REKLAMA

Opłaty za śmieci zależne od wody. Rząd za określeniem maksymalnej stawki

2021-06-15 16:17
publikacja
2021-06-15 16:17
Opłaty za śmieci zależne od wody. Rząd za określeniem maksymalnej stawki
Opłaty za śmieci zależne od wody. Rząd za określeniem maksymalnej stawki
fot. lovelyday12 / / Shutterstock

Maksymalna wysokość opłaty za odpady obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało we wtorek CIR.

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu przyjęła projekt noweli tzw. ustawy śmieciowej (o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw), która ma pomóc samorządom obniżyć koszty gospodarki odpadami oraz poprawić sytuację na krajowym rynku gospodarki odpadami komunalnymi.

"Chodzi m.in. o uszczegółowienie kwestii dotyczących udziału w systemie gospodarowania odpadami właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, indywidualne rozliczanie mieszkańców budynków wielolokalowych czy podwyższenie kar za niewłaściwe postępowanie z odpadami (np. brak odpowiednich zezwoleń). Ponadto wprowadzony zostanie górny limit opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która obliczana jest na podstawie metody +od ilości zużytej wody+" - przekazano.

Zgodnie z projektem, maksymalna wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody, ma mieć wysokość 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł.

Dodano, że projekt uszczegóławia kwestię udziału właścicieli nieruchomości niezamieszkałych w systemie gminnym. "W określonym terminie będą oni mogli złożyć oświadczenie o wyłączeniu z tego systemu. Jednocześnie podwyższona zostanie maksymalna stawka opłaty za odpady komunalne dla nieruchomości niezamieszkałych" - poinformowano.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami maksymalna stawka wynosi - 3,2 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za pojemnik o pojemności 1100 litrów lub 1 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za worek. Po zmianie przepisów ta stawka wyniesie 1,3 proc. (ok. 25 zł) przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za pojemnik lub worek, o pojemności 120 litrów. Według wyliczeń MKiŚ dla pojemnika o pojemności 1,1 tys. l będzie to maks. ok. 229 zł.

W komunikacie dodano, że po wejściu noweli w życie właściciele nieruchomości rekreacyjno-letniskowych będą mogli rozliczać się z opłaty za odpady komunalne, jak właściciele nieruchomości niezamieszkałych, czyli od pojemnika.

Nowe przepisy przewidują ponadto, że Minister klimatu i środowiska będzie mógł udzielić – w drodze decyzji – odstępstwa dla poszczególnych gmin, jeśli chodzi o sposób selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Wcześniej ministerstwo tłumaczyło, że pozwoli to w wyjątkowych sytuacjach na zmniejszenie liczby frakcji zbieranych odpadów przez gminy.

Nowelizacja przepisów pozwoli też na indywidualne rozliczanie mieszkańców z budynków wielolokalowych z obowiązku selektywnego zbierania odpadów.

Indywidualne rozliczanie mieszkańców budynków z selektywnej zbiórki, co ma ograniczyć zasadę odpowiedzialności zbiorowej.

Strona rządowa wskazała również, że projekt wprowadza kary pieniężne za gospodarowanie odpadami dla podmiotów, które nie uzyskały wymaganych decyzji lub wymaganego wpisu do rejestru.

Przyjęty przez rząd projekt noweli umożliwi też gminom dopłacanie ze środków własnych do systemu gospodarowania odpadami. "Gminy będą mogły skorzystać z tego rozwiązania w sytuacjach nadzwyczajnych, np. wzrostu cen za zagospodarowanie odpadów (brak możliwości pokrycia wszystkich kosztów z pobranych od mieszkańców opłat czy konieczność znacznego podwyższenia pobieranych opłat)" - wyjaśniono.

Projektowana nowela wprowadzi też rozwiązania, które usprawnią funkcjonowanie instalacji przetwarzających odpady komunalne. Chodzi tu o dłuższe magazynowanie odpadów, skrócenie czasu na podjęcie działalności objętej zezwoleniem z dwóch lat do roku, czy zniesienie konieczności posiadania monitoringu na składowisku, na którym znajdują się odpady niepalne.

"Gminy powinny zapewnić w pierwszej kolejności przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów zebranych selektywnie oraz odpadów powstających w procesie sortowania. W efekcie, mniej odpadów powinno trafiać na składowiska, co zmniejszy koszty gminy związane z zagospodarowaniem odebranych odpadów" - podsumowano w komunikacie.

autor: Michał Boroń

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
spedytor
To tak jak z Gazem liczniki mamy na metry a ceny mamy za kwh i juz nie maamy nad tym kontroli jak nasz ktos w trąbe wali
koba2020
Ludzie ludziom zgotowali ten los ....... i nadal gotują .......
Chcieliśmy prywatności, ochrony nie wiem kogo a raczej czego, w tym braku obowiązku meldunku, więc
* płacimy za gaz zamiast w m3 to kWh !!!
* za prąd jest jeszcze w kWh, ale + energ.poj. + energ.poj. + oplata mocowa, + stale i zmienne sieciowe (to ok.
Ludzie ludziom zgotowali ten los ....... i nadal gotują .......
Chcieliśmy prywatności, ochrony nie wiem kogo a raczej czego, w tym braku obowiązku meldunku, więc
* płacimy za gaz zamiast w m3 to kWh !!!
* za prąd jest jeszcze w kWh, ale + energ.poj. + energ.poj. + oplata mocowa, + stale i zmienne sieciowe (to ok. 50% calej FV za energię,
* za śmieci wg zużycia wody ???
* jest jeszcze oczywiście kwestia samej "odpowiedzialności spoleczeństwa", cwaniaczków kiwaczków wsrod nas samych, ktorzy "tłuczonym szkłem tyłek podcierają" jak chodzi o ich kasę, ale na cudzy r-k, to na max'a, pod sam korek, to taka nasza cech narodowa i nie ma się tu o co obrażać czy unosić, mandat dla takich np. 5000zl / os. szybciutko porządek by zaprowadził
* na deser patologia w samym urzędzie z 2020, chciałem w gminie dodatkowy pojemnik 240 litrów za który naturalnie dodatkowo zapłacę, to nie mogę zakupić, bo limit na 2 osoby to max 240l /co za urzednicza €urosojaliztyczna bzdura - jest rynek, jest klient chce placić i nie ......./
konik_garbusek
nie szkoda ci zycia koleżko na te internetowe frustracje? Ile zajeła ci ta produkcja? warto ?
adrian76
Stawka maksymalna to dobry pomysł - kompletnie nie rozumiem dlaczego mam więcej płacić od kogoś, kto się codziennie nie kąpię... Niestety, rozliczanie wg pojemników / za ilość śmieci się nie sprawdziło, bo ludzie albo sobie je podrzucali, albo po prostu wywozili do lasu.
knl111
Czy naprawdę w tym kraju nie może być już normalnie? Zużywam ileś tam prądu, gazu, wody to płacę za zużycie (plus opłata stała). Wyrzucam ileś tam śmieci to nie powinienem czasem płacić za ich ilość??? Proste i uczciwe! Malkontentom przypomnę tylko, że wiele lat temu tak właśnie było: podpisywało się umowę Czy naprawdę w tym kraju nie może być już normalnie? Zużywam ileś tam prądu, gazu, wody to płacę za zużycie (plus opłata stała). Wyrzucam ileś tam śmieci to nie powinienem czasem płacić za ich ilość??? Proste i uczciwe! Malkontentom przypomnę tylko, że wiele lat temu tak właśnie było: podpisywało się umowę z firmą i płaciło za częstotliwość odbioru w zależności od ilości i wielkości posiadanych kubłów na odpadki.
samsza
Śmieci wg. wody to pomysł W-wy bo Czajka nie radzi sobie z dużą ilością ścieków.
300_pala
To idealny pomysł jak słoiki nie maja zamiaru się meldować
samsza odpowiada 300_pala
Ustaliliście, że całe życie marzyliście aby płacić za śmieci wg. zużycia wody, ok.
Nie ma problemu.
arzab odpowiada 300_pala
Bardzo idealny, teraz jak się nie będą myć to jeszcze im za darmo śmieci wywiozą ! Najgorzej jak urzędnik zaczyna myśleć to wtedy już nic gorszego nie może nas spotkać !
300_pala odpowiada arzab
Spróbuj się nie myć przez tydzień

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki