REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Ogłoszono plan budowy największego na świecie miasta na morzu

2021-11-17 18:21
publikacja
2021-11-17 18:21
Ogłoszono plan budowy największego na świecie miasta na morzu
Ogłoszono plan budowy największego na świecie miasta na morzu
/ Reuters

Projekt budowy, będący częścią planu Neom, ma na celu "urbanizację morza". Następca tronu Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman, ogłaszając budowę miasta Oxagon oznajmił, że będzie to katalizatorem gospodarczego rozwoju kraju - podał w środę portal The National News.

Unoszące się na wodach Morza Czerwonego miasto budowane będzie na powierzchni 48 km kwadratowych i zostanie największą na świecie konstrukcją na morzu.

"Oxagon będzie katalizatorem wzrostu gospodarczego królestwa. Rozwinie wymianę handlową Arabii Saudyjskiej i stanie się kolejnym kluczowym punktem globalnych przepływów handlowych" - powiedział książę.

Dyrektor wykonawczy projektu Neom Nadmi al-Nasr powiedział, że Oxagon przyniesie "fundamentalną zmianę poglądu na to, jak wyglądają centra przemysłowe. Będzie miastem wszechstronnym, oferującym swoim mieszkańcom wyjątkowe warunki życia".

Zgodnie z projektem miasto stanie się centrum przemysłu bazującego na zaawansowanych technologiach, wśród których dominować mają sektory zrównoważonej energii, mobilności autonomicznej, cyfrowy czy kosmiczny.

Plan zakłada zaopatrywanie Oxagonu w energię pochodzącą w pełni ze źródeł odnawialnych. Przez Kanał Sueski, w pobliżu którego powstanie miasto, przechodzi 13 proc. globalnej wymiany handlowej.(PAP)

jbw/ fit/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
kapitaneo
Taka złota klatka dla ludzi z wypranymi mózgami wierzącymi bezgranicznie w "postęp i nowoczesność", którzy naturę będą kontemplować w smartfonach albo co najwyżej w szklanych klimatyzowanych ogrodach.
marekpoznan
Rozumiem że Greta już tam leci protestować..?
prs
O Neom slyszalem kilka ladnych lat temu..
Gdybym mial zaczynac od nowa - pracowalbym gdzies w Neom..

Tam nie ma nic..
Nie ma firm budowlanych, transportowych, uslug, nic..
Miasto bedzie budowane, nowoczesne, to mega szansa na wielka kase, doswiadczenie, znajomosci.. mega szansa..
przedsiebiorca30
Takie państwa nie zrozumieją jednego, że aby stać się centrum czegokolwiek nie wystarczy wybudować kolejny Dubaj bo na dłuższą metę nikt nie chce mieszkać w państwach które są reżimami bez wolności, ze stosunkowo małym kapitałem ludzkim, daleko od najważniejszych rynków zbytu i do tego wkoło pustynia :) Araby Takie państwa nie zrozumieją jednego, że aby stać się centrum czegokolwiek nie wystarczy wybudować kolejny Dubaj bo na dłuższą metę nikt nie chce mieszkać w państwach które są reżimami bez wolności, ze stosunkowo małym kapitałem ludzkim, daleko od najważniejszych rynków zbytu i do tego wkoło pustynia :) Araby maja jeszcze swoje 5 minut, ale kiedyś jeździli na wielbłądach, teraz jeżdżą mercedesem, ale za kilka dekad wrócą do wielbłądów :)
hanskloss
Równie ciekawy jestem co na to Greta, "Mohammed ! How dare you !?"
kris74keh
Mają rozmach s..syny. Co na to Greenpeace?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki