wzrosły o 35%, złota o 25%, a palladu o 19% (platyny spadły o prawie 10%). Dla porównania, bijący historyczne rekordy Nasdaq jest na plusie „tylko” o 20%, a S&P500 ledwo jest na plusie, licząc stopę zwrotu od początku roku.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
jes
Analiza i wytłumaczenie: ucieczka od ryzykownych aktywów ???
To srebro jest ryzykownym aktywem? :)

Ucieczka ze srebra w polskie i węgierskie obligacje :)))
sel
Te Łamerykanckie słabo idą a drukują już 20 lat I ciągle nowe i ciągle trzeba naganiać I papierowymi kontraktami ZBIJAĆ CENY METALI , może ktoś się da nabrać Znowu będą pisać że nie można kupić bo nie ma jak dowieźć .... i takie tam bzdety, i czekać że może ktoś sprzeda w takiej cenie.. to się zrealizuje dostawy.
sel
A gdzie można kupić w takiej cenie srebrne monety? nigdzie nie ma?
mknowak
MennicaKapitałowa Britanica 109 zł = (23 USD x 3,86) + VAT 23% daje dokładnie 109,2 czas oczekiwania na dostawę 22 dni u innych też pewnie znajdziesz......
czyznie
ta sama historia co w marcu, szykuje się zwała na giełdach więc ludzie wyprzedają papier. Kto kupił fizyka za 20$ raczej nie wyprzedaje się masowo przy 27$
sel
Dzisiaj największe ryzyko to trzymanie papierów toaletowych...
marianpazdzioch
Delikatna korekta. Jeśli wzrosło w kilka miesięcy z 12 na 24 to jest 100%, i można mówić raczej o panicznej ucieczce od gotówki. A to jest zaledwie jakaś rysa na wykresie.
harrytracz
Zgadzam się, to korekta. Kto kupił fizyczne monety lub sztaby ten będzie trzymał, cena kontraktów skacze bo na początku (dobrze to widac na przykładzie złota) przez kilka sesji naśladuje ruchy indeksów.
karbinadel
"Na fal ucieczki od ryzykownych aktywów"? Chyba komuś słoneczko przygrzało. Od kiedy to metale szlachetne należą do aktywów ryzykownych?
michalshk
Kontrakty na metale są ryzykowne, metale które trzymasz w garści już nie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki