REKLAMA

Od zamachów na WTC producenci broni zarobili 7,35 bilionów dolarów

2021-09-11 20:29
publikacja
2021-09-11 20:29
Od zamachów na WTC producenci broni zarobili 7,35 bilionów dolarów
Od zamachów na WTC producenci broni zarobili 7,35 bilionów dolarów
fot. Peter Morgan / / Reuters

Choć 11 września 2001 roku podczas zamachów terrorystycznych doszło w USA do wielu ludzkich tragedii, branża producentów broni uzyskała od tej pory rekordowe przychody w wysokości 7,25 bilionów dolarów - podaje globalna strona internetowa Defence News.

Część tych pieniędzy pochodziła z zamówień Pentagonu.

Jak pisze portal, przed laty większość budżetu obronnego była wydawana bezpośrednio na wojsko. Od 11 września 2001 roku wojna "zmodernizowała się" – co oznacza, że toczy się ona przy pomocy niezwykle drogiej broni kupowanej od zyskownych firm z sektora prywatnego.

Po zamachach akcje największego amerykańskiego producenta broni, Lockheed Martin, wzrosły o 15 procent, do 43,95 USD za akcję. Dziś jedna akcja kosztuje 349 USD.

W 2000 r. przychody Lockheed Martin w branży obronnej wyniosły 18 miliardów dolarów, czyli około 71 proc. jej całkowitych przychodów. Do 2020 roku jej przychody w tym sektorze wzrosły do 63 miliardów dolarów, czyli 96 proc. całkowitych dochodów firmy.

Todd Harrison, analityk budżetu obronnego w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych jest zdania, że wzrost nakładów w sektorze prywatnym na uzbrojenie raczej się nie skończy.

"Liczebność wojska jest właściwie taka sama jak przed 11 września" – zauważa z kolei Harrison Axios – i dodaje, "nadal mamy wiele takich samych potrzeb modernizacyjnych", co oznacza, że do producentów broni popłynie jeszcze więcej pieniędzy. (PAP)

jo/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
mooooo
Czyli jeszcze kilka takich zamachów i USA spłaci dlugi , no może jest to super wyjście
1a2b
Szkoda, że do tej e do tej pory P.T. Publiczność nie została poinformowana co tam właściwie było grane.
pstrzezek
A ile od tamtej pory zarobili producenci skarpetek? Rozumiem sezon na artykuły rocznicowe ale można wyrzeźbić coś więcej oprócz notki spod znaku Faktu czy Super Expressu. Bez porównania wydatków z innymi konfliktami z udziałem USA. Spadek formy. Czekam na rozebraną pogodynkę na pierwszej stronie
itso_cien_na_sciane
porównujesz przemysł zbrodniczy do produkcji skarpetek
pstrzezek odpowiada itso_cien_na_sciane
twoje zroumienie sarkazmu wskazuje na jedyną słuszną partię

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki