REKLAMA

Optymistycze prognozy dla brytyjskiej gospodarki

2021-03-03 14:04, akt.2021-03-03 14:47
publikacja
2021-03-03 14:04
aktualizacja
2021-03-03 14:47
fot. Melinda Nagy / Shutterstock

Wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii wyniesie w tym roku 4,0 proc., a w 2022 r. - 7,3 proc.; dzięki temu gospodarka odrobi straty spowodowane pandemią koronawirusa do połowy przyszłego roku, o pół roku wcześniej niż prognozowano - powiedział w środę minister finansów Rishi Sunak.

Zgodnie z przywołanymi przez niego prognozami Biura Odpowiedzialności Budżetowej (OBR), w szczytowym momencie bezrobocie nie przekroczy 7 proc.; wcześniej spodziewano się, że dojdzie do 10 proc.

Sunak przedstawiając w Izbie Gmin projekt budżetu na nowy rok finansowy, który w Wielkiej Brytanii zaczyna się 1 kwietnia, powtórzył zapowiedź, że rząd zrobi wszystko, co możliwe, żeby złagodzić skutki kryzysu gospodarczego wywołanego koronawirusem. Jak mówił, lepsze prognozy OBR są dowodem na skuteczność tych działań.

Zgodnie z wcześniejszymi spekulacjami medialnymi Sunak ogłosił przedłużenie do końca września programu wypłacania 80 proc. pensji z budżetu państwa tym pracownikom, którzy z powodu skutków pandemii wysłani zostali przez pracodawców na bezpłatne urlopy.

CIT dla największych firm wzrośnie do 25 proc.

Podatek od przedsiębiorstw w Wielkiej Brytanii zostanie podniesiony od kwietnia 2023 r. do poziomu 25 proc., ale będzie to dotyczyło tylko tych firm, które uzyskują dochód powyżej 250 tys. funtów - ogłosił w środę minister finansów Rishi Sunak.

Jak podkreślił, nowa stawka będzie dotyczyć tylko ok. 10 proc. przedsiębiorstw, a mimo tej podwyżki nadal będzie najniższa w krajach grupy G7.

Sunak przedstawiając projekt budżetu na przyszły rok finansowy, który w Wielkiej Brytanii zaczyna się 1 kwietnia, powiedział, że pandemia koronawirusa i podjęte przez rząd działania w celu złagodzenia jej skutków spowodowały bezprecedensowy wzrost zadłużenia i zadaniem odpowiedzialnego rządu jest zmniejszenie długu publicznego, gdy kryzys zostanie zażegnany.

Zapowiedział, że podatki od osób fizycznych nie zostaną podniesione w celu zmniejszenia długu publicznego, ale do 2026 r. zamrożone zostaną progi kwoty wolnej od podatku oraz próg dochodowy, powyżej którego płaci się wyższą stawkę podatkową.

bjn/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
set79
Brytole zawsze potrafili "robić dobrą minę..."
Ciekawy jestem czyje teraz ciastko planują zjeść? Od wieków to robią więc pewnie już mają kogoś na oku.
2kbb
To jest dobra bajka dla grzecznych chłopców.!!! Dzisiaj jestem po kontakcie z ekonomistami w UK. Wszyscy podkreślają że odbicie i to niewielkie nastąpi dopiero w 2022 roku. Na ten moment eksport z PL do UK spadł w styczniu 0 25% a z Niemiec do UK o 30% !!
ajwaj_
4% do grudnia....moze,jest 2 misiace na razie
póki co panika w CITY - traca kolejne galezie spakulantów,
na rzecz Azjii, UE itd.a poza tym nic nie maja
grzegorzkubik
Da się? Trzeba być w UE? Ano widzicie.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki