REKLAMA

Orlen zostanie sprywatyzowany? Poseł ma inne rozwiązanie

2023-12-01 09:53
publikacja
2023-12-01 09:53

Nie ma mowy o tym, by prywatyzować firmę tak strategiczną jak Orlen; należy ją jednak odpartyjnić; do tej pory np. w zależności od sytuacji politycznej manipulowała cenami paliwa na stacjach - powiedział w piątek wiceszef Polski 2050 Michał Kobosko w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Orlen zostanie sprywatyzowany? Poseł ma inne rozwiązanie
Orlen zostanie sprywatyzowany? Poseł ma inne rozwiązanie
fot. Attila Husejnow / / FORUM

Kobosko został w piątek w radiowej "Trójce" zapytany, czy jego zdaniem PKN Orlen powinien zostać sprywatyzowany - w odniesieniu do głosów, że propozycje "obarczenia Orlenu kosztami dopłat do energii dla ludności to takie przygotowanie do prywatyzacji, by Orlen miał mniejszą wartość i by można go było szybko sprywatyzować.

Do Sejmu trafił projekt autorstwa posłów KO i Polski 2050-TD zakładający zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych do końca czerwca 2024 r. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, "środki przeznaczone na finansowanie wsparcia odbiorców uprawnionych (...) będą pochodziły z Funduszu COVID-19, który będzie zasilany z gazowej składki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny za 2022 r. oraz innymi środkami w sposób przewidziany stosownymi przepisami". Według portalu WysokieNapiecie.pl "cała operacja zostanie sfinansowana na koszt Orlenu".

Teoria spiskowa?

Pytany, czy ta propozycja to wstęp do prywatyzacji Orlenu Kobosko odparł, że to "fantastyczna teoria spiskowa". "Realia są takie, że nie ma dzisiaj mowy o prywatyzacji Orlenu, tej jego części która jest jeszcze własnością Skarbu Państwa. Przypomnę, że to spółka giełdowa, która ma różnych właścicieli; dominujący udział, mimo że mniejszościowy, ma Skarb Państwa" - mówił polityk.

"Dzisiaj w warunkach kryzysu, w jakim jesteśmy, kryzysu na rynku energetycznego, rozchwiania, nie ma mowy o tym, żeby firmę tak strategiczną jak Orlen prywatyzować, taki temat nie pojawi się" - zadeklarował Kobosko. Dodał, że Orlen powinien być "mocną i sprawnie zarządzaną firmą, która zajmuje się tym, czym powinna się zajmować, a nie działalnością, która czasami trąciła funkcjonowaniem dawnych monopoli z PRL".

"A taką firmą Orlen się stał. Jeżeli widzimy sytuację, w której jedna firma ma ponad 70 proc. udziału w rynku hurtowym paliw w Polsce, to jest faktyczny monopolista, który ma rentę z tego tytułu, dodatkowe zyski. Orlen robił bardzo dziwne rzeczy - tak mówili bardzo poważni eksperci - jeżeli chodzi o ruchy cenami na stacjach benzynowych. W zależności od tego, jaka była potrzeba polityczna, to te ceny albo malały, albo rosły. Orlen łupił Polaków na miliardy złotych" - powiedział Kobosko.

Jak ocenił, "jeżeli jest pomysł, a taki pomysł położyliśmy, żeby pojawiła się jednorazowa danina ze strony Orlenu - to ja widzę głębokie uzasadnienie". "Naszym celem jest to, by spółki Skarbu Państwa, nie tylko Orlen, przestały działać jak instrumenty partyjnego funkcjonowania, a ponieważ są firmami publicznymi i my jesteśmy ich współwłaścicielami, to powinny działać jak przedsiębiorstwa rynkowe, ale takie bardzo specyficzne, powiedziałbym społeczne przedsiębiorstwa rynkowe, a nie partyjne" - oświadczył, deklarując "odpartyjnienie" publicznych spółek.

"Orlen jest takim wiodącym przykładem, ponieważ stał się najbardziej upolitycznioną firmą. Nie ma żadnego powodu, żeby firma, która działa na rynku ropy, prądu i gazu na przykład przejmowała lokalne dzienniki, lokalne wydawnictwa prasowe w Polsce. Takich rzeczy w przyszłości nie będzie" - dodał.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki

mml/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (45)

dodaj komentarz
podatnik-
Ciekawy jestem na kogo i czy? czeka bakszysz w Arabii Saudyjskiej?
po_co
Orlen powinien zostać sprywatyzowany tak jak każda państwowa własność.
Natomiast jego prywatyzacja nie powinna odbywać się rękami komunistów tak jak w miało to miejsce w latach '90 i jak miałoby miejsce przy obecnym kształcie sejmu i senatu.

Ostatnie trzy lata, wybitnie udowodniły, że gdy państwo ma kontrolę nad dużymi
Orlen powinien zostać sprywatyzowany tak jak każda państwowa własność.
Natomiast jego prywatyzacja nie powinna odbywać się rękami komunistów tak jak w miało to miejsce w latach '90 i jak miałoby miejsce przy obecnym kształcie sejmu i senatu.

Ostatnie trzy lata, wybitnie udowodniły, że gdy państwo ma kontrolę nad dużymi spółkami, to wykorzystuje jest do tworzenia presji i nierównej walki na rynku.
Absolutnie, państwo nie powinno posiadać żadnej spółki.
bha
Nigdy nie mów Nigddy szczególnie na obecnym globalnym monpolistycznym rynku zapatrzonym od dekad coraz coraz mocniej raczej tylko na Mamonę i Zyski coraz większe co roku zyski bez umiaru.
lutobor
Jeśli to tylko będzie w Helmutów interesie, to tak się uwali Orlena jak kiedyś uwalono polskie cukrownie. Tak nam dopomóż Tusk.
gruking
cukrownie, cementownie, pzu, diore tpsa, cpk , atom... lista długa co mozna uwalic żeby robota na szparagach była marzeniem troleja lapgdona i innych troli.
habielski odpowiada gruking
Atom musi powstać, cementownie sobie radzą bardzo dobrze (jesteśmy 3 producentem w Europie), także chyba nie ten kierunek. Chociaż wiem, głęboka ironia, te sprawy.
carlito1
Odpartyjnimy ! ORLEN ! teraz zamiast pisiorów będą pełowcy ! "prawdziwi" fachowcy
mesten
Orlen miał być sprywatyzowany 20 lat temu,
samsza
Przeczytałem: widzimy co Orlen robił, co robi, zgłosiliśmy projekt zabrania mu 15 mld, ok.
Potem propagandowe: uspołecznić, odpartyjnić, sprawnie zarządzać.

Ani słowa jakim cudem, co robić. Pan sobie śni dalej panie pośle. Dyrdymały i nic więcej.
: (
ssmentek
Zamiast dających tanią energię wiatraków na Bałtyku stawianych przez Orlen, będą po 300m od domów stawiane przez cwaniaków do których gminy dostaną obowiązek aby do tego dopłacać... PO zaraz znajdzie jakiegoś "bezpartyjnego" prezesa. Za 3 lata Orlen trzeba będzie sprzedać bo będzie bliski bankructwa. I to oczywiście nie Zamiast dających tanią energię wiatraków na Bałtyku stawianych przez Orlen, będą po 300m od domów stawiane przez cwaniaków do których gminy dostaną obowiązek aby do tego dopłacać... PO zaraz znajdzie jakiegoś "bezpartyjnego" prezesa. Za 3 lata Orlen trzeba będzie sprzedać bo będzie bliski bankructwa. I to oczywiście nie będzie wina PO. Tak jak mafie paliwowe nie były w 2015 roku winą PO, bo "bezpartyjna" prokuratura była winna :) Że są ludzie którzy ten bełkot kupują :(

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki