REKLAMA

Orban: Za 10 lat Polska będzie Niemcami Europy

2020-09-04 09:48
publikacja
2020-09-04 09:48
fot. Adam Guz / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Sądząc po wynikach gospodarczych Polski, za 10 lat będzie ona nowymi Niemcami Europy - ocenił premier Węgier Viktor Orban w piątek w Radiu Kossuth, podkreślając, że Unia Europejska musi znaleźć odpowiedź na spadek swego znaczenia gospodarczego w świecie.

„Europa Środkowa jest w bardzo dobrej kondycji i patrząc na liczby oraz polskie wyniki gospodarcze zaryzykuję strategiczne twierdzenie, że za 10 lat Polska będzie nowymi Niemcami Europy” – oznajmił Orban.

Premier Węgier podkreślił, że Europa przeżywa trudności – o ile 15 lat temu 81 proc. wszystkich inwestycji na świecie pochodziło z Zachodu, a 18 proc. ze Wschodu, to teraz te proporcje się zmieniły i 40 proc. inwestycji pochodzi z Zachodu, a 58 proc. ze Wschodu.

„Zachodzi na świecie wielka zmiana, która przesądzi o tym, gdzie będzie miejsce Zachodu, ludzi Zachodu, świata Zachodu, Europy, a w niej Europy Środkowej. Jesteśmy w środku wielkiego procesu przeobrażeń” – powiedział Orban.

Podkreślił, że analizuje tendencje i konsultuje się z naukowcami, którzy tym się zajmują, na temat możliwych środków zaradczych i reakcji na poziomie europejskim i węgierskim.

Jak powiedział, w 2012 r. czytał opracowanie, w którym prognozowano, że udział Europy w światowej produkcji do 2050 r. spadnie do 15-17 proc. „Mamy 2020 rok i już jesteśmy na tym poziomie. Wszystkie procesy zachodzą dużo szybciej. Odwrót Europy następuje dużo szybciej niż wcześniej” – zaznaczył.

„Europejską odpowiedź na to muszą znaleźć +grube ryby+. Węgry tego nie rozwiążą, powinni to rozwiązać Niemcy, Brytyjczycy - którzy już odpowiedzieli wystąpieniem z UE, uznając nas za beznadziejny przypadek - czy Francuzi. To oni muszą udzielić odpowiedzi na te strategiczne pytania. My możemy w tym uczestniczyć, ale to nie my trzymamy kasę. Możemy zrobić jedno: odrobić pracę domową. A Europa Środkowa jest w bardzo dobrej kondycji i patrząc na liczby oraz polskie wyniki gospodarcze zaryzykuje strategiczne twierdzenie, że za 10 lat Polska będzie nowymi Niemcami Europy" - powiedział.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (107)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
samsonn
ta tresc artykulu jest zupelnie falszywa- zostanie potega by zajelo kilkadziesiat lat- tyle ze obecne ciemniaki z PIS i KO nie maja koncepcji jak rozwijac nauke w Polsce- firmy prywatne sa zbyt male i bez kasy- panstwo tez nie ma pieniedzy bo je marnotrawi gigantycznie-susza DOBIJE WSZYSTKO-JESTESMY ZGUBIENI W CIAGU 20 LAT.
karbinadel
Nie wiem, co oni tu piją na zdjęciu, ale skutki są nader zabawne :-)
rubikk
chyba NRD... Co ten Orban bierze??
wolo45
Jak wpompujemy jeszcze kolejne 200 mld PLN w deficytowe górnictwo bez pomyślunku na jego reformę kosztem reszty kraju, to będziemy z pewnością drugimi Niemcami.
itso_ready_to_by_cool
hmm a jakby EU nazwać inaczej hmm VI Rzeczpospolita ? :D
itso_ready_to_by_cool
kurcze IV dawno po rzymsku nie pisałem
marszalek2020
Jest parę wysp wolności w Europie, gdzie można mówić prawdę nie narażając się na reakcję niemieckich mediów :)
wektorwg
Od kiedy pusowskie media są niemieckie
pomorzaninm
Orban wiec jak nas połaskotać...

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki