REKLAMA

Od 1 lutego czasowo niższy VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz

2022-01-31 07:00
publikacja
2022-01-31 07:00
Od 1 lutego czasowo niższy VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz
Od 1 lutego czasowo niższy VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz
fot. Dziurek / / Shutterstock

Od wtorku do 31 lipca br. ma obowiązywać niższa stawka VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz. Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT do zera ma spaść podatek na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc.; do 8 proc. z 23 proc. na paliwa silnikowe; VAT na gaz zostanie obniżony z 8 proc. do zera.

Chodzi o uchwaloną przez Sejm 13 stycznia br. nowelę ustawy o podatku od towarów i usług, która przewiduje czasowe obniżenie podatku VAT.

Zgodnie z ustawą 0 proc. stawka VAT obejmie podstawowe produkty żywnościowe i napoje opodatkowane obecnie stawką 5 proc., czyli mięso i ryby oraz przetwory z nich; produkty mleczarskie; warzywa i owoce i przetwory z nich; zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze; niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).

Z 23 proc. do 8 proc. ma spaść stawka podatku VAT na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG.

Dla nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą VAT ma spaść z 8 proc. do zera.

VAT na gaz ma spaść z 8 proc. do zera, na energię cieplną z 8 proc. do 5 proc., a w przypadku energii elektrycznej utrzymana zostanie obniżona stawka podatku w wysokości 5 proc.

Łączny spadek dochodów budżetu państwa oszacowano na ok. 11,6 mld zł, z czego obniżenie VAT na żywność i napoje ma się przełożyć na spadek o ok. 2,92 mld zł, w przypadku paliw ma on wynieść ok. 3,11 mld zł, spadek VAT na nawozy to negatywny skutek dla budżetu na poziomie 0,52 mld zł, na gaz - ok. 2,09 mld zł, na energię elektryczną to ok. 2,30 mld zł, a na energię cieplną - ok. 0,67 mld zł.

Obniżone stawki podatku od towarów i usług mają obowiązywać od wtorku, 1 lutego, do 31 lipca 2022 r. Ustawa jest elementem tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0 i ma wejść w życie 1 lutego br. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (19)

dodaj komentarz
dziadekjarek
Dziś ma Orlenie diesel 5.99 zobaczymy jutro
ajwaj_
Cuda, cuda PISi
z próznego i Salomon nie naleje > tylko PISia

Efekt - koszty administracji, kredyty PL, podatki Polaków itd
Wszystko co by PISia utrzymala koryto
pancerowany
Blankiety mam przygotowane. Wystarczy wpisać nazwę sklepu i właściciela. Tylko jak to podpisać...Życzliwy???, Suweren???, Prawdziwy Polak???
lancealot
Pisz prawdę:"Niezyczliwy, zwolennik komuny, kartek i cen regulowanych" ;)
wizytator
Mam przeczucie że te obniżki zobaczymy jako kilkunastogroszowe cięcie cen. Kto się ma nachapać ten się nachapie. Łyknie tarczę i dalej będzie płakał że nie ma z czego żyć. Będzie zwalniał i ciął koszty.
demeryt_69
Obniżki VAT są wyrażane w procentach - koszt zatankowania paliwa ma być niższy o kilkanaście groszy?

Co miałeś z religii?
dziadekjarek odpowiada demeryt_69
Firmy rozliczają się netto. Co miałeś ekonomi?
demeryt_69
VAT na gaz będzie obniżony z 8% do zera, s część odbiórców zapłaciła już rachunki - ciekawe czy i kiedy będą zwroty :)

PS. W tym rozmodlonym skansenie VAT na wodę mineralną to 23% - nie o take Polske walczyłem!

demeryt_69 odpowiada dziadekjarek
Kolejny troll ... co jest?

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki