WAŻNE

Od stycznia PIT, CIT i VAT będą płacone na indywidualne mikrorachunki

2019-12-18 16:36
publikacja
2019-12-18 16:36

Od 1 stycznia PIT, CIT i VAT będą płacone na indywidualne mikrorachunki, które zostaną uruchomione automatycznie; ich numer można sprawdzić w każdej chwili, także po 1 stycznia 2020 - powiedział w środę PAP rzecznik prasowy MF Paweł Jurek.

/ fot. MK photograp55 / Shutterstock

Jurek przypomniał, że od 2020 r. podatnicy będą korzystać z indywidualnych rachunków podatkowych, tzw. mikrorachunków.

"Mikrorachunki podatkowe 1 stycznia 2020 r. będą uruchomione automatycznie dla każdego podatnika. Aby z nich skorzystać, trzeba jednak poznać numer swojego mikrorachunku. Można to zrobić w każdej chwili, także po 1 stycznia 2020 r., za pomocą tzw. generatora dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym" - wyjaśnił rzecznik MF.

"Pojawiające się informacje, że numer mikrorachunku podatkowego trzeba wygenerować do końca roku, nie są prawdziwe" - dodał. Podkreślił, że podatnik, który zapomni numeru swojego mikrorachunku, będzie mógł go sprawdzić, używając ponownie "generatora". Z narzędzia tego można korzystać wiele razy.

Jurek zwrócił uwagę, że np. osoby zatrudnione, które w rozliczeniu za 2019 r. będą musiały dopłacić podatek, powinny dokonać wpłaty na swój indywidualny mikrorachunek do końca kwietnia 2020 r. Do tego potrzebny będzie numer tego rachunku. "Jeżeli taka osoba będzie rozliczać się za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, system automatycznie wskaże numer mikrorachunku, na który trzeba będzie dokonać przelewu" - powiedział rzecznik.

Mikrorachunki podatkowe to przypisane każdemu podatnikowi indywidualne rachunki, na które będą płacone podatki. System rusza po 1 stycznia 2020 r. i obejmie płatności PIT i CIT oraz VAT. W przypadku tego ostatniego podatku będą pewne wyjątki, np. VAT importowy będzie wpłacany tak, jak obecnie. W przyszłości system mikrorachunków ma objąć także inne daniny, np. akcyzę czy cła. Do końca 2019 r. płatności z tytułu PIT, CIT i VAT muszą być realizowane na dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych.

Według Ministerstwa Finansów celem zmiany jest przede wszystkim wprowadzenie ułatwień dla podatników. Zamiast wpłacać podatki na trzy rachunki, jak do tej pory, będą one płacone na jeden. Jednocześnie fiskus automatycznie zaksięguje odpowiednią kwotę na centralnej karcie kontowej podatnika.

Mikrorachunki zastąpią obecnie funkcjonujące rachunki, których jest 1600 w 400 urzędach skarbowych. Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT pozostaną aktywne do końca grudnia 2019 r. W związku ze zmianą podatnicy będą musieli sprawdzić numer swojego mikrorachunku podatkowego - zamiast wpisywać w poleceniu przelewu numer dotychczasowego rachunku bankowego urzędu skarbowego, będą wpisywali swój indywidualny rachunek podatkowy.

Zgodnie z informacjami MF numer mikrorachunku można sprawdzić w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Potrzebny jest numer PESEL lub NIP - w przypadku przedsiębiorców. Numer generowany jest automatycznie – nie ma potrzeby składania w tej sprawie żadnych wniosków do urzędu skarbowego. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
mick63
Kolejny sposób inwigilacji i kontroli obywateli pod przykrywką ułatwienia w postaci wpłat na jeden rachunek a nie na kilka jak dotychczas.
kryzysio
W sumie wolę takie rozwiązanie niż obecne, przy którym babom w US nie chce się sprawdzać wpłat i sald po korektach deklaracji, tylko od razu wysyłają durne bezzasadne upomnienia z odsetkami za potwierdzeniem odbioru.

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2019

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki