REKLAMA

Orban: Za 10 lat Polska będzie Niemcami Europy

2020-09-04 09:48
publikacja
2020-09-04 09:48
Orban: Za 10 lat Polska będzie Niemcami Europy
Orban: Za 10 lat Polska będzie Niemcami Europy
fot. Adam Guz / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Sądząc po wynikach gospodarczych Polski, za 10 lat będzie ona nowymi Niemcami Europy - ocenił premier Węgier Viktor Orban w piątek w Radiu Kossuth, podkreślając, że Unia Europejska musi znaleźć odpowiedź na spadek swego znaczenia gospodarczego w świecie.

„Europa Środkowa jest w bardzo dobrej kondycji i patrząc na liczby oraz polskie wyniki gospodarcze zaryzykuję strategiczne twierdzenie, że za 10 lat Polska będzie nowymi Niemcami Europy” – oznajmił Orban.

Premier Węgier podkreślił, że Europa przeżywa trudności – o ile 15 lat temu 81 proc. wszystkich inwestycji na świecie pochodziło z Zachodu, a 18 proc. ze Wschodu, to teraz te proporcje się zmieniły i 40 proc. inwestycji pochodzi z Zachodu, a 58 proc. ze Wschodu.

„Zachodzi na świecie wielka zmiana, która przesądzi o tym, gdzie będzie miejsce Zachodu, ludzi Zachodu, świata Zachodu, Europy, a w niej Europy Środkowej. Jesteśmy w środku wielkiego procesu przeobrażeń” – powiedział Orban.

Podkreślił, że analizuje tendencje i konsultuje się z naukowcami, którzy tym się zajmują, na temat możliwych środków zaradczych i reakcji na poziomie europejskim i węgierskim.

Jak powiedział, w 2012 r. czytał opracowanie, w którym prognozowano, że udział Europy w światowej produkcji do 2050 r. spadnie do 15-17 proc. „Mamy 2020 rok i już jesteśmy na tym poziomie. Wszystkie procesy zachodzą dużo szybciej. Odwrót Europy następuje dużo szybciej niż wcześniej” – zaznaczył.

„Europejską odpowiedź na to muszą znaleźć +grube ryby+. Węgry tego nie rozwiążą, powinni to rozwiązać Niemcy, Brytyjczycy - którzy już odpowiedzieli wystąpieniem z UE, uznając nas za beznadziejny przypadek - czy Francuzi. To oni muszą udzielić odpowiedzi na te strategiczne pytania. My możemy w tym uczestniczyć, ale to nie my trzymamy kasę. Możemy zrobić jedno: odrobić pracę domową. A Europa Środkowa jest w bardzo dobrej kondycji i patrząc na liczby oraz polskie wyniki gospodarcze zaryzykuje strategiczne twierdzenie, że za 10 lat Polska będzie nowymi Niemcami Europy" - powiedział.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (107)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
samsonn
ta tresc artykulu jest zupelnie falszywa- zostanie potega by zajelo kilkadziesiat lat- tyle ze obecne ciemniaki z PIS i KO nie maja koncepcji jak rozwijac nauke w Polsce- firmy prywatne sa zbyt male i bez kasy- panstwo tez nie ma pieniedzy bo je marnotrawi gigantycznie-susza DOBIJE WSZYSTKO-JESTESMY ZGUBIENI W CIAGU 20 LAT.
karbinadel
Nie wiem, co oni tu piją na zdjęciu, ale skutki są nader zabawne :-)
rubikk
chyba NRD... Co ten Orban bierze??
wolo45
Jak wpompujemy jeszcze kolejne 200 mld PLN w deficytowe górnictwo bez pomyślunku na jego reformę kosztem reszty kraju, to będziemy z pewnością drugimi Niemcami.
itso_ready_to_by_cool
hmm a jakby EU nazwać inaczej hmm VI Rzeczpospolita ? :D
itso_ready_to_by_cool
kurcze IV dawno po rzymsku nie pisałem
marszalek2020
Jest parę wysp wolności w Europie, gdzie można mówić prawdę nie narażając się na reakcję niemieckich mediów :)
wektorwg
Od kiedy pusowskie media są niemieckie
pomorzaninm
Orban wiec jak nas połaskotać...

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki