REKLAMA

Opteam z Innovą utworzą SPV, który ma wykupić udziały Polskich ePłatności od PWPW

2015-10-14 13:33
publikacja
2015-10-14 13:33

Opteam i Innova Investments, które podpisały porozumienie w sprawie współpracy przy zakupie 50 proc. akcji Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności (PeP) od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, utworzą wehikuł inwestycyjny do którego Opteam wniesie posiadane udziały w PeP, a Innova kapitał.

"Będzie utworzony wehikuł, do którego zostaną wniesione udziały w PeP posiadane przez Opteam, a Innova wniesie kapitał. Wysokość kapitału będzie zależna od potrzeb" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Krzysztof Kulik, partner zarządzający Innova Capital.

Opteam, który obecnie ma 50 proc. akcji PeP, informował we wrześniu, że podpisał z Innova Investments porozumienie w sprawie współpracy przy zakupie 50 proc. akcji PeP, które wystawiła na sprzedaż PWPW. Szczegóły porozumienia nie były do tej pory znane, poza tym, że fundusz będzie mógł przeprowadzić, na zasadzie wyłączności, badanie due diligence PeP.

W sierpniu Opteam informował, że podpisał z PWPW oraz PeP trójstronne porozumienie o zamiarze sprzedaży akcji należących do PWPW. Opteam informował, że złoży ofertę i nie wyklucza skorzystania z prawa pierwokupu tych akcji.

PeP zostało zawiązane przez PWPW oraz Opteam w styczniu 2010 r. Opteam posiada 50 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki oraz 41,16 proc. głosów. Spółka zajmuje się instalacją terminali POS w punktach handlowo-usługowych, autoryzacją i rozliczaniem płatności realizowanych przy użyciu kart płatniczych i urządzeń mobilnych.

PWPW wysłała do potencjalnych inwestorów teaser i oczekuje obecnie na deklaracje zainteresowania.

Spółki nie zdradzają swoich szacunków wyceny PeP.

Zarząd Opteam, który na koniec czerwca musiał dokonać testu na utratę wartości PeP, wycenił spółkę metodą DCF na 35,4 mln zł.

Kulik poproszony o odniesienie się do tej wyceny w kontekście potencjalnej transakcji powiedział:

"To by była dość okazyjna wycena".

Innova szacuje swoje zaangażowanie w wehikuł, który będzie właścicielem PeP na około 5 lat.

"W tym czasie chcemy, aby wartość udziałów znacząco wzrosła. Jeśli chodzi o potencjalne wyjście to są dwie drogi: upublicznienie lub sprzedaż do inwestora strategicznego" - powiedział.

Innova ma wspierać rozwój PeP, który w perspektywie kilku lat chce się stać jednym z największych operatorów płatniczych w Polsce.

"W perspektywie kilku lat chcemy zbudować największego operatora płatniczego w Polsce. Aby to zrobić musimy pomyśleć o inwestycjach w siły sprzedażowe lub o akwizycjach" - Janusz Bober, prezes PeP.

"Chcemy wesprzeć rozwój spółki naszymi możliwościami finansowymi i doświadczeniem. Wierzymy, że zbudujemy gracza z pierwszej trójki" - dodał Kulik.

Wacław Szary, prezes Opteam poinformował, że spółka nie planuje wsparcia finansowego dla podmiotu, który ma być właścicielem PeP oraz że spółka nie rozważa emisji akcji.(PAP)

gsu/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki