Play dostał zgodę na naliczanie opłat za roaming

Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na to, by Play wprowadził dodatkowe opłaty roamingowe na terenie Unii Europejskiej. Operator wskazuje, że przez wprowadzone w czerwcu ubiegłego roku unijne regulacje gwarantujące darmowy roaming, odnotowuje zbyt wysokie straty.

(fot. RADEK PASTERSKI / FORUM)

O możliwość wprowadzenia opłat za roaming P4, operator sieci Play, wnioskował wraz z innymi telekomami jeszcze jesienią ubiegłego roku. Prośba Playa została spełniona i UKE zgodził się, by operator naliczał dodatkowe opłaty za wykonywanie połączeń i korzystanie z internetu na terenie krajów Unii Europejskiej.

Jednocześnie Urząd zastrzegł, jakie maksymalne stawki mogą obowiązywać klientów sieci. Minuta połączenia wychodzącego kosztować będzie 0,06 zł, odebranie rozmowy – 0,03 zł, wysłanie SMS-a – 0,01 zł, a megabajt danych internetowych i wysłanie wiadomości MMS – 0,012 zł.

Jak wyjaśniają przedstawiciele UKE portalowi Wirtualnemedia.pl, pozytywne rozpatrzenie wniosku o nałożenie dodatkowych opłat na klientów wynikało z faktu, że operator nie jest w stanie odzyskać kosztów świadczenia usługi darmowego roamingu. Jak podkreśla regulator, marża netto tego segmentu sprzedaży w wypadku Play jest ujemna i stanowi więcej niż 3 proc. marży usług łączności ruchomej. Jednocześnie Urząd deklaruje, że jego orzeczenie jest zgodne z unijnym rozporządzeniem i nie nakłada ona na sieć obowiązku wprowadzenia dodatkowych marż, a ostateczną decyzję podejmie Play.

Regulator dodaje, że zgoda na nałożenie dodatkowych opłat jest wydawana zawsze w wyjątkowych okolicznościach, w celu zapewnienia „zrównoważonego charakteru modelu opłat krajowych dostawcy usług roamingu”, gdy sieć nie może pokryć ponoszonych przez wprowadzenie nowych przepisów strat.

Na mocy uchwalonych przez Parlament Europejski regulacji, 15 czerwca 2017 r. zostały zniesione opłaty za roaming dla użytkowników telefonii komórkowych w krajach wspólnoty. We wrześniu do UKE o zgodę na wprowadzenie marż za połączenia, SMS-y i korzystanie z internetu na terenie UE zwróciły się m.in. Play i Plus, w listopadzie o możliwości wprowadzenia dodatkowych kosztów informowało też Orange.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 xiven

to jest pierwsza oznaka że operatorzy sieci komórkowych przestają być nam do czegokolwiek potrzebni, koszty wysyłania smsów i mmsów i połączeń telefonicznych są w rzeczywistości zerowe, utrzymaniem nadajników mogły by się zajmować miasta, państwo, spółdzielnia mieszkaniowa, właściciele terenów którym zależy by mieć łączność ze światem na swoim obszarze...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 36 czytacz

Niech mi tylko raz play naliczy jakiekolwiek opłaty za roaming jak zadzwonię to żegnam się z nim.Na reklamę to maja mnóstwo pieniędzy do wyrzucenia .A UKE to jednak banda,aa nie obrońca konsumenta!

! Odpowiedz
4 17 slc350

Czyli roaming powoli wraca... Jak UE wymyśli coś głupiego to przyjmujemy z ochotą i uśmiechem no bo przecież PRAWO !! ale jak coś dobrego (bardzo rzadko) to wtedy się nie zgadzamy... :( smutne

! Odpowiedz
1 8 niepelnosprawny_org

pani Sterezynska odeszła?, ja bym poprosił panią spowrotem...

! Odpowiedz
18 40 karbinadel

Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze od innych? Play to wydmuszka, nie posiadająca żadnej własnej infrastruktury. Nie bardzo rozumiem dlaczego akurat ta firma ma być uprzywilejowana

! Odpowiedz
3 42 antek10

Obserwując oferty polskich operatorow komórkowych widać, że ceny w ciagu roku podskoczyły im o jakies 20%-30%. Porownuję ofertę na abonament bez telefonu, rozmowy do wszystkich, smsy w cenie abonamentu i kilka GB internetu.
Chyba ten roaming odbili sobie na klientach "krajowych". Skandal!

! Odpowiedz
4 31 andybrandy

Niech wprowazi opłaty :) Wolny rynek... na szczęście jest kliku jeszcze operatorów w Polsce...

! Odpowiedz
6 54 yabool

Niech PLAY zoptymalizuje swój biznes tak aby dostosować się do nowych okoliczności.
Jak będą wyjątki to takie prawo można wsadzić pomiędzy bajki.
Wprowadzając to prawo UE musiała analizować różne przypadki, Virgin mobile, Vodafone czy Biedronka Network umiały się dostosować, a TRZECH polskich największych operatorów PLAY, PLUS i ORANGE nie potrafi???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 38 innowierca

@yabool

Play to nie jest operator polski, tylko francuski operujacy w wielu krajach.
Orange dostosowal sie wszedzie tylko nie w Polsce.
To ta sama zasada co z kontami bankowymi , na zachodzie konto darmowe , wyplaty z bankomatu tez , ale w Polsce dyskutuje sie na zasadzie czy oplaty wzrosna bardziej, bo ze sa to chyba oczywiste ::::)))))

Ostanio na bankier zniknelo cale forum pod artykulem o podstawowym koncie bankwym, a nie bylo tam nic nie wlasciwego, tylko prawda o tym ze platne uslugi bankowe w Polsce , na zachodzie sa za darmo.
Wszystkie banki, zachodnie koncerny , wjezdzaja do nas na zasadzie "kosiarki" czyli wjezdzamy i strzyzemy.
Czyli mieszkaja w UK ,majac telefon w Orange , kiedy wyjezdzasz roaming jest darmowy, ale w Polsce juz nie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 16 innowierca odpowiada innowierca

Przepraszam yabool.
Oczywiscie mialo byc ORANGE to nie jest operator polski tylko francuski.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne