Od 17 października zaliczki na poczet dopłat dla rolników

Za niecałe 3 tygodnie ruszą wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich dla rolników. Od połowy października do końca listopada do producentów żywności trafi ponad 2,5 miliarda złotych. Pieniądze pochodzą z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Środki wypłacać będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jej prezes Daniel Obajtek wskazuje, że wypłata zaliczek zwiększy płynność finansową gospodarstw rolnych.

"Oprócz samych pieniędzy, istotna jest też stabilność. Rolnik musi wiedzieć z wyprzedzeniem, kiedy dostaje pieniądze, bo ma zobowiązania, są kredyty. Mało tego. Zimą najtaniej można nabyć nawozy oraz inne środki. Zimą rolnik na tych zaliczkach korzysta" - wyjaśnia szef ARiMR.

O dopłaty ubiega się w tym roku ponad milion 350 tysięcy rolników. Daniel Obajtek zapewnia, że na ich obsługę gotowe są już systemy informatyczne odpowiedzialne za wypłaty dopłat z Unii Europejskiej.

"Mamy gotowe systemy. Pokazaliśmy w tym roku, że umiemy je dostosować i że umiemy się poruszać w przestrzeni IT. Czekamy jeszcze na środki, bo wszystko u nas jest już gotowe i wypłacamy zaliczki od 17 października" - dodaje Daniel Obajtek.

Poza zaliczkami, reszta środków w ramach dopłat bezpośrednich trafi do rolników od 1 grudnia. Łączna wysokość funduszy na tegoroczne dopłaty to ponad 14,5 miliarda złotych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Michał Fedusio/dj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil