Od dziś agencje rolne po nowemu

Dziś wchodzi w życie rządowa ustawa o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Wprowadza ona zmiany w systemie agencji rolnych podległych resortowi. Agencje: Nieruchomości Rolnych i Rynku Rolnego przestają istnieć, a zastępuje je właśnie KOWR.

(fot. Jacek Swierczynski / FORUM)

Zmiany w administracji dotyczącej rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało jeszcze w kampanii wyborczej.

"Łączenie zadań dwóch instytucji w ramach jednej nowej ma dostosować system agencji do obecnych i przyszłych działań. Oprócz KOWR, nadal funkcjonuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odpowiedzialna za finanse" - tłumaczy minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

"Teraz będzie jedna agencja płatnicza realizująca działania finansowe w ramach Wspólnej Polityki Rolnej i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Druga, nowa, będzie miała charakter rozwojowy. Będzie zajmować się gospodarowaniem ziemią rolną, nadzorem właścicielskim nad niemal 60 spółkami państwowymi, promocja gospodarczą, architekturą obszarów wiejskich i w przyszłości doradztwem rolniczym" - wymienia minister.

Krzysztof Jurgiel argumentuje, że system dwóch agencji rolnych, w tym tylko jednej płatniczej, sprawdza się w większości państw Unii Europejskiej. Dotąd ARiMR dzielił zadania finansowe z Agencją Rynku Rolnego. "Komisja Europejska nawet zapisała w swoich rozporządzeniach, że w Polsce powinna być jedna agencja płatnicza. Niestety w ostatnich latach funkcjonowały dwie, ale my teraz kierujemy zadania finansowe z dwóch do jednej" - podkreśla szef resortu rolnictwa.

Agencja Restrukturyzacji przejmuje część zadań wykonywanych dotąd przez Agencję Rynku Rolnego. Chodzi przykładowo o wsparcie dla rolników poszkodowanych przez rosyjskie embargo, pomoc dla producentów mleka, współpracę z grupami producenckimi czy - od nowego roku - dopłaty do materiału siewnego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / Michał Fedusio /kry

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil