REKLAMA

Ostatni moment na złożenie deklaracji o źródle ogrzewania domu. Kara do 5 tys. zł

2022-06-27 06:20, akt.2022-06-30 13:53
publikacja
2022-06-27 06:20
aktualizacja
2022-06-30 13:53
Ostatni moment na złożenie deklaracji o źródle ogrzewania domu. Kara do 5 tys. zł
Ostatni moment na złożenie deklaracji o źródle ogrzewania domu. Kara do 5 tys. zł
fot. Peter Gudella / / Shutterstock

Tylko do czwartku 30 czerwca właściciele domów, zarządcy budynków mają czas na złożenie deklaracji o źródle ogrzewania nieruchomości do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Za niezłożenie deklaracji może grozić nawet 5 tys. zł grzywny.

Właściciele budynków, zarządy budynków również tych niemieszkalnych, w których są zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW, muszą złożyć deklarację czym są ogrzewane nieruchomości do 30 czerwca. Obowiązek ten dotyczy źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca ub.r. Jeśli dom ma nowe źródło tzn. zainstalowane po 1 lipca 2021 r., to zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni.

Jeśli deklaracja nie zostanie złożona w terminie, to właścicielowi budynku grozi kara grzywny do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu - do 5 tys. zł.

Są dwie drogi zgłoszenia źródła ciepła do CEEB:

  1. Elektronicznie, wypełniając formularz na stronie zone.gunb.gov.pl. Deklarację wypełnia się przez profil zaufany lub e-dowód. Jest to deklaracja dotycząca źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. Formularz A dotyczy budynków i lokali mieszkalnych, formularz B - niemieszkalnych.
  2. Wypełniając formularz odręcznie i wysyłając go pocztą albo doręczając osobiście do właściwego ze względu na umiejscowienie domu urzędu miasta lub gminy. Urzędnik na miejscu wprowadzi dane do systemu.

Według danych na 24 czerwca w systemie CEEB było 5 363 847 deklaracji. Rzeczniczka Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego Joanna Niedźwiecka wskazała w rozmowie z PAP, że jest to dobry wynik. Dodała, że według szacunków urzędu w systemie CEEB powinno pojawić się ok. 5,5 mln deklaracji. Dla porównania pod koniec maja w CEEB było ponad 3,7 mln deklaracji, co stanowiło blisko 75 proc. wypełnienia bazy - informowała szefowa Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska.

Niedźwiecka dodała, że w ostatnich dniach składano blisko 150 tys. deklaracji dziennie. Zgodnie z przedstawionymi przez GUNB danymi, dwa tygodnie temu (13 czerwca) do CEEB wpisano ponad 78 tys. deklaracji. W kolejnych dniach liczba codziennych wpisów spadała. W sobotę 18 czerwca było to 18,4 tys. deklaracji. Nagły skok wpisów do bazy odnotowano tydzień temu, czyli w poniedziałek 20 czerwca, kiedy wpłynęło ponad 125 tys. deklaracji. W zeszły wtorek było to już ponad 145 tys.

Mimo, że deklaracje dot. źródła ciepła można było składać od 1 lipca 2021 roku, to ich "popularność" istotnie wzrosła na początku br., kiedy to weszły w życie przepisy dotyczące dodatku osłonowego będącego elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej. Aby móc skorzystać z podwyższonej kwoty dodatku należało mieć wpis do CEEB.

Uchwalona w ubiegłym tygodniu ustawa mająca chronić konsumentów przed wysokimi cenami węgla przewiduje również, że podczas zakupu węgla węgla - w preferencyjnej cenie - trzeba będzie okazać deklarację wpisu źródła ciepła do CEEB.

Zgodnie z danymi GUNB na 24 czerwca do CEEB złożono ponad 5 mln deklaracji "A", czyli z budynków mieszkalnych i blisko 320 tys. deklaracji typu "B" z nieruchomości niezamieszkałych. Zdecydowanie najwięcej deklaracji, bo ponad 4,7 mln, złożyli właściciele bądź współwłaściciele domów. Zarządcy nieruchomości złożyli ponad 434 tys. deklaracji; w ponad 193 tys. nie zaznaczono, czy był to właściciel czy zarządca nieruchomości.

Według danych Urzędu najpopularniejszym źródłem ogrzewania w Polsce są kotły na paliwo stałe. Ponad 2 mln 228 tys. to piece opalane węglem bądź paliwem węglopochodnym. Tak zwanych kopciuchów, czyli pieców poniżej klasy 3. było ponad 1 mln 367 tys. Bardzo dużo gospodarstw używa również drewna do ogrzewania (ponad 1,5 mln - drewno kawałkowe; 243 tys. pellet drzewny).

Urząd przekazał, że w CEEB jest obecnie: ponad 1,8 mln kotłów na gaz; 930 kotłów na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa; ponad 1,8 mln kotłów na paliwo stałe z ręcznym podawaniem paliwa; 73 tys. kotłów olejowych; ponad 268 tys. to kolektory słoneczne z funkcją wspomagania ogrzewania; 811 tys. - to kominki/kozy/ogrzewacze powietrza na paliwo stałe; 824 tys. - to ogrzewanie elektryczne; 427 tys. trzonów kuchennych/piecokuchni/kuchni węglowych; 352 tys. pieców kaflowych na paliwo stałe; ponad 168 tys. pomp ciepła. W 238 tys. razy wskazano miejską sieć ciepłowniczą, ciepło systemowe, bądź lokalną sieć ciepłowniczą.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), która powstała na mocy noweli ustawy termomodernizacyjnej, ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. W tym ogólnokrajowym systemie są gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym. Dane, które są zbierane za pośrednictwem CEEB, mają stanowić podstawę m.in. do realizacji programów wymiany starych kotłów grzewczych, polityki niskoemisyjnej oraz przyznawania funduszy na działania wpływające na poprawę jakości powietrza. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
zoomek
Hitler i Stalin nie byli aż tak ciekawi.
piotr_malkontent
Tej zimy w Europie rusza akcja: 'Spal swoje śmieci odzyskaj energię'... przeżyj do jutra.
jaho31
nie rejestrujcie się w tej bazie danych!

bez wpisu nie namierzą was i tym samym nie polecą likwidacji pieca na chrust czy węgiel

ok, dorwałeś w sklepie PGG tani ekogroszek, trudno zarejestruj się
ale bez powodów pod żadnym pozorem nie rejestruj się

im mniej państwo o tobie wie tym lepiej dla ciebie
żyjemy
nie rejestrujcie się w tej bazie danych!

bez wpisu nie namierzą was i tym samym nie polecą likwidacji pieca na chrust czy węgiel

ok, dorwałeś w sklepie PGG tani ekogroszek, trudno zarejestruj się
ale bez powodów pod żadnym pozorem nie rejestruj się

im mniej państwo o tobie wie tym lepiej dla ciebie
żyjemy w Eurokołchozie i nie wolno tutaj ułatwiać bolszewikom działalności
skierowanej przeciwko twoim interesom

niedługo wejdą jakieś opłaty za emisje CO2 i wtedy was dorwą
zoomek
Jesteś naiwny. Porównają bazy danych i i tak podasz tylko jeszcze zapłacisz. Bo takie biurwy sprzedajne nami rządzą.
wibor3m
Kto wierzy, że ludzie ogrzewający grzejnikami elektrycznymi tej zimy rozbiją sieć elektryczną. Kciuk w górę lub w dół.
franek_bez_franka2
Podstawa prawna grzywny proszę.
zoomek
Bo tak.
Prezentacja w Power Poincie musi wystarczyć.
Żyda Najsztuba sąd kahalny uniewinnił to Tobie doyebią. Czego nie rozumiesz?

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki