REKLAMA
Tylko u nas

Od poniedziałku zmiana nadawania naziemnej telewizji w sześciu województwach

2022-05-22 07:31
publikacja
2022-05-22 07:31
Od poniedziałku zmiana nadawania naziemnej telewizji w sześciu województwach
Od poniedziałku zmiana nadawania naziemnej telewizji w sześciu województwach
fot. Kardasov Films / / Shutterstock

Od poniedziałku trzeci etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce - przypomina Media-Cyfryzacja KPRM. Zmiana dotyczyć będzie województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego - dodano.

Już w poniedziałek 23 maja nastąpi trzeci etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce DVB-T2/HEVC. Zmiana będzie dotyczyć województw:

  • łódzkiego,
  • świętokrzyskiego,
  • śląskiego, 
  • opolskiego,
  • małopolskiego
  • podkarpackiego.

Jak przypomniano, w ramach przełączenia sygnału na DVB-T2/HEVC, zmienią się częstotliwości nadawania multipleksów: MUX-1, MUX-2 i MUX-4, które zostaną przełączone do standardu DVB-T2/HEVC.

"W praktyce oznacza to lepszą jakość dźwięku i obrazu - wszystkie kanały będą nadawane w jakości Full HD. Multipleks MUX-3 tymczasowo nie zmienia standardu nadawania" - wskazano.

Związek Cyfrowa Polska przypomina z kolei telewidzom o sprawdzeniu, czy ich odbiorniki telewizyjne są dostosowane do nowego standardu sygnału.

Nadchodzi nowy standard telewizji naziemnej. Jak uniknąć kupowania nowego telewizora?

Najnowszy standard obierania cyfrowej telewizji naziemnej to jeszcze lepsza jakość obrazu i dźwięku. Niestety, jak to bywa z nowymi technologiami, pojawia się sporo pytań dotyczących przede wszystkim wymagań technicznych. Czy starsze telewizory przestaną działać? Czy da się uniknąć wydawania pieniędzy? Odpowiadamy.

"Zmiany w nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej odbywają się stopniowo od końca marca i potrwają do końca czerwca" - podał Związek Cyfrowa Polska. Jak dodał, obecnie w zasięgu DVB-T2/HEVC są mieszkańcy województw: dolnośląskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, niemal całego pomorskiego, wielkopolskiego oraz północno-zachodniej części mazowieckiego.

"Od 23 maja obszar ten znacznie powiększ się i nowy standard dotrze do wszystkich telewidzów mieszkających na terenie województw śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i opolskiego. W całości nowym sygnałem zostanie pokryta także Wielkopolska (dołączy np. Kalisz), a także kolejne miejscowości na Mazowszu (chodzi o obszar Radomia i okolic)" - podano.

Jak wskazał prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik, "będzie to największe obszarowo przyłączenie nowego standardu nadawania na terenie Polski".

Dla tych, którzy będą musieli wymienić odbiornik, Cyfrowa Polska przypomina o rządowym dofinansowaniu do zakupu dekodera lub telewizora. Jeśli zdecydujemy się na kupno nowego odbiornika telewizyjnego możemy otrzymać bon o wartości 250 zł.

Eksperci odsyłają na stronę www.gov.pl/CyfrowaTV, gdzie można złożyć wniosek online o przyznanie takiego rządowego dofinansowania. Można to również uczynić za pośrednictwem placówek Poczty Polskiej.

Związek Cyfrowa Polska przekazał, że kolejne i ostatnie już przyłączenie do DVB-T2/HEVC planowane jest 27 czerwca. Obejmie ono resztę miejscowości z województwa mazowieckiego, w tym Warszawę, podlaskie, warmińsko-mazurskie oraz lubelskie. Tym samym cały obszar kraju będzie już objęty nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Związek Cyfrowa Polska reprezentuje sektor cyfrowy i nowych technologii.(PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (6)

dodaj komentarz
powiemwamcomysle
Heh nawet tutaj juz kasy szukaja :D
polityka_to_nie_ekonomia
To chyba jest bardzo ważne by ludzie oglądali telewizję, bo nawet alerty RCB wysyłali.
wojteqq
Pójdziesz po "dofinansowanie" i cyk, prosto do rejestru abonamentowego. W zębach im zwrócisz te 250 zł z naddatkiem! Sprytny plan, nie powiem!
stachsgh
dlatego lepiej dekoder bez dopłaty, droższy ale rozwojowy i szybki
https://www.youtube.com/watch?v=YUCdI8xD7tw
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
teo1958
Mam nadzieję że TVN 24 pojawi się w telewizji naziemnej !!.

Powiązane: Telewizja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki