REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Opioła: ABW miała "bardzo ważne przesłanki" do działań wobec Irakijczyka - doktoranta UJ

2016-11-15 16:52
publikacja
2016-11-15 16:52
Opioła: ABW miała "bardzo ważne przesłanki" do działań wobec Irakijczyka - doktoranta UJ
Opioła: ABW miała "bardzo ważne przesłanki" do działań wobec Irakijczyka - doktoranta UJ
fot. Krystian Maj / / FORUM

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego miała "bardzo ważne przesłanki" do tego, by podjąć działania wobec Irakijczyka - doktoranta na Uniwersytecie Jagiellońskim - powiedział PAP po posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych jej przewodniczący Marek Opioła (PiS).

Komisja na wniosek Opioły zajęła się we wtorek sprawą wydalanego z Polski naukowca. Najpierw posłowie uzyskali informację na piśmie, a we wtorek szef ABW przedstawił dodatkowe informacje na ten temat.

"Istniały bardzo ważne przesłanki, aby Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zajęła się sprawą. Komisja została bardzo głęboko zapoznana z okolicznościami całej sytuacji" - powiedział PAP szef komisji.

"Jest to sytuacja po wielokroć złożona, a nie, tak jak można było usłyszeć w mediach, jednostronna - że jest to tylko i wyłącznie ofiara działań służb" - powiedział.

Opioła ocenił, że w tym przypadku Agencja zachowała się w sposób "prawidłowy i należyty". Powiedział, że było "bardzo wiele" przesłanek wynikających z informacji od służb partnerskich - krajowych i zewnętrznych, dających taki obraz, że ten człowiek nie powinien przebywać na terytorium Polski, ponieważ może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Zaznaczył, że komisja nie przyjmowała wspólnego stanowiska w tej sprawie, jest to jego pogląd na przedstawione informacje. ABW poinformowała, że w nadzwyczajnym trybie o motywach sprawy zostały poinformowane władze UJ.

Doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego Ameer Alkhawlany skarżył się w mediach, że ma być wydalony z Polski, bo odmówił współpracy operacyjnej z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Irakijczyk przebywa w zamkniętym ośrodku Straży Granicznej dla cudzoziemców w Przemyślu. 21 października krakowski sąd utrzymał postanowienie o umieszczeniu go w tym ośrodku.

Doktorant UJ został zatrzymany 3 października w centrum Krakowa przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Z nieoficjalnych informacji PAP zbliżonych do sprawy wynika, że mężczyzna został zatrzymany na ulicy w związku z kontrolą legalności jego pobytu w Polsce, o co wnioskował szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Tego samego dnia Sąd Rejonowy dla Krakowa-Krowodrzy wydał postanowienie o umieszczeniu Irakijczyka w areszcie dla cudzoziemców znajdującym się w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu na czas nie dłuższy niż 3 miesiące.

Władze UJ zwróciły się do Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z prośbą o informacje w tej sprawie. Z pytaniem o stan sprawy i przyczyny zatrzymania doktoranta wystąpił też Rzecznik Praw Obywatelskich, który podjął ją z urzędu.(PAP)

ago/ karo/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki