REKLAMA

Opłaty takie jak w Ukrainie. Unijny konsensus w sprawie rozmów dla uchodźców z Ukrainy

2022-12-06 18:22
publikacja
2022-12-06 18:22

W UE istnieje konsensus w sprawie roamingu dla uchodźców z Ukrainy - poinformował dziennikarzy w Brukseli podsekretarz stanu w KPRM Paweł Lewandowski. Chodzi o to, by uchodźcy, którzy są w Polsce i w innych krajach UE, mogli tak samo dzwonić i wykorzystywać swoje telefony komórkowe, jakby byli u siebie na Ukrainie.

Opłaty takie jak w Ukrainie. Unijny konsensus w sprawie rozmów dla uchodźców z Ukrainy
Opłaty takie jak w Ukrainie. Unijny konsensus w sprawie rozmów dla uchodźców z Ukrainy
fot. Michał Dubiel / / FORUM

We wtorek w Brukseli spotkali się unijni ministrowie odpowiedzialni za kwestie telekomunikacji. Polskiej delegacji przewodniczył Lewandowski.

Rozmowy dotyczyły m.in. pomocy dla Ukrainy w zakresie możliwości wykorzystywania usług Roam Like At Home.

„Chodzi o to, by uchodźcy, którzy są w Polsce i w innych krajach UE mogli tak samo dzwonić i wykorzystywać swoje telefony komórkowe, jakby byli u siebie na Ukrainie. Oczywiście obywatele UE, którzy są na Ukrainie, by również w ten sam sposób mogli korzystać z usług na Ukrainie” – powiedział po spotkaniu Lewandowski.

Roam Like At Home to zrównanie cen za rozmowy telefoniczne, SMS-y i transfer danych w roamingu na terenie Unii Europejskiej do cen, które operatorzy mają w cennikach na terenie kraju.

„W zasadzie w tej sprawie jest konsensus. Nie było żadnych głosów przeciwnych. Kwestie dotyczyły technicznych uwarunkowań rozwiązań. Procedura jest znana w UE. Chodzi o to, aby Ukrainę włączyć do tych samych ram, w których funkcjonujemy” – dodał Lewandowski.

Rozmowy dotyczyły też budowy sieci 5G. Jak powiedział Lewandowski, dyskutowano o tym, jak UE powinna rozwijać swój biznes nie tylko wewnętrznie, nie tylko budując niezależność w zakresie sektorów ICT czy łańcuchów dostaw, ale też jak wesprzeć kraje rozwijające się w Afryce, czy w Ameryce Południowej w rozwoju ich usług w zakresie cyberbezpieczeństwa, e-administracji czy infrastruktury służącej do 5G.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
katzpodola
Całe życie było "na Ukrainie" ale nie, musiał znaleźć się jakiś baran co wprowadza swoje.
endes
Znowu jakiś kloc co nie umie po polsku pisać.
zoomek
Ciekawe czy jak my tam pojedziemy to w drugą stronę też to będzie działac?

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki