REKLAMA

Od września do Polski wyjechało 10 tys. Białorusinów

2020-10-21 14:22
publikacja
2020-10-21 14:22
fot. Natalia Fedosenko / TASS

Od września z Białorusi do Polski wyjechało 10 tys. osób, na Ukrainę 3 tys. - poinformował w środę przedstawiciel białoruskiego MSW Alaksiej Biagun. Według niego są to migranci zarobkowi. Jak ocenił, sytuacja w kraju nie wpłynęła na ich decyzję o wyjeździe.

"Monitorujemy tę sytuację, (...) bierzemy pod uwagę, że szereg krajów udzieliło białoruskim obywatelom pewnych preferencji. Ale uważamy, że sytuacja nie jest krytyczna i nie przynosi poważnej szkody bezpieczeństwu narodowemu. Nie odczuwamy znacznej straty narodowych zasobów ludzkich" - oznajmił Biagun, szef departamentu ds. obywatelstwa i migracji MSW, cytowany przez państwową agencję BiełTA.

Jak podkreślił, najwięcej osób - ok. 10 tys. - wyjechało do Polski. Na Ukrainę od września wyjechało ok. 3 tys. osób. Na Litwę i Łotwę - łącznie mniej niż 500. "I trzeba wziąć pod uwagę, dlaczego ludzie nie wracają. To między innymi warunki kwarantanny, które są wprowadzone przez kraje" - wskazał.

"Część z nich wyjeżdża jako osoby pracujące. Myślę, że to nie migracja bezpowrotna, to migracja zarobkowa. Wiadomo, że Ukraińcy udzielili pewnych preferencji dla specjalistów IT, Polacy do tej pory udzielają preferencji dla pracujących Białorusinów, którzy w uproszczonym trybie są przyciągani w celu aktywności zarobkowej i wyjeżdżają do pracy" - stwierdził przedstawiciel MSW.

Jak pisze BiełTA, Biagun podkreślił, że "nie można mówić, że pewne wydarzenia w kraju sprowokowały wyjazd białoruskich obywateli".

"Możliwe, że niektóre osoby, które już od dawna chciały wyjechać na stałe do innych krajów, wykorzystały ten wewnętrzny polityczny kryzys po to, by zwrócić się z wnioskiem do kompetentnych organów Litwy czy Polski w sprawie otrzymania statusu uchodźcy, i bardzo często tworzyli tak zwany informacyjny obraz, żeby potwierdzić, że są ofiarami w związku ze swoimi politycznymi poglądami na terytorium Białorusi" - oświadczył Biagun.

Od wyborów prezydenckich, tj. od 9 sierpnia, na Białorusi dochodzi do protestów przeciwko sfałszowaniu ich wyników.(PAP)

ndz/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
fakpejsy
Wyjechali ale nie dojechali!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ajwaj
PISio papuga
zmien plyte plujtrach
samsza
Emeryci wszystkich krajów EU, zwłaszcza "starej unii" czekają na składki od waszych pensyjek.
wizytator
I nikt się nie martwi o COVID? Czy oni będą zarażać, czy my ich. Jak to w tym przypadku działa? Wszyscy mają przeciwciała?
artureg
A jaka to różnica skąd przyjadą? Poziom zakażeń jest wszędzie niemal ten sam. Nie bardzo widzę różnicę między pojechaniem na Śląsk, do Berlina czy Mińska. Wszędzie jest ten sam wirus.
demeryt_69 odpowiada artureg
Unikaj Lomabardii oraz La Rioja na północy Hiszpanii :)
wazne_pytania
Jeśli autor pisze z perspektywy Polski, to należy użyć słowa "przyjechało".
ajwaj
Do Polski :)
Masowo robia w zach. Europie
Jesli fachowcy > 25 €/h
jakubeczko
Nawet jeśli zostali w Polsce jako niewykwalifikowani to i tak mają lepiej niż ty na tych swoich kopiejkach za komentarze:))

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki