Od dziś komornik łatwiej znajdzie twoje nieruchomości

Od początku lipca br. dostęp do wiedzy zawartej w księgach wieczystych będzie łatwiejszy, bo aby otrzymać dokument (odpis, wyciąg, zaświadczenie z KW) nie trzeba będzie ruszać się z domu. Dodatkowo uprawnione instytucje (np. komornik) będą mogły wyszukiwać KW na przykład po nazwisku właściciela.

Nowela ustawy o księgach wieczystych i hipotece jest kolejnym etapem ułatwiania życia osobom i instytucjom działającym na rynku nieruchomości. Już od czterech lat istnieje internetowa przeglądarka ksiąg wieczystych (http://ekw.ms.gov.pl), lecz jak dotąd księgę można było tylko przeglądać (do czego niezbędny jest jej numer), od 1 lipca br. się to zmienia.

Z punktu widzenia przeciętnego Polaka kluczowa jest możliwość złożenia przez stronę internetową wniosku o wydanie odpisu, wyciągu lub zaświadczenia z księgi wieczystej. Co więcej, pobrany z systemu dokument będzie miał taką samą moc jak dokument wydany przez sąd w formie papierowej. Jednocześnie pojawiła się możliwość weryfikowania wydrukowanych e-odpisów z KW. Zmiany miały wejść w życie od końca ubiegłego roku, ale przygotowanie systemu IT się przeciągnęło i potrzebna była zmiana terminu. Wydanie takiego elektronicznego dokumentu nie jest naturalnie darmowe. E-odpis kosztuje 20 zł, a cena elektronicznego wyciągu z KW zależy od liczby działów, które chcemy otrzymać i wynosi od 5 do 20 zł. Samo przeglądanie księgi wieczystej pozostanie bezpłatne.

Opłaty za wydanie dokumentu z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych


Rodzaj dokumentu

Forma dostarczenia

Opłata

Odpis zwykły

Samodzielny wydruk

20 zł

Korespondencyjnie

30 zł

Odpis zupełny

Samodzielny wydruk

50 zł

Korespondencyjnie

60 zł

Wyciąg z KW

1 dział

Samodzielny wydruk

5 zł

Korespondencyjnie

15 zł

2 działy

Samodzielny wydruk

10 zł

Korespondencyjnie

20 zł

3 działy

Samodzielny wydruk

15 zł

Korespondencyjnie

25 zł

4 działy

Samodzielny wydruk

20 zł

Korespondencyjnie

30 zł

Zaświadczenie o zamknięciu KW

Samodzielny wydruk

5 zł

Korespondencyjnie

10 zł

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Powstająca od 10 lat Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych jest już niemal gotowa. Bo choć działa ona od kilku lat i wprowadzono do niej zdecydowaną większość z 20 mln ksiąg wieczystych, to część dokumentów nadal istnieje tylko w wersji papierowej. Całość ma być w 100 proc. gotowa na koniec 2014 roku. Wtedy w systemie będą już wszystkie dokumenty.

Ale zmiany odczują nie tylko osoby prywatne, w dużej mierze też niektóre instytucje działające na rynku. Chodzi o sposób wyszukiwania ksiąg wieczystych. Jak dotąd aby odnaleźć daną księgę wieczystą i móc ją w systemie przeglądać, potrzeba było znać jej numer. Od teraz uprawnione instytucje będą mogły wyszukiwać księgi wieczyste korzystając z innych kryteriów takich jak adres nieruchomości czy nazwa (nazwisko) właściciela. Wśród uprawnionych instytucji znalazły się m.in.: skarbówka, ZUS, policja, sąd, prokuratura, notariusze i komornicy. To rozwiązanie powinno znacząco przyśpieszyć proces egzekucji długów na rynku.

Marcin Krasoń, analityk Home Broker


Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~skoczek

Trzeba zlikwidować PIT i CiT, aby skutecznie i raz na zawsze WYRWAĆ ZĘBY SKARBÓWCE. Uczciwie pracujący obwatel nie będzie musiał odprowadzić ANI GROSZA podatku i nie będzie musiał ukrywać swoich dochodów. Będzie mógł sobie kupić tyle willi i apartamentów, ile będzie chciał, a zawistny urzędas z US (farbowany dla niepoznaki na Skandynawa) będzie mógł mu wtedy skoczyć. Chcecie żeby tak było, to głosujcie na Mikkego i KNP.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~uczciwy_podatnik

I teraz prosty patent : porównujemy PIT każdego Polaka z rejestrem KW oraz centralną ewidencją pojazdów i widzimy kto płaci uczciwie, a kto lewus. Skończą się samochody na babcie, ciocie, wille i apartamenty na dziadków itd. Do tego należy jeszcze dołączyć firmy leasingowe i banki (ma zdolność kredytową znaczy ma dochody, ma dochody należy się podatek ). Wiem, wiem polaczków to drażni, bo wy jesteście tacy wschodni - postradzieccy , ja się wychowałem w Skandynawii i u nas to się nazywa PRAWORZĄDNOŚC.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zwykły

Jak nazywasz Polaków polaczkami to jesteś zwykłym gnojkiem . Na cholerę tu przyszedłeś.Wypad do tej swojej ukochanej Szwecji.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne