REKLAMA

Opolskie: dwa projekty rezolucji ws. poszerzenia granic Opola

2016-11-28 14:36
publikacja
2016-11-28 14:36

Dwa projekty rezolucji ws. poszerzenia granic Opola powstały przed wtorkową sesją Sejmiku Woj. Opolskiego. Opozycyjni radni PiS ogłosili projekt popierający decyzję rządu; przeciwny jej projekt zarządu województwa nie został jeszcze ogłoszony i nie ma pewności czy będzie procedowany.

fot. / / YAY Foto

Rząd przyjął w lipcu rozporządzenie, w wyniku którego wraz z powiększeniem Opola od 1 stycznia 2017 r. w granicach miasta znajdzie się 12 sołectw lub ich części, położonych dotychczas w czterech sąsiednich gminach. Przeciwko zmianie od miesięcy protestują samorządowcy i część mieszkańców podopolskich gmin.

W marcu br. z inicjatywy Mniejszości Niemieckiej, której działacze są krytyczni wobec poszerzenia granic Opola, Sejmik przyjął już głosami PO, PSL i MN rezolucję sprzeciwającą się tej inicjatywie (od głosu wstrzymało się wówczas dwoje radnych Platformy, przeciwni byli radni PiS, który w sejmiku jest w opozycji).

Teraz, jak poinformował PAP szef klubu radnych PiS w opolskim sejmiku Dariusz Buczkowski, klub ten przygotował projekt rezolucji wspierającej decyzję rządu, która wzmacnia pozycję woj. opolskiego. Jak zaznaczył, to reakcja na projekt kolejnej rezolucji przygotowywany przez sejmikową większość.

"Odbyły się konsultacje, rząd podjął decyzję, od 1 stycznia wchodzi to w życie. W tej chwili wszczynanie awantur nie ma sensu. Rozumiem argumenty obu stron, natomiast (...) my jesteśmy jesteśmy najmniejszym miastem (wojewódzkim - PAP) w Polsce. Z jednej strony są Katowice, z drugiej jest Wrocław - potężne aglomeracje. Nam grozi zanik, bo te dwie aglomeracje nas wchłoną" - zaznaczył Buczkowski.

Przypomniał o trapiącym woj. opolskie problemie depopulacji. Podkreślił, że dotychczasowe działania w tej sprawie, np. uchwała o specjalnej strefie demograficznej, nic nie dały. "Ludzie głosują nogami - uciekają. Co zrobić, żeby ich zatrzymać? Inwestycje - ale żeby one były, muszą być tereny inwestycyjne" - wskazał Buczkowski, nawiązując do jednego z głównych argumentów na rzecz powiększenia Opola.

Zastrzegł, że rozumie interesy gmin, których tereny wejdą w skład Opola. "Tylko gdzieś są interesy wyższe, dotyczące ogółu. Bo za chwile grozi nam, że nie będzie województwa, o które tyle walczyliśmy. Tutaj naprawdę nie chodzi o jakąś politykę, tylko o pewną rację stanu" - zastrzegł szef klubu radnych PiS, uznając za niecelowe kolejne inicjatywy sprzeciwiające się podjętej już decyzji rządu.

W ogłoszonym w poniedziałek projekcie radni PiS proponują, by sejmik zaakcentował m.in., że wzmocnienie Opola daje szansę na zachowanie integralności woj. opolskiego, a także że "dążeniem władz województwa, od jego powstania 1 stycznia 1999 r., jest utrzymanie i rozwój tego wyjątkowego regionu". "Każde działanie podjęte na rzecz utrzymania i wzmocnienia Województwa Opolskiego jest działaniem na rzecz zachowania tożsamości regionu i specyfiki dziedzictwa kulturowego Śląska Opolskiego" - brzmi fragment projektu radnych PiS.

Projekt rezolucji sejmiku sprzeciwiającego się powiększeniu Opola przygotował według informacji rzeczniczki urzędu marszałkowskiego woj. opolskiego Violetty Ruszczewskiej - zarząd tego regionu. Do poniedziałkowego popołudnia nie został on jednak ogłoszony; nie wiadomo też było czy radni we wtorek będą zajmowali się tym projektem.

Poprzednią uchwałę ws. przyjęcia "Rezolucji w sprawie inicjatywy poszerzenia granic administracyjnych Miasta Opola poprzez przyłączenie części gmin Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice, Prószków, Turawa i Powiatu Opolskiego" sejmik woj. opolskiego przegłosował 30 marca br.

W grudniu ub. roku sejmik tego regionu jednogłośnie przyjął rezolucję ws. integralności granic Opolszczyzny, która trafiła następnie m.in. do prezydenta RP i premiera. Było to stanowisko radnych tego regionu wobec pojawiających się w debacie publicznej informacji o możliwości zmian podziału administracyjnego kraju.

Na poniedziałkowe popołudnie mieszkańcy podopolskich gmin, komitetu "Tak dla samorządności" oraz grupy społecznej "Nie dla rozdzielenia Gminy Dobrzeń Wielki" zapowiedzieli kolejną manifestację w związku z powiększeniem Opola. Ma ona odbyć się na obwodnicy miasta, przy jednym z tamtejszych obiektów handlowych. Zapowiedziano też udział mieszkańców Opola sprzeciwiających się podwyżkom opłat za wodę i kanalizację.(PAP)

mtb/ wkt/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki