REKLAMA

Osiem milionów Amerykanów żyje w ubóstwie z powodu epidemii

2020-10-18 00:09
publikacja
2020-10-18 00:09
fot. Keith Birmingham / Reuters

Od maja liczba Amerykanów żyjących w ubóstwie wzrosła o osiem milionów. Wzrost wskaźników ubóstwa nastąpił, gdy ustała pomoc Waszyngtonu dla ludzi, którzy z powodu koronawirusa stracili pracę lub musieli zamknąć swoje firmy. 

Według amerykańskiego Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej czteroosobowa rodzina zarabiająca do 26 200 dolarów rocznie żyje poniżej granicy ubóstwa.

Naukowcy z Uniwersytety Columbia szacują całkowitą liczbę ludzi w USA żyjących w ubóstwie na 55 mln. Włączają w to 8 mln dotkniętych biedą od maja. Zgodnie z badaniem Columbia University wzrost wskaźników ubóstwa nastąpił po tym, kiedy ustała pomoc rządu dla ludzi, którzy z powodu koronawirusa stracili pracę lub musieli zamknąć biznesy.

„Wzrost zatrudnienia w okresie letnim nie był wystarczający, aby zrównoważyć malejące wsparcie” – wyjaśnił cytowany przez telewizję NBC jeden z autorów badania dr Zach Parolin z nowojorskiego Uniwersytetu Columbia.

„Miesięczna stopa ubóstwa wzrosła z 15 do 16,7 proc. (…) Było to szczególnie dotkliwe dla osób rasy czarnej i Latynosów, a także dla dzieci” – ocenili nowojorscy badacze.

Ich wyniki potwierdza niedawna analiza Uniwersytetu Chicago w Illinois i Uniwersytetu Notre Dame w Indianie. Wykazała, że tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy 6 milionów Amerykanów popadło w ubóstwo.

Jak podkreślają naukowcy z tej uczelni federalna ustawa przyznająca ludziom jednorazowe wsparcie stymulacyjne w wysokości 1200 dolarów, a bezrobotnym pracownikom dodatkowe 600 dolarów tygodniowo, przyczyniła się wiosną do zahamowanie rosnących wskaźników ubóstwa. Jej skutki były jednak krótkotrwałe. Zaprzestanie pomocy pod koniec lata nasiliło biedę zwłaszcza wśród mniejszości oraz dzieci.

„Cares Act (ustawa o opiece) pomimo swoich wad, odniosła duży sukces w zapobieganiu znacznemu wzrostowi ubóstwa” – zauważył Parolin.

W jego opinii federalne bodźce uratowały w kwietniu około 18 mln. Amerykanów przed ubóstwem. Od września sytuacja ogromnie się pogorszyła.

Negocjacje w Kongresie USA w sprawie nowego pakietu stymulacyjnego dotyczącego koronawirusa utknęły w martwym punkcie. Nie wiadomo kiedy impas zostanie przełamany.

„Obecnie czasie kryzysu ważne jest, aby decydenci reagowali tak szybko, jak to tylko możliwe, aby odpowiedzieć na potrzeby osób najbardziej dotkniętych pandemią” - alarmują naukowcy z Illinois i Indiany.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/wr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (17)

dodaj komentarz
znawca_wszystkiego
USA na wiosnę wydrukowało 3bln dolarów. Wszystkie trafiły na wall street bijącą rekordy wszechczasów. Teraz wyprodukują 2bln. To razem ok 20% istniejących na świecie dolarów. Czyli w skrócie właściciele dolarów w tym roku zostną okradzeni na 20% wartości nabywczej ich papierowych pieniędzy.
rysiek58
amerykańska giełda już napompowana do granic możliwości. Trzymam się od niej daleko.
itso_cyca_cytater
''Bieda dokuczy i rozumu nauczy. ''
''Bieda temu dokuczy, kto się za młodu nie uczy. ''
''Biednemu zawsze pod wiatr i pod górkę. ''

''Gdy bieda wciąż trwa, nie ma prawdziwej wolności.''
Autor: Nelson Mandela

źrudło: https://pl.wikiquote.
''Bieda dokuczy i rozumu nauczy. ''
''Bieda temu dokuczy, kto się za młodu nie uczy. ''
''Biednemu zawsze pod wiatr i pod górkę. ''

''Gdy bieda wciąż trwa, nie ma prawdziwej wolności.''
Autor: Nelson Mandela

źrudło: https://pl.wikiquote.org/wiki/Bieda
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pstrzezek
Ameryka to kraj dla bogatych i to do nich zwracał się Trump mówiąc "nie bójcie się wirusa" A ci co żyją w ubóstwie wcale nie mieli wiele lepiej przed epidemią. Większość Amerykanów żyje od wypłaty do wypłaty, na kredyt i z praktycznie zerowym stanem konta oszczędności. Dream Land jak cholera
ravauw
Taka sytuacja.... dodałbym jeszcze społecznie nie sprawiedliwy system edukacji, zdrowotny i sadowniczy. Statystycznie W tym kraju jak urodzisz się biedny to biedny pozostaniesz wraz z rodziną na kilka pokolen, umrzesz szybciej bo nie masz dostępu do opieki zdrowotnej bo nie masz dobrej pracy, bo nie poszedłeś do dobrej szkoły.....
and-owc
Gdzie się podział sponsor z PRL-u J.Urban. Miał przygotować koce na zimę dla bezdomnych Amerykanów, aby nie jeżdzili do Polski po "prośbie". Wysłali już swoich "emisariuszy".
marxs
tak,tak żyja w ubóstwie z powodu epidemii a wcześnie żyli w bogactwie nieszczęśnicy czy ty PISmaku z bankier.pl wiesz o tym że około 50% Amerykanów żyje w biedzie i nie przez wirusa tylko przez ich złodziejsko-oszukańczy system?
pazdzioch_indastries
Wspomniecie moje słowa.
To ma doprowadzić do wojny domowej bo tylko taka jest możliwa w usa, reszta wrogów jest za daleko by móc rozpętać wojnę między państwową.

Zobaczcie n yt jak murzyni organizują już swoje bojówki, ćwiczą szyki z bronią palną.
Szlachta krwiopijców szykuje nam "piękną"
Wspomniecie moje słowa.
To ma doprowadzić do wojny domowej bo tylko taka jest możliwa w usa, reszta wrogów jest za daleko by móc rozpętać wojnę między państwową.

Zobaczcie n yt jak murzyni organizują już swoje bojówki, ćwiczą szyki z bronią palną.
Szlachta krwiopijców szykuje nam "piękną" przyszłość...

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki