Ruszył obowiązkowy split payment w niektórych branżach

Od 1 listopada br. niektóre faktury trzeba zapłacić w mechanizmie podzielonej płatności w VAT (MPP). Od piątku obowiązują przepisy wprowadzające obligatoryjny tzw. split payment w określonych branżach, dla faktur o wartości powyżej 15 tys. zł.

(fot. Krzysztof Pacula / FORUM)

Możliwość dobrowolnego stosowania podzielonej płatności w VAT (MPP), czyli tzw. split payment, istnieje w Polsce od lipca 2018 r. Podatek w takim przypadku trafia na specjalne konto bankowe i firma może korzystać ze środków tam zgromadzonych w ograniczonym zakresie, np. do płatności VAT.

Jak mówił w tym tygodniu dziennikarzom zastępca dyrektora departamentu podatku od towarów i usług w MF Zbigniew Makowski, podzielona płatność w wersji dobrowolnej sprawdziła się. "System działa (...). Rozszerzyliśmy w związku z tym stosowanie podzielonej płatności na niektóre towary i usługi w taki sposób, żeby dokonywanie zapłaty w tym mechanizmie było obowiązkowe" - mówił przedstawiciel MF.

Obowiązkowa podzielona płatność w VAT dotyczy towarów i usług wymienionych w załączniku 15 ustawy o VAT - w większości objętych dotychczas odwrotnym obciążeniem, które 1 listopada zostaje zniesione, albo odpowiedzialnością solidarną, która też jest likwidowana. Wśród towarów z załącznika jest m.in. złom, odpady, paliwa, elektronika oraz części do samochodów i węgiel.

Podzielona płatność będzie stosowana tylko w relacjach między przedsiębiorcami i tylko w przypadku faktur wystawionych z VAT, kiedy łączna wartość brutto przekracza 15 tys. zł. Faktury opiewające na kwoty poniżej 15 tys. zł będą podlegały rozliczaniu na ogólnych zasadach - w transakcjach takich nabywca będzie mógł jednak dobrowolnie stosować mechanizm podzielonej płatności.

"Jeżeli wartość faktury brutto jest powyżej 15 tys. zł, to taka faktura powinna być opatrzona znacznikiem +mechanizm podzielonej płatności+. To jest informacja dla nabywcy, że musi sprawdzić na tej fakturze, które pozycje z niej wchodzą w zakres załącznika nr 15 i zapłacić obowiązkowo w podzielonej płatności za te konkretne pozycje lub zapłacić w tym mechanizmie - dobrowolnie - całą fakturę" - mówił Makowski.

Dodał, że resort finansów, odpowiadając na obawy firm dotyczące ograniczenia płynności wskutek stosowania MPP, starał się znaleźć rozwiązanie pozwalające wykorzystać środki zgromadzone na rachunkach VAT w możliwie szeroki i możliwie płynny sposób.

Chodzi o to, aby podatnik mógł z nich korzystać, nawet jeżeli nie kupuje towarów opodatkowanych z VAT-em. W związku z tym rozszerzono możliwość wykorzystania pieniędzy z rachunków VAT na zapłatę podatków budżetowych: PIT, CIT, czy akcyzy. Ponadto z konta VAT będzie można płacić VAT od importu oraz cła i składki na ubezpieczenia społeczne.

"Od piątku zdecydowanie ta sytuacja (płynnościowa firm - PAP) ulegnie poprawie" - ocenił Makowski. Nowelizacja dopuszcza też możliwość stosowania podzielonej płatności do zaliczek i w przypadku przelewów zbiorczych do jednego kontrahenta za więcej niż jedną fakturę.

W Ocenie Skutków Regulacji zapisano, że w przyszłym roku i kolejnych latach zmiana przyniesie budżetowi dodatkowo 958 mln zł.

Z danych resortu finansów wynika, że od lipca 2018 r. do lipca 2019 r. z wykorzystaniem split payment zrealizowano ponad 18,7 mln transakcji, a wartość zapłaconego w ten sposób VAT wyniosła prawie 73,2 mld zł. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 0 itomaska

W firmie ostatnio wprowadziliśmy program do fakturowania od https://firmao.pl/info, rozliczanie faktur stało się o wiele prostsze i przejrzyste.

! Odpowiedz
1 0 aneczkaa

do split payment dobry będzie program, który połaczy fakturowanie z magazynowaniem. Taki jest np. program do fakturowania Faktura Small Business Handel od Mega-tech: https://www.mega-tech.com.pl

! Odpowiedz
1 40 karbinadel

Jeszcze trochę i na rynku zostaną same państwowe spółki i międzynarodowe korporacje. Małe polskie firmy nie będą w stanie udźwignąć tej biurokracji

! Odpowiedz
0 10 wektorwg

No przecież o to chodzi! Reszta na umowę o pracę i do kieratu

! Odpowiedz
0 6 karbinadel odpowiada wektorwg

Dokładnie. Bo pracujący w budżetówce albo w spółkach SP kierowanych przez partyjnych towarzyszy są całkowicie zależni od władzy. De facto korporacje też zawsze zrobią to, co im każe rząd. Jedynie prywatnie przedsiębiorcy nie są na łasce PiS, więc trzeba ich wytępić. To walka klasowa

! Odpowiedz
0 19 carlito1

Pokazane jest tu książkowo jak to rząd stworzył problem, a następnie pięknie poszedł ludziom na rękę.... Typowe komunistyczne zagranie

! Odpowiedz
2 22 carlito1

Spokojnie dzisiaj od 15000 zł jutro od 1 zł... To już jest przesądzone...

! Odpowiedz
1 37 1osdg

Utylizacja małych firm ciąg dalszy , za rok może dwa, hasło Polska w ruinie stanie się faktem

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.