REKLAMA

Orange utworzy JV z APG w celu budowy sieci światłowodowej; sprzeda 50 proc. udziałów spółki za 1.374 mln zł

2021-04-12 08:10
publikacja
2021-04-12 08:10
Orange utworzy JV z APG w celu budowy sieci światłowodowej; sprzeda  50 proc. udziałów spółki za 1.374 mln zł
Orange utworzy JV z APG w celu budowy sieci światłowodowej; sprzeda  50 proc. udziałów spółki za 1.374 mln zł
fot. Karolis Kavolelis / / Shutterstock

Orange Polska utworzy joint venture z APG w celu budowy sieci światłowodowej i planuje sprzedać APG 50 proc. udziałów spółki Światłowód Inwestycje za kwotę 1.374 mln zł. Zamknięcie transakcji powinno nastąpić do końca sierpnia 2021 r. - poinformował Orange w poniedziałkowym komunikacie. CAPEX na budowę sieci szacowany jest na 3 mld zł.

"Bardzo cieszy mnie nawiązanie partnerstwa z APG, który podziela naszą wizję co do potencjału rynkowego dla dalszej rozbudowy infrastruktury światłowodowej w Polsce. Atrakcyjne warunki transakcji ukazują wartość aktywów infrastrukturalnych Orange Polska, co dowodzi, jak wielką wartość dla akcjonariuszy wypracowaliśmy w ramach zapoczątkowanej przed sześciu laty ambitnej strategii budowy sieci światłowodowej. Łącza światłowodowe są kluczowym elementem naszej strategii komercyjnej i jestem przekonany, że ta sieć zapewni nam przewagę konkurencyjną na dziesięciolecia, a jednocześnie przyczyni się do rozwoju infrastruktury cyfrowej i ograniczenia wykluczenia cyfrowego w Polsce" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Orange Polska Julien Ducarroz.

Spółka podała, że podpisała umowę sprzedaży APG 50 proc,. udziałów w spółce Światłowód Inwestycje sp. z o.o., podmiocie, przez który realizowane będzie wspólne przedsięwzięcie polegające na budowie infrastruktury światłowodowej oraz oferowaniu przez ten podmiot hurtowych usług dostępu.

"Transakcja wycenia Światłowód Inwestycje na 2.748 mln zł (bez uwzględniania gotówki i długu). Orange Polska sprzeda APG 50 proc. udziałów w za łączną kwotę 1.374 mln zł. Z tego 887 mln zł będzie płatne w momencie zamknięcia transakcji (z uwzględnieniem typowych rozliczeń), zaś pozostałe 487 mln zł będzie rozliczane w latach 2022-2026, i będzie warunkowane realizacją uzgodnionego harmonogramu budowy sieci. Transakcja przewiduje, że w latach 2023-2026 każdy z partnerów, wniesie do spółki po około 300 mln zł kapitału" - napisano w komunikacie.

Światłowód Inwestycje zajmie się wybudowaniem sieci światłowodowej dla około 1,7 mln gospodarstw domowych, głównie na obszarach o małej lub średniej konkurencji. Do 2025 roku spółka planuje objęcie zasięgiem światłowodowym ok. 2,4 mln gospodarstw domowych w Polsce. Światłowód Inwestycje będzie finansować swoje inwestycje (capex na budowę sieci szacowany na 3 mld zł) głównie z własnego długu, nie gwarantowanego przez Orange Polska.

Orange Polska wniesie do Światłowód Inwestycje istniejące łącza światłowodowe dla około 0,7 mln gospodarstw domowych oraz kupi dostęp hurtowy dla około 160 tys. swoich obecnych klientów na tych obszarach.

Światłowód Inwestycje będzie działać w modelu otwartym, zapewniając OPL i innym zainteresowanym operatorom dostęp do sieci na zasadach hurtowych.

Orange Polska i APG obejmą po 50 proc. udziałów, wspólnie kontrolując Światłowód Inwestycje. W bilansie Orange Polska udziały te zostaną ujęte jako inwestycja i nie będą podlegać pełnej konsolidacji. Orange będzie miał opcję dokupienia dodatkowego około 1 proc. udziałów w Światłowód Inwestycje w latach 2027-2029 w celu uzyskania kontroli nad spółką.

Warunkiem realizacji umowy jest uzyskanie zgody właściwych organów do spraw konkurencji, a także wniesienie przez OPL do Światłowód Inwestycje aktywów światłowodowych po potwierdzeniu przez właściwe organy kwalifikacji prawnej tej transakcji.

Grupa APG jest jedną z największych na świecie niezależnych firm zarządzających funduszami emerytalnymi, z aktywami emerytalnymi w wysokości około 575 miliardów euro (dane za IV kwartał 2020). Reprezentuje ponad 30.000 pracodawców i 4,7 milionów uczestników w Holandii. Ma swoje biura w Amsterdamie, Heerlen, Brukseli, Nowym Yorku Hong Kongu, Szanghaju i Pekinie. (PAP Biznes)

epo/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki