REKLAMA

Opłaty covidowe. UOKiK apeluje o uczciwość

2020-06-02 11:35
publikacja
2020-06-02 11:35

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zaapelował do prywatnych placówek medycznych o uczciwość i rzetelne informowanie konsumentów o cenach i opłatach związanych z koronawirusem przed realizacją usług - podał Urząd w komunikacie.

/ fot. NEXU Science Communication / Reuters

Jak podano, do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów napłynęły skargi i pytania od konsumentów dotyczące opłat pobieranych przez dentystów czy lekarzy w związku z koronawirusem. Zgodnie z informacją przekazywaną przez prywatne placówki medyczne opłaty te mają pokrywać koszty związane z zabezpieczeniem gabinetów przed wirusem np. dodatkowe środki czystości, maseczki, fartuchy.

Według urzędu tzw. opłaty covidowe stosowano w ponad 30 proc. skontrolowanych placówek, a wynosiły one od 10 do 350 zł - średnio to ok. 70 zł.

"Apeluję do wszystkich świadczących różne rodzaje usług, w szczególności do prywatnych gabinetów medycznych, o uczciwość i rzetelne informowanie o cenach i opłatach przed realizacją usług" – zaapelował Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK, cytowany w komunikacie. Zwrócił się też do konsumentów, by byli ostrożni i porównywali oferty pomiędzy placówkami medycznymi.

UOKiK zwrócił też uwagę w komunikacie, że przedsiębiorca powinien podać całkowity koszt usługi przed jej wykonaniem. Jeśli pobiera dodatkowe opłaty, powinien o tym jasno poinformować konsumenta przed zawarciem umowy.

"Niedopuszczalne są sytuacje, w których o dodatkowych kosztach klienci informowani są np. po zabiegu, wizycie czy wykonaniu usługi. Prawidłowość uwidaczniania cen w tym zakresie kontroluje Inspekcja Handlowa. Za nieprawidłowości w zakresie oznakowania cen inspektor Inspekcji Handlowej może nałożyć na przedsiębiorcę karę finansową w wysokości do 20 tys. zł." - poinformowano w komunikacie.

autor: Małgorzata Werner-Woś

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
carlito1
Covid.... Największy przekręt w historii świata to będzie w książkach...
jes
Jeszcze raz brawa dla lekarzy a raczej dla prywatnych przychodni. Na niczym się tak nie zarabia jak na wojnie czy klęskach.
kzabor
Inflacja spada, a ceny usług lekarzy, dentystów, fryzjerów rosną o kilkadziesiąt procent. GUS skąd macie dane?
newsman
gdyby istanial panstwowy system ochrony zdrowia w tym sektor uslug stomatologicznych to takie apele mialy by sens ale on nie isenieje ,wiekszosc to uslugi prywatnych gabinetow i mozecie na skoczyc na ? wiecej reformowac a mnie manipulowac i apelowac
gregzacha
Mam wrażenie, że wiele instytucji albo podwyższa ceny albo zwala swoją niekompetencję na wirusa. Dla niektórych ten wirus to był prawdziwy dar z nieba.
wonsz
Co oni tam w tym UOKiK bredzą. OCZYWISTE jest, że lepiej dla konsumenta, gdy dowie się o dodatkowych opłatach PO wykonaniu usługi, niż gdyby dowiedział się PRZED. W drugim wypadku musi tą dodatkową opłatę zapłacić - w pierwszym może się po prostu roześmiać, pożegnać i wyjść.
kryzysio
I jeśli potrafi to nawet samemu może przeleczyć sobie trzonowca kanałowo, jeśli u dentysty drogo.
wonsz odpowiada kryzysio
Na szczęście nie musi, od groma na rynku dentystów, którzy są od tego jak pupa od defekowania. A co ten wątek ma wspólnego z tym, że UOKiK poujawniał Januszy w kitlach, którzy przed zabiegiem mówią, że należy się 100 a po zabiegu, że należy się 200?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki