REKLAMA

Od nowego roku rodzicom będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy

2021-12-02 14:30
publikacja
2021-12-02 14:30
Od nowego roku rodzicom będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy
Od nowego roku rodzicom będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy
fot. DGLimages / / Shutterstock

Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie – rodzinny kapitał opiekuńczy. W pierwszym roku działania ze wsparcia ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci.

W tym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rodzinnym kapitale opiekuńczym.

Oznacza to, że od nowego roku kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał rodzinom z dziećmi w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane.

Prawo do świadczenia będą mieć także ci rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci. Wówczas świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie dziecko lub kolejne 36. miesiąca życia.

W pierwszym roku działania ze wsparcia ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci.

Ustawa zakłada także dofinansowanie do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci, które nie będą objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym. Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie.

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przekazywane bezpośrednio instytucji (nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców). Tutaj też nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe.

Rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r., dofinansowanie przysługiwać będzie jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. Tą formą wsparcia zostanie objęte ok. 110 tys. dzieci.

Zwiększone zostaną także nakłady na program "Maluch plus", czyli wsparcie rozwoju sieci instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 w całym kraju – zarówno w dużych ośrodkach, jak i mniejszych miejscowościach.

Obecny budżet programu to 450 mln zł rocznie, po zmianach będzie to 1,5 mld zł rocznie.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (5)

dodaj komentarz
jas2
Dzieci, demografia, to są najważniejsze inwestycje.

Można (i trzeba) budować drogi, autostrady, fabryki czy lotniska, ale dla kogo? Dla psów i kotów?
Dzieci, dzietność, demografia to podstawa. Bez tego świat nie ma sensu a ludzkość nie przetrwa.
samsza
Z tego co mówi Sławomir Mentzen https://youtu.be/zI3UX4NKEHw
warto iść do jakiegoś doradcy podatkowego, przejść niezbędne zmiany prawne i płacić mniej niż teraz czy pod polskim ładem.
Bombelki mają potrzeby, a 1 tys. pod tą inflacją na długo nie starczy.
300_pala
Tak. Najlepiej do niego. Z tym że on za nic nie odpowiada. Ewentualnie za problemy możesz go pozwać przed sąd i domagać się odszkodowania. Przypadek p. Kluski….
andregru
"Obecny budżet programu to 450 mln zł rocznie, po zmianach będzie to 1,5 mld zł rocznie" - to takie rozdawnictwo napędza inflacje która dosięga każdego lecz nie każdy obywatel jest dotowany .
300_pala
Walczą o życie… po przegranych wyborach będzie rzeźnia

Powiązane: 12 tys. zł na dziecko - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki