REKLAMA
PALIWA

Orban oskarża Ukrainę o finansowanie węgierskiej opozycji przed wyborami

2026-02-11 07:32
publikacja
2026-02-11 07:32

Premier Węgier Viktor Orban stwierdził we wtorkowym wywiadzie w telewizji HirTV, że Kijów chce, aby Węgry miały proukraiński rząd, który wyśle na Ukrainę żołnierzy, broń i pieniądze. Orban oskarżył Ukrainę o finansowanie opozycji przed kwietniowymi wyborami.

Orban oskarża Ukrainę o finansowanie węgierskiej opozycji przed wyborami
Orban oskarża Ukrainę o finansowanie węgierskiej opozycji przed wyborami
fot. Zhao Dingzhe / / Xinhua

Węgierski premier powiedział, że Kijów nie tylko wysuwa polityczne żądania wobec Budapesztu, ale aktywnie działa na rzecz zmiany rządu na Węgrzech i ustanowienia „proukraińskiego rządu”.

- Stawiają na partię TISZA, nie oszczędzają pieniędzy ani energii, finansują ją; fakty są znane – powiedział Orban w odniesieniu do ukraińskich władz.Węgierski premier ocenił, że w przypadku wygrania przez TISZĘ wyborów i powołania przez nią rządu, Budapeszt wysłałby na Ukrainę broń, pieniądze, a nawet żołnierzy, a także poparłby członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej, co, jak ocenił, miałoby poważne konsekwencje dla węgierskiej gospodarki.

- Dziś Ukraińcy działają przeciwko węgierskiemu rządowi narodowemu – podsumował.

Odpowiadająca w opozycyjnej TISZY za politykę międzynarodową Anita Orban ujawniła wcześniej, że jej ugrupowanie popiera integralność i suwerenność Ukrainy, ale nie przyspieszone członkostwo w UE. - Węgry pod naszymi rządami nie wyślą też broni ani żołnierzy na Ukrainę - powiedziała w styczniu.

Wybory parlamentarne na Węgrzech odbędą się 12 kwietnia. Większość niezależnych sondaży daje TISZY od kilku do kilkunastu punktów procentowych przewagi nad Fideszem premiera Orbana.

Z Budapesztu Jakub Bawołek (PAP)

jbw/wr/

Źródło:PAP
Tematy
Weź udział w promocji i zgarnij premię
Weź udział w promocji i zgarnij premię

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Węgry

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki